08.05.2023

Nowe tablice rejestracyjne – co musicie wiedzieć?

Strona głównaBlog YanosikNowe tablice rejestracyjne – co musicie wiedzieć?

Z dniem 1 maja 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają stosowanie nowego wzoru tablic rejestracyjnych. Kogo to dotyczy?

Nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych

1 maja 2023 roku weszła w życie ostatnia część nowego rozporządzenia w sprawie rejestracji oraz oznaczania pojazdów, które wydano w sierpniu 2022 roku. Spowodowało to pojawienie się nowego wzoru tablic rejestracyjnych, który mogą używać uprawnieni właściciele pojazdów.

Do tej pory wydawano zwykłe tablice dla zabytkowych motorowerów

Do tej pory właściciele zabytkowych motorowerów mogli wnioskować o umieszczenie pojazdów w rejestrze albo ewidencji zabytków, ale ich motorowery nie mogły uzyskać tablic rejestracyjnych, które są przeznaczone dla zabytkowych pojazdów.

Możecie tego nie wiedzieć, ale w polskim rejestrze lub ewidencji zabytków jest nie tylko sporo samochodów, ale również motorowerów. Jest to spowodowane tym, że wiele pojazdów które zostały odziedziczone po dziadku, znalezione w piwnicy czy też na strychu, mogły zostać do wpisane do rejestru lub ewidencji, jeżeli udowodniono, że mają wartość zabytkową lub kolekcjonerską.

Właściciele zabytkowych motorowerów mogli liczyć na standardowe tablice rejestracyjne z białym tłem lub motocyklowe z żółtym tłem i grafiką zabytkowego pojazdu.

Żółte tablice rejestracyjne dla zabytkowych motorowerów

Od 1 maja 2023 można już zamawiać w wydziale komunikacji nowe tablice rejestracyjne dla zabytkowych motorowerów. Mają one zmniejszony rozmiar, żółte tło oraz grafikę zabytkowego jednośladu. Czcionka na tablicy rejestracyjnej jest w kolorze czarnym.

Nowy wzór został wprowadzony w wyniku Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów.

Rozporządzenie wydano na koniec sierpnia 2022 roku, ogłoszono 2 września 2022 roku, a weszło w życia 4 września 2022 roku, ale nie w całości, gdyż część dotycząca tablic rejestracyjnych dla zabytkowych motorowerów obowiązuje dopiero od 1 maja 2023 roku.

Kto może zamówić nowy wzór tablic rejestracyjnych?

Właściciele zabytkowych motorowerów, którzy zgłosili swoje pojazdy do ewidencji zabytków, a mają wciąż umieszczone na nich zwykłe tablice rejestracyjne albo inne zabytkowe dla motocykli, mogą śmiało zamawiać nowy wzór tablic rejestracyjnych.

Czy to oznacza, że zabytkowy motorower zyska nowy numer rejestracyjny? Otóż, uwzględniono dwie możliwości:

  • Tablica rejestracyjna motocyklowa zabytkowa została wydana – właściciel będzie mógł zachować dotychczasowy numer rejestracyjny.
  • Tablica rejestracyjna motorowerowa została wydana – pojazd otrzyma nowy numer rejestracyjny.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic