09.02.2024

Nie piłem a alkomat wykazał - jakie mogą być przyczyny?

Strona głównaBlog YanosikNie piłem a alkomat wykazał - jakie mogą być przyczyny?

Alkomat, jak każde urządzenie, które jest zbudowane z czułych sensorów i podzespołów elektronicznych, może się pomylić. Nie mamy na myśli tylko sytuacji zaniedbania regularnej kalibracji czy uszkodzenia urządzenia. Alkomat może wskazać dodatni wynik nawet wtedy, gdy osoba badana nie spożywała alkoholu. Jak to możliwe?

Jakie produkty powodują pozytywny wynik badania alkomatem?

Niektóre produkty mogą spowodować, że podczas badania alkomatem, nawet jeśli nie spożywaliście alkoholu, wynik będzie się prezentował niekorzystnie. Na pewno niektóre z tych produktów znajdują się w Waszych domach, a nawet codziennie z nich korzystacie! Sprawdźcie, na co lepiej uważać:

Płyny do płukania jamy ustnej – środki do higieny jamy ustnej mogą zawierać w swoim składzie alkohol. Jeśli stosujecie je np.: rano i chwilę później wsiadacie za kółko, to istnieje szansa, że podczas kontroli na alkomacie pokaże się wynik przekraczający dopuszczalną granicę 0,2 promila. Otóż, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, po przepłukaniu ust płynem, może się utrzymywać nawet przez ponad 20 minut! Ponadto, opary mogą uszkodzić sensor lub zakłócić jego działanie, co spowoduje jeszcze wyższy wynik badania.

Słodycze z alkoholem – niektóre cukierki, batony i czekoladki zawierają alkohol w dość dużej ilości! Po ich zjedzeniu wynik badania alkomatem może wykazać nawet powyżej 0,5 promili!

e-papierosy – papierosy elektroniczne, a nawet klasyczne, mogą wpłynąć na wynik badania alkomatem, a nawet uszkodzić sensor. W samych liquidach, które stosuje się w e-papierosach znajdziecie w składzie również alkohol etylowy.

Piwo bezalkoholowe – jest to dość ciekawym przypadkiem, bowiem nie każdy piwo bezalkoholowe nie ma w swoim składzie w ogóle alkoholu. Niektóre piwa mają go mniej niż 0,5%, co powoduje, że nawet do kilkunastu minut po spożyciu takiego trunku, alkomat wykaże zawartość alkoholu w wysokości ponad 1 promila w wydychanym powietrzu.

Dieta niskowęglowodanowa – powoduje, że w organizmie wytwarzane są acetony, które przenoszone z oddechem mogą doprowadzić do podwyższenia wyniku badania alkomatem. To samo dotyczy postów lub głodówek, które są często stosowane przez osoby, którym zależy na szybkim zgubieniu kilogramów.

Zgaga/refluks żołądkowo-jelitowy – kwas, który jest wytwarzany w żołądku, jako jeden z objawów tych chorób, może mieć wpływ na zawyżony wynik badania alkomatem.

Leki i ich wpływ na badanie alkoholu

Niektóre środki odkażające lub znieczulające, które są stosowane w zabiegach stomatologicznych zawierają alkohol, który może spowodować, że wynik badania alkomatem będzie pozytywny.

To samo dotyczy syropów na kaszel, tabletek na ból gardła, czy leków na astmę, które zawierają związki metylowe – szczegółowe informacje a ten temat znajdziecie zawsze w ulotce danego leku.

Cukrzycy mogą spodziewać się fałszywych wyników badania alkomatem, bowiem ich organizm wytwarza acetony tak samo jak u astmatyków. Alkomat wykryje je jako alkohol w wydychanym powietrzu.

Pamiętajcie, że po niektórych lekarstwach nie wolno prowadzić samochodu, ponieważ ich działanie może pogarszać psychomotorykę. Takie informacje zawsze poda Wam lekarz lub znajdziecie je także w ulotce.

Inne czynniki, które mogą zaburzyć pracę alkomatu

Nie tylko leki i niektóre produkty mogą spowodować, że alkomat wykaże wyższy wynik badania u osoby, która nie spożywała alkoholu. Istnieją pewne czynniki środowiskowe, które również mogą wpłynąć na badanie:

  • Perfumy, rozpylone na krótko przed badaniem.
  • Użycie płynu do spryskiwaczy, bezpośrednio przed badaniem.
  • Opary środków chemicznych, farb, rozpuszczalników, klejów w pomieszczeniu lub aucie.
  • Uszkodzony sensor w alkomacie.
  • Zaniedbanie kalibracji urządzenia.
  • Kondycja i rodzaj baterii umieszczonej w urządzeniu.
  • Zanieczyszczenia w ustniku alkomatu.
  • Pozostałości oparów alkoholowych po wcześniej badanej osobie.

Co robić, gdy wynik badania alkomatem jest nieprawidłowy?

Jeśli podczas kontroli policyjnej, wynik badania alkomatem będzie pozytywny, a Wy nie spożywaliście alkoholu, musicie zachować spokój i wyjaśnić sytuację funkcjonariuszowi oraz poprosić o ponowne badanie po upływie kilkunastu minut.

Inną opcją jest również poproszenie policjantów o badanie krwi na zawartość alkoholu, które nie pozostawi żadnej wątpliwości względem Waszej trzeźwości. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic