03.12.2021

Nie stresuj się tak za kółkiem! Lepiej sprawdź nasze wskazówki

Prowadzenie samochodu jest czynnością wywołującą wiele emocji. Niektórzy odczuwają ogromny stres, gdy wsiadają za kółko, a inni się relaksują. Jeśli należysz do grupy, która odczuwa napięcie i strach przed każdą podróżą swoim samochodem, to spójrz na nasze wskazówki, jak opanować stres za kierownicą!

 

Dlaczego to takie stresujące?

To może być złożony problem. Nie każdy kierowca prowadzi samochód z przyjemnością. Niektórzy mogą się bać innych kierowców, a inni po prostu obawiają się jechać szybko… Lęk przed utratą kontroli nad pojazdem lub w trakcie trudnych warunków pogodowych mogą być również przyczyną stresu dla kierowców.

Większość z pewnością się z nami zgodzi, że lepiej im się jeździ na drogach, które znają, a także wiedzą, co może ich na nich spotkać. Wyjazd do obcego miasta lub kraju może być niemałym wyzwaniem. Dzieje się tak głównie z powodu zbyt małego doświadczenia za kółkiem, a więc dlatego bardzo ważnym jest to, by nie rezygnować z jazdy.

Jakie objawy może mieć zestresowany kierowca?

Kierowca powinien być skupiony i mieć jak najlepszą orientację. Nadmierne zdenerwowanie może utrudniać ten proces i powodować dezorientację, a wraz z nią potliwość i dyskomfort. W sytuacji, w której objawy staną się silniejsze i poczujemy zawrót głowy, palpitacje serca lub duszności – powinniśmy zjechać na pobocze lub zaparkować samochód w bezpiecznym miejscu.

W takich sytuacjach kierowcy nie powinni jeszcze jeździć samodzielnie. Przyda się im wsparcie osoby bliskiej i bardziej doświadczonej. Wówczas z czasem nabiorą większej pewności siebie i swoich umiejętności.

Planowanie podróży zwalcza stresują

Świetnym pomysłem na walkę ze stresem za kółkiem jest dokładne zaplanowanie swojej trasy. Przeanalizowanie całego odcinka pomoże nam nabrać pewności i zachować spokój, gdyż nie będziemy zaskoczeni tym, że np.: w którymś momencie na trasie pojawiło się rondo.

Oczywiście chętnie wesprze Was w tej czynności Yanosik! Wystarczy w naszej aplikacji nadać kierunek jazdy i sprawdzić, jak wygląda trasa. A do tego – zawsze można nas zabrać ze sobą w drogę i być informowanym na bieżąco o sytuacji na trasie.

Komfort jazdy jest ważny

Dla zestresowanych kierowców komfort będzie miał ogromne znaczenie. Dlatego warto pobyć w aucie trochę dłużej, zanim wyruszymy w trasę. Dokładnie zapoznajcie się wtedy z ustawieniem fotela, lusterek i dopasujcie je do swoich potrzeb.

Jeśli czujecie, że ulubiona muzyka Was wesprze w trakcie jazdy, to nie bójcie się jej włączyć – tylko nie za głośno, aby słyszeć co się dzieje na trasie.

Warto również mieć pod ręką coś do picia, aby w sytuacji suchości w gardle móc popić i nie kaszleć.

Stres w trakcie prowadzenia samochodu może być odczuwany przez wielu kierowców. Najważniejszą metodą, by sobie z nim poradzić… jest nie rezygnowanie z jazd. Przez zyskiwanie praktycznych doświadczeń zestresowany kierowca nabierze większej śmiałości i zaufania do swoich umiejętności.

Jesteśmy przekonani, że świetnie sobie poradzicie, jeśli czujecie się zdenerwowani przez jazdą! Zabierzcie nas w trasę, a wesprzemy Was bieżącą informacją i zadbamy o Wasze bezpieczeństwo! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic