19.06.2023

Nowe fotoradary i radary w Poznaniu!

Strona głównaBlog YanosikNowe fotoradary i radary w Poznaniu!

Poznań bardzo długo był pozbawiony fotoradarów w obrębie miasta. W samej Wielkopolsce do niedawna było 50 mierników. Wszystko zmieni się już wkrótce, bowiem w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zainstalowane zostały 3 nowe fotoradary.

Nowe fotoradary w Poznaniu już zamontowane

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zakończył montaż nowych fotoradarów w Poznaniu. Mierniki znajdują się na ulicy Dąbrowskiego oraz na ulicy Głogowskiej.

Fotoradar na ulicy Dąbrowskiego będzie mierzył prędkość jazdy w miejscu, gdzie przed zmianą przepisów, które odebrały gminom prawa do prowadzenia kontroli prędkości, miały znajdować się miejskie fotoradary. Dokładna lokalizacja miernika to okolice skrzyżowania z ulicą Lotniczą.

Z kolei fotoradar na ulicy Głogowskiej pojawił się w okolicy giełdy odzieżowej, jak wiedzą poznańscy kierowcy, bardzo często w tym miejscu prowadzone były również kontrole prędkości przez funkcjonariuszy policji.

Urządzenia będą mogły wykonywać zdjęcia w obu kierunkach oraz jednocześnie wyłapywać nawet do kilkunastu pojazdów, które przekraczają dopuszczalną prędkość.

Fotoradar na ulicy Hetmańskiej

Miernik został zainstalowany w 2021 roku, a działa od jego końca. Fotoradar został zamontowany na ulicy Hetmańskiej, ze względu na tragiczny wypadek, do którego doszło wcześniej, a także na bliską odległość ulicy od szkoły.

Wszystkie fotoradary są montowane w miejscach, w których często dochodzi do znacznych przekroczeń prędkości i występuje zagrożenie dla życia i zdrowia kierowców, pasażerów, jak i przechodniów.

Fotoradar z ulicy Hetmańskiej szybko nauczył kierowców, że należy ściągnąć nogę z gazu i tylko nieliczni wpadają w jego sidła. 

Pojawią się również trzy nowe radary w Poznaniu

Dwa radary wyświetlające prędkość jadących samochodów zostały zainstalowane na ulicy Kotowo, dokładnie na odcinku pomiędzy ulicami Uradzką a Sąsiedzką, a trzecie urządzenie zamontowano na ulicy Kowalewickiej, między ulicą Cedzyńską oraz ulicą Radyńską, na osiedlu Fabianowo-Kotowo.

Te urządzenia działają na zasadzie mierzenia prędkości nadjeżdżającego pojazdu – jeśli ta będzie za duża, to wyświetlony zostanie komunikat o treści „Zwolnij!”.

Takich urządzeń w Poznaniu jest wiele i całkiem skutecznie oddziałują na kierowców, którzy zdejmują nogę z gazu.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic