01.12.2023

Potrącenie zwierzęcia autem. Co robić?

Strona głównaBlog YanosikPotrącenie zwierzęcia autem. Co robić?

Polskie drogi bardzo często znajdują się w okolicy lasów, pól lub dużych łąk, a na tych nie brak dzikiej zwierzyny. Niestety może zdarzyć się tak, że ta wskoczy na drogę, a kierowca nie zdąży w porę zareagować. Jeśli dojdzie do potrącenia zwierzęcia, nie można po prostu odjechać z miejsca zdarzenia. Trzeba podjąć odpowiednie kroki. Jakie? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Gdzie i kiedy można spotkać dzikie zwierzęta na drodze?

Sezon jesienno-zimowy sprzyja częstszemu widokowi dzikich zwierząt na drogach. W październiku i listopadzie występuje większe ryzyko wtargnięcia zwierzyny na drogi, z kolei w grudniu, styczniu i lutym liczba potrąceń dzikich zwierząt na trasie spada.

Zwykle do kolizji ze zwierzyną dochodzi wczesnym rankiem – w okolicach 4-7 rano, a także późnym popołudniem i wieczorem, w przedziale godzin 17 a 23.

Nie jest regułą, że do potrącenia zwierzęcia samochodem może dojść wyłącznie na drogach przebiegających przez las. Może się to również wydarzyć w okolicy łąk i pól, a niektóre zwierzęta można spotkać także na przedmieściach.

W miejscach zwiększonego ryzyka pojawienia się dzikiego zwierzęcia na drodze zwykle można spotkać znaki ostrzegawcze, których lepiej nie ignorować.

Jak się zachować, gdy na drodze zauważymy dzikie zwierzę?

Należy wówczas zwolnić i bardzo uważnie obserwować drogę. Jeśli zwierzyna dostrzeże auto, zwykle będzie chciała zejść z drogi, a gdy nie przestraszy się Waszego samochodu, to możecie mrugnąć w jej kierunku światłami i użyć klaksonu.

Niemniej, trzeba mieć uwagę, że światła mogą spowodować efekt odwrotny od zamierzonego i zwierzę będzie stało nieruchomo przed autem. W takiej sytuacji można spróbować ominąć zwierzę bardzo powoli.

Nie wolno wychodzić z samochodu, aby spróbować samodzielnie spłoszyć zwierzynę! Trzeba mieć na uwadze, że w takiej sytuacji zwierzę może zachować się agresywnie! 

Zderzenie z dzikim zwierzęciem - jak się zachować?

W sytuacji potrącenia zwierzęcia samochodem należy podjąć odpowiednie kroki, a dokładniej trzeba się zatrzymać i zabezpieczyć miejsce wypadku – ustawić trójkąt i włączyć światła awaryjne, aby inni kierowcy zwrócili uwagę na nietypowe zdarzenie na drodze i zachowali ostrożność.

Można udzielić pierwszej pomocy, jeśli czujecie się bezpiecznie. Oczywiście należy zachować dużą ostrożność, bowiem dzikie zwierzę może być wystraszone i zachowywać się agresywnie.

Należy również zawiadomić odpowiednie służby, które wyślą patrol. Możecie skontaktować się z numerem alarmowym 112, a pracownicy wezwą odpowiednie służby na miejsce zdarzenia. Zwykle są to lekarze weterynarii oraz przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego albo Służba Leśna.

Jeśli do zdarzenia doszło w terenie zabudowanym, to zwykle wzywa się straż miejską, z kolei poza obszarem zabudowanym policję.

Jeśli zwierzę poniosło śmierć w wyniku wypadku, należy skontaktować się z policją lub zarządcą drogi. Zanim to zrobicie, trzeba się upewnić, że faktycznie zwierzę nie żyje.

Po przyjeździe na miejsce policji funkcjonariusze informują o zdarzeniu administrację leśną albo właściciela terenu łowieckiego. Z kolei straż miejska kontaktuje się ze służbami komunalnymi, które są zobowiązane do podjęcia odpowiednich działań, mających rozwiązać sytuację.

Możecie również samodzielnie zawieźć poszkodowane zwierzę do weterynarza albo schroniska, wówczas nie poniesiecie kosztów za leczenie, bowiem każda gmina ma podpisaną umowę z lecznicą na usługi związane z leczeniem potrąconej zwierzyny.

Potrącone zwierzę - gdzie dzwonić?

Gdy zauważycie na drodze potrącone, nieżywe zwierzę, ale to nie Wy jesteście sprawcami zdarzenia, możecie skontaktować się z:

  • Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych, jeśli droga jest krajowa,
  • z Zarządem Województwa, jeśli droga jest wojewódzka,
  • Zarządem Powiatu, jeśli to droga powiatowa,
  • Burmistrzem, Prezydentem Miasta, Wójtem, jeśli to droga gminna.

Potrącenie zwierzęcia - co mówią przepisy?

W polskim prawie wyróżnione są dwie sytuacje – nieumyślne potrącenie zwierzęcia lub umyślne. W pierwszym przypadku kierowca nie ponosi kary, z kolei w drugim scenariuszu sprawcy będzie grozić kara, na podstawie art. 35 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt:

Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Sprawca zdarzenia, który uciekł z miejsca wypadku i nie udzielił pomocy zwierzęciu może zostać ukarany grzywną nawet do 5 tysięcy złotych!

Potrącenie psa samochodem - obowiązki kierowcy 

W teorii obowiązek pilnowania psa lub kota należy do właściciela zwierzaka. Kierowca, który nieumyślnie potrąci czyjeś zwierzę na drodze jest zobowiązany do udzielenia pomocy i zawiadomienia odpowiednich służb.

Jednakże - nie zostanie ukarany ani grzywną ani mandatem, ze względu na to, iż winę ponosi właściciel zwierzęcia, który nie upilnował swojego pupila.

Kary za potrącenie zwierzęcia

Kara dla właściciela nieupilnowanego zwierzęcia hodowlanego, np.: psa lub kota, jest ustalana na podstawie art. 86 par. 1 kodeksu wykroczeń, w związku z art. 77 par. 1 kodeksu wykroczeń i może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.

Art.  77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

§  1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Art.  86.  [Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym]

§  1.  Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic