17.07.2023

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Strona głównaBlog YanosikPo jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?

Mandat z fotoradaru to najmniej ulubiona pamiątka z wyjazdu dla kierowców. Niestety, gdy doszło do przekroczenia prędkości, a miernik zarejestrował to wykroczenie, to pozostaje już jedynie czekać na list ze zdjęciem. Jak wygląda procedura otrzymania mandatu z fotoradaru? Po jakim czasie przyjdzie do Was mandat? Sprawdźcie!

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Jeśli otrzymacie mandat za przekroczenie prędkości w wyniku zdjęcia zrobionego przez fotoradar, to musicie zapłacić karę i wskazać osobę, która kierowała pojazdem, w trakcie popełnienia wykroczenia. Jeśli tego nie zrobicie, będziecie musieli zapłacić grzywnę.

Po otrzymaniu pisma, trzeba wypełnić oświadczenie (dostępne na stronie CANARD) i następnie wysłać je pocztą na wskazany w dokumencie adres. Możecie to zrobić również przez internet, gdy wcześniej zarejestrujecie się w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta CANARD. Można to zrobić za pośrednictwem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Gdy Wasza deklaracja dotrze już do jednostki uprawnionej, ta nałoży na Was mandat karny i prześle go do Was. Na uregulowanie mandatu macie 7 dni. Możecie to zrobić przez internet, na poczcie lub w banku. Przy dokonywaniu przelewu należy podać indywidualny numer rachunku bankowego, który jest widoczny na mandacie.

Pamiętajcie, że mandaty z fotoradaru nie mogą być opłacone w I Urzędzie Skarbowym w Opolu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych mandatów!

Jak sprawdzić mandat z fotoradaru?

Niestety nie można sprawdzić, czy otrzymało się mandat z fotoradaru w żaden sposób, ale można zweryfikować liczbę swoich punktów karnych.

Aby sprawdzić liczbę punktów karnych, można udać się bezpośrednio na komisariat policji i poprosić funkcjonariuszy o aktualne dane z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego lub sprawdzić to indywidualnie w systemie CEPiK 2.0 albo aplikacji mObywatel.

Ile się czeka na mandat z fotoradaru?

Od 2016 roku w Polsce nadzór nad mandatami z fotoradarów sprawuje CANARD. Każdego roku mierniki wykonują ponad 2 mln zdjęć! Dlatego musicie mieć na uwadze, że mandat z fotoradaru może przyjść do właściciela pojazdu nawet w ciągu 180 dni od dnia popełnienia wykroczenia. Zwykle jednak dzieje się to znacznie szybciej i cały proces trwa od kilku dni do kilku tygodni.

Mandaty są wysyłane za pośrednictwem poczty, z potwierdzeniem odbioru.

Co ważne – po wyznaczonym terminie 180 dni, CANARD może skierować sprawę do sądu. I jeśli postępowanie nie zostało wszczęte, wówczas do przedawnienia dojdzie po roku od dnia zarejestrowanego przez fotoradar wykroczenia. A jeśli postępowanie zostało wszczęte przed upływem roku, to mandat przedawni się dopiero po 2 latach.

Punkty karne czy może mandat z fotoradaru bez punktów karnych?

Niestety to bardzo mało prawdopodobne. Fotoradar nie zrobi zdjęcia kierowcy, który przekroczył prędkość o mniej niż 10 km/h. Mierniki raczej rejestrują wykroczenia o 10-20 km/h więcej niż wynosi obowiązujący na drodze limit.

Oznacza to, że jeśli fotoradar zrobi Wam zdjęcie, to poza mandatem otrzymacie również punkty karne. Poniżej możecie sprawdzić ich aktualną liczbę za poszczególne przekroczenia prędkości:

  • Do 10 km/h – 50 zł mandatu oraz 1 pkt karny.
  • O 11-15 km/h – 100 zł mandatu oraz 2 pkt karne.
  • O 16-20 km/h – 200 zł mandatu oraz 3 pkt karne.
  • O 21-25 km/h – 300 zł mandatu oraz 5 pkt karnych.
  • O 26-30 km/h – 400 zł mandatu oraz 7 pkt karnych.
  • O 31-40 km/h – 800 zł mandatu oraz 9 pkt karnych.
  • O 41-50 km/h – 1000 zł mandatu oraz 11 pkt karnych.
  • O 51-60 km/h – 1500 zł mandatu oraz 13 pkt karnych.
  • O 61-70 km/h – 2000 zł mandatu oraz 14 pkt karnych.
  • O 71 km/h – 2500 zł mandatu oraz 15 pkt karnych.

Jak wygląda mandat z fotoradaru

Po popełnieniu wykroczenia należy czekać na odpowiednią korespondencję. Zwykle jest to kilka stron z informacjami prawnymi oraz do kogo należy pojazd, a także zawiadomienie o wykroczeniu, dwustronicowe oświadczenie, instrukcja postępowania oraz oczywiście zdjęcie z fotoradaru.

Właśnie w tym otrzymanym oświadczeniu należy uzupełnić dane. Pierwsza opcja dotyczy osoby, która w momencie wykroczenia kierowała pojazdem, druga jest dla właściciela pojazdu, który wskazuje osobę, której powierzył samochód, a trzecie dla właściciela, który nie chce wskazać sprawcy.

Dokument odsyła się lub składa osobiście w miejscu adresu podanego w oświadczeniu lub wypełnia się formularz internetowo.

Gdy wybierzecie klasyczną ścieżkę korespondencji, wówczas musicie wysłać dokumenty w czasie do 7 dni od otrzymania listu, warto nadać list z potwierdzeniem odbioru na wypadek sytuacji, w której ten zginie.

Dopiero po zarejestrowaniu dokumentacji przez odpowiednią jednostkę, zostanie do Was wysłany list polecony, w którym będzie znajdował się mandat wraz z informacjami dotyczącymi wykonania przelewu. Wzór blankietu znajdziecie w informacji otrzymanej w liście.

Każda inna forma może być próbą oszustwa, dlatego zwróćcie uwagę na powyższe szczegóły, a w razie wątpliwości, skontaktujcie się bezpośrednio z CANARD lub GITD.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic