21.06.2021

Nowa funkcja w Yanosik - zatankujesz bez obaw. Sprawdzone paliwo przez UOKiK w aplikacji

Strona głównaBlog YanosikNowa funkcja w Yanosik - zatankujesz bez obaw. Sprawdzone paliwo przez UOKiK w aplikacji

Codziennie do baków samochodowych wlewane są hektolitry paliwa. Jednak czy na pewno jest ono dobrej jakości? Na jakich stacjach zatankujemy auto bez obaw? Na to pytanie odpowiada Yanosik, który właśnie wprowadził nową funkcję. Od teraz chroni portfele kierowców nie tylko przed mandatami, ale też przed skutkami zatankowania paliwa złej jakości. W aplikacji sprawdzimy bowiem czy dana stacja przeszła pozytywnie kontrolę UOKiK.

 

“Chrzczone paliwo” na celowniku UOKiK

UOKiK opublikował raport z pierwszych miesięcy 2021 r., dotyczący jakości paliw. Skontrolowano ponad 500 podmiotów w całej Polsce. Badaniu poddano próbki paliw oraz biopaliw ciekłych. Jak przedstawiają się wyniki kontroli? Zaskakująco dobrze! Tylko 2,26 proc. próbek nie spełniło wymagań.

- Celem kontroli dostępnych na stacjach benzynowych paliw jest zapewnienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa użytkowania dla konsumentów i przedsiębiorców. Każda ze sprawdzonych próbek opisywana jest odpowiednim symbolem, który wskazuje czy spełnione zostały dane normy - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. - Literą D oznaczane są próbki, które spełniły wszystkie parametry założone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki. Dobrą wiadomością dla kierowców jest to, że do kwietnia bieżącego roku tylko 12 próbek nie uzyskało takich oznaczeń. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas mógł zweryfikować czy stacja, z której zamierza skorzystać, spełnia normy jakościowe paliw - dodaje.

Sytuacja niestety nie zawsze wygląda tak “różowo”. Jak pokazały kontrole przeprowadzone w poprzednich miesiącach, stacjom paliw nadal zdarzają się wpadki w tym zakresie. Dlatego UOKiK regularnie prowadzi badania, by dostarczać kierowcom rzetelnych danych dotyczących jakości paliw. Udostępnia je na stronie uokik.gov.pl. Teraz będzie jeszcze dodatkowy dostęp do tych informacji.

Informacje o paliwie w zasięgu ręki

W aplikacji Yanosik, już od dłuższego czasu dostępne są, aktualizowane na bieżąco, informacje o cenach paliw na stacjach w całym kraju. Użytkownicy mogą także podejrzeć jakie stacje i w jakiej odległości znajdują się na trasie, którą wyznaczyli w nawigacji. Teraz przyszedł czas na kolejną funkcję - pomoże ona zmotoryzowanym w tankowaniu paliwa dobrej jakości. Wystarczy kliknąć ikonę wybranej stacji na mapie w aplikacji, aby uzyskać informację czy pozytywnie przeszła ona kontrolę UOKiK. Dzięki temu kierowcy mają pewność, że paliwo, które wlewają do baku spełnia wyznaczone normy.

- Stale wsłuchujemy się w potrzeby naszych użytkowników, co zaowocowało wprowadzeniem nowej funkcji. Dzięki niej można dosłownie w kilka chwil sprawdzić jakość paliwa na stacjach, z których najczęściej korzystamy, ale jest to również cenna wskazówka dla podróżujących między miastami. - mówi Paweł Bahyrycz, Yanosik.pl - To idealne rozwiązanie dla wszystkich mających na uwadze dobro swojego samochodu, a przede wszystkim silnika. Najnowsza aktualizacja dostępna jest dla systemu Android oraz iOS - dodaje.

Dlaczego ważne jest, by tankować dobre paliwo

Paliwo gorszej jakości nie spowoduje od razu awarii silnika w samochodzie. Niemniej, regularne tankowanie benzyny czy oleju napędowego niespełniających norm, może z czasem doprowadzić do kosztownych napraw. Przyjrzymy się poszczególnym parametrom. Zbyt duża zawartość siarki powoduje szybsze zużycie katalizatora. Z kolei jeśli temperatura zapłonu jest zbyt wysoka, zwiększa spalanie i poziom emisji substancji, a zbyt niska może doprowadzić do wybuchu par oleju podczas tankowania. Niewłaściwa odporność na utlenianie, może skutkować zatkaniem dysz wtryskiwaczy. Zbyt duża zawartość wody może z kolei doprowadzić do zatkania filtra paliwa, w sytuacji gdy temperatura spadnie poniżej zera. Niewłaściwy skład frakcyjny oleju napędowego przyspieszy natomiast proces odkładania się nagaru w silniku, a także skutkuje szybszym spalaniem. 

Warto więc zwracać uwagę na to, czy dana stacja spełnia wymagane normy. Teraz, dzięki nowej funkcji w aplikacji Yanosik, kierowcom będzie łatwiej zweryfikować jakość paliwa, a tym samym zadbać o “serce” swojego pojazdu, unikając kosztownych awarii.


 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic