31.07.2023

Paliwo za pół ceny? Nie daj się oszukać

Strona głównaBlog YanosikPaliwo za pół ceny? Nie daj się oszukać

W czasie wakacji wiele stacji benzynowych wprowadza specjalne promocje na paliwo. Kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić do tej sezonowej tradycji i ich czujność jest nieco uśpiona. A nie powinna, bowiem do akcji wkroczyli hakerzy, którzy postanowili wykorzystać podatność zmotoryzowanych Polaków na atrakcyjne zniżki na stacjach paliw.

Fałszywe informacje o cenach paliw

Cyberprzestępcy wykorzystują media społecznościowe oraz telefony komórkowe, aby informować o atrakcyjnych promocjach kierowców. Poprzez fałszywe posty sponsorowane lub wiadomości SMS oferują zmotoryzowanym uniwersalne karty paliwowe, które mają działać we wszystkich stacjach paliw. Rabaty na tankowanie mogą sięgać nawet 50%.

Cały przekręt polega na tym, by wyłudzić dane od kierowcy, zwłaszcza te, które zapewniają dostęp do konta bankowego. I niestety kto się na to złapie, ten musi liczyć się z tym, że na jego koncie nie pozostanie ani złotówka.

Jak tego uniknąć? Zachowajcie zdrowy rozsądek, nie klikajcie w żadne podejrzane linki i nie podawajcie w formularz danych bankowych. Lepiej korzystajcie z zaufanych źródeł i w poszukiwaniu promocji na stacjach benzynowych sprawdzajcie ceny paliw np.: w naszej aplikacji.

Ceny paliw – sprawdzisz je w aplikacji Yanosik

Możecie sprawdzić ceny paliw na stacjach w całej Polsce w aplikacji Yanosik! Przy okazji, możecie także zweryfikować ich jakość, na podstawie danych prosto z UOKiK, którymi się z nami dzieli. Jak to zrobić?

  1. Uruchomcie aplikację Yanosik.
  2. Wybierzcie ikonkę dystrybutora – znajdziecie ją na głównym ekranie, pod karuzelą z ulubionymi miejscami docelowymi.
  3. Po jej kliknięciu zostaną Wam wyświetlone stacje paliw oraz ładowania elektryków w Waszej okolicy.

Jak sprawdzić ceny paliw na stacjach?

W aplikacji Yanosik, po wybraniu konkretnej stacji paliw i kliknięciu w ikonkę dystrybutora, który ją sygnuje na mapie, znajdziecie szczegółowe informacje na temat cen, dane kontaktowe oraz godziny otwarcia i odległość od Waszej aktualnej lokalizacji.

Macie wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu!

Jak działa karta paliwowa?

Karta paliwowa jest bardzo podobna do klasycznej karty płatniczej, z tą różnicą że jest wydawana przez sieci stacji benzynowych oraz operatorów międzynarodowych. Kartami posługują się firmy i instytucje, które wcześniej złożą stosowny wniosek.

Karta paliwowa umożliwia płacenie za paliwo oraz inne usługi, bez konieczności korzystania z gotówki. Można nią również zapłacić za produkty ze stacji benzynowej, np.: płyny eksploatacyjne, myjnię, strzeżone parkingi, usługi serwisowe, przejazdy promem czy płatnymi odcinkami autostrad.

Każda karta paliwowa jest przypisana do pojazdu o wskazanym numerze rejestracyjnym lub do danej osoby, na jej imię i nazwisko albo na okaziciela.

Każdy, kto z niej korzysta może okazać na stacji kartę, a także podać dane firmy. Wówczas właściciel przedsiębiorstwa ma wgląd w system elektroniczny, w którym zapisywane są wszystkie płatności kartą flotową.

Firma dokonuje co określony czas opłaty za karty paliwowe, na podstawie wystawianych faktur zbiorczych. Na rynku są również dostępne karty paliwowe typu prepaid, czyli takie, które są nadpłacone do określonej kwoty.

Jak oszczędzać na paliwie?

Istnieje kilka efektywnych sposobów na oszczędniejsze spalanie paliwa.

Przede wszystkim należy stosować się do zasad ekonomicznej jazdy – powstrzymywać się od gwałtownych przyspieszeń i zahamować, obserwować i przewidywać zdarzenia na trasie, aby nie tracić prędkości, nie jeździć z niepotrzebnym bagażem – każde dodatkowe obciążenie auta zwiększa spalanie.

Dodatkowo, należy regularnie sprawdzać stan techniczny pojazdu – ciśnienie w oponach, sprawność podzespołów, wymieniać filtry samochodowe oraz olej. Każda usterka może wiązać się z niepotrzebnie wysokim spalaniem paliwa.

W sezonie letnim trzeba korzystać z klimatyzacji w sposób przemyślany – auto zużywa średnio o 2,5 – 4,5 litrów paliwa na 100 km w trasie więcej, przy nadmiernym użytkowaniu klimatyzacji. Dlatego najpierw powinno się dobrze przewietrzyć samochód, a dopiero po kilku minutach jazdy z otwartymi oknami, zamknąć je i włączyć klimatyzację. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic