04.07.2022

Nie zostawiajcie dziecka i zwierzęcia w rozgrzanym aucie!

Strona głównaBlog YanosikNie zostawiajcie dziecka i zwierzęcia w rozgrzanym aucie!

Na zewnątrz coraz cieplej, lato daje się we znaki. Temperatura na termometrach przekracza 30 stopni Celsjusza, a w aucie zaparkowanym w słońcu już po dziesięciu minutach może pokazać nawet 50 stopni Celsjusza! Pamiętajcie by nie zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym i zamkniętym samochodzie! To może doprowadzić do tragedii!

 

Zaparkowane w słońcu auto jest niebezpieczne

Ten, kto parkuje w mieście, pod sklepem, czy też w innych miejscach latem doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko znaleźć miejsce parkingowe w cieniu. A rozgrzany samochód, który czeka na Was na parkingu może być śmiertelną pułapką. Zwłaszcza dla małych dzieci i zwierząt.

W ciągu zaledwie dziesięciu minut auto zaparkowane na słońcu może się nagrzać do temperatury 50 stopni Celsjusza, po godzinie ta temperatura wzrośnie jeszcze bardziej. Żaden organizm nie będzie w stanie tego wytrzymać.

Kiedy można wybić szybę w cudzym aucie

Pozostawienie w nagrzanym aucie dziecka, zwierzęcia, a nawet dorosłego człowieka nawet na godzinę, to skazanie go na śmierć. Jeśli zauważycie taką sytuację, to należy jak najszybciej działać i wydostać z pojazdu zwierzę lub człowieka oraz powiadomić służby dzwoniąc na numer ratunkowy 112.

Jest to uzasadnione stanem tzw. wyższej konieczności, który uzasadnia naruszenie innej wartości prawnej, a więc zniszczenie lub naruszenie mienia. Wynika to z art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchybienia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Co robić w takiej sytuacji?

Sprawdźcie, czy kierowca nie znajduje się w pobliżu oraz czy samochód ma otwarte drzwi. Jeśli nie ma innych możliwości, wówczas powinniście zbić szybę, aby móc uratować człowieka lub zwierzę.

Przy zbijaniu szyby pamiętajcie, aby wybrać tą, która znajduje się najdalej od człowieka lub zwierzęcia. Jeśli np.: dziecko siedzi na tylnej kanapie w foteliku, wówczas zbijcie boczną szybę z przodu samochodu. A jeśli siedzi z przodu, wówczas tylną. Nie rozbijajcie szyby dłonią, ani łokciem, najlepiej wykorzystać w tym celu duży kamień lub inny przedmiot, który się do tego nada.

Kara za nieodpowiedzialność

Kierowca, który pozostawi w rozgrzanym samochodzie dziecko może zostać ukarany karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Ta odpowiedzialność dotyczy również opiekunów, którzy zajmują się dzieckiem.

W przypadku zwierząt, nieodpowiedzialny kierowca lub opiekun, może zostać ukarany karą do dwóch lat pozbawienia wolności, a nawet trzech, jeśli sąd zakwalifikuje czyn jako szczególne okrucieństwo.

Pamiętajcie, że tylko kilkanaście minut wystarczy, aby w szczelnie zamkniętym samochodzie, który zostawiliście na słońcu, temperatura wzrosła do poziomu zagrażającego życiu. Zwłaszcza małe dzieci i zwierzęta są narażone na przegrzanie organizmu, które prowadzi do śmierci.

Jeśli widzicie taką sytuację – reagujcie! Dzwońcie pod numer alarmowy 112 i nie bądźcie obojętni!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic