20.09.2021

Planujesz prawo jazdy w tym roku? Sprawdź nowe zmiany, które mogą szybciej zakończyć Twój egzamin

Strona głównaBlog YanosikPlanujesz prawo jazdy w tym roku? Sprawdź nowe zmiany, które mogą szybciej zakończyć Twój egzamin

Egzamin na prawo jazdy może być już sam w sobie wielkim stresem dla przyszłych kierowców. I nie ma się co dziwić, w końcu praktyka czyni mistrza, lecz zanim do tego dojdzie, trzeba uzyskać niezbędne uprawnienia. Ten rok przyniósł jednak kilka zmian, które mogą zaskoczyć egzaminowanych.

 

Koszty prawa jazdy bez zmian?

W samym egzaminie nie zmieniła się formuła próby drogowej. To samo dotyczy również kosztów oraz konieczności posiadania maseczki ochronnej. Za egzamin teoretyczny zapłacimy 30 zł, a praktyczny 140 zł. Nie da się ukryć, że jednak w wyniku pandemii wzrosły ceny samego kursu. I te wynoszą od 2500 zł nawet do 3000 zł.

Oczywiście do tych kwot należy również doliczyć opłatę za badania lekarskie, które są potrzebne do wyrobienia numeru PKK – czyli profilu kandydata na kierowcę oraz koszt zdjęcia do dokumentów i samego wydania prawa jazdy, jeśli pozytywnie przejdziemy egzamin.

Numer PKK jest obowiązkowy od 2014 roku. Każda osoba, która chce zrobić kurs na prawo jazdy musi posiadać indywidualny numer, który otrzyma po złożeniu wniosku w wydziale komunikacji swojego urzędu. Numer ten pozwala szkole jazdy oraz ośrodkowi ruchu drogowego na znalezienie kandydata w systemie. Wyrobienie numeru PKK jest bezpłatne.

Czy zmieniły się pytania w egzaminie teoretycznym?

Baza pytań egzaminacyjnych jest regularnie aktualizowana. Na początku tego roku podano nowe pytania, które mogą zaskoczyć nawet obecnych kierowców. Niektóre z nich są bardziej podchwytliwe, jednak odpowiednio przygotowany do egzaminu kursant z pewnością sobie z nimi poradzi.

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, z czego 20 z nich dotyczy wiedzy podstawowej, na które odpowiada się wyłącznie tak lub nie, a 12 pozostałych pytań jest z zakresu wiedzy specjalistycznej, która dotyczy już danej kategorii prawa jazdy. Odpowiada się na nie wybierając odpowiednio warianty A, B lub C.

Egzaminowany musi zdobyć 68 punktów z 74 możliwych, aby zdać egzamin teoretyczny.

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Zmianom uległa głównie organizacja egzaminu na prawo jazdy. Skrócona zostanie przerwa między kolejnymi egzaminami, z 50 na 45 minut. Po przerwie egzaminator będzie mógł przeprowadzać kolejną próbę drogową. Dodatkowo egzamin, który się nie odbywa nie jest wliczany do liczby egzaminów, które może danego dnia przeprowadzić specjalista.

Kursantom jednak może się nie spodobać inna zmiana. Otóż nowe przepisy ruchu drogowego, które weszły w życie w czerwcu tego roku bardzo mocno regulują zachowania kierowców względem pieszych. Należy im ustąpić pierwszeństwa jeszcze przed przejściem, a nie dopiero na pasach. I to może bardzo mocno paraliżować sam egzamin.

Na co powinien uważać egzaminowany?

Zalecamy zwrócić bardzo dużą uwagę na pierwszeństwo dla pieszych, zredukować prędkość oraz zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w sytuacjach, w której pieszy jeszcze nie wszedł na zebrę, a dopiero się do niej zbliża. Dodatkowo – pamiętajmy o ograniczeniu prędkości w terenie zabudowanym – zarówno w nocy, jak i w dzień wynosi 50 km/h, egzaminator nie sprawdzi naszej wiedzy w praktyce, ale zawsze może zweryfikować teorię egzaminowanego w trakcie próby drogowej – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Poza powyższymi wskazówkami zwróćcie również uwagę na konieczność zachowania bezpiecznej odległości w czasie jazdy po autostradach i drogach szybkiego ruchu. O to również może Was spytać egzaminator. A bezpieczna odległość to taka, która w metrach wynosi połowę prędkości jazdy.

Niezastosowanie się do nowych zasad może być potraktowane jako stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w efekcie egzamin zostanie przerwany i trzeba będzie go powtórzyć.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic