24.08.2022

Powrót do szkoły będzie kosztował więcej dla rodziców, którzy odwożą dzieci?

Strona głównaBlog YanosikPowrót do szkoły będzie kosztował więcej dla rodziców, którzy odwożą dzieci?

Kwoty na pylonach zmieniają się z tygodnia na tydzień. Już coraz ciężej nadążyć za zmianami, zwłaszcza że od początku tego roku obserwujemy ogromne podwyżki za paliwo. Aktualnie kierowcy mogą odetchnąć – trwa tendencja spadkowa cen paliw. Czy długo tak będzie? Wiele wskazuje, że rodzice odwożący dzieci do szkół we wrześniu nie będą musieli doliczać dodatkowych kosztów do budżetu na nowy rok szkolny. Benzyna tanieje, a i dla oleju napędowego odnotowano delikatne spadki cen.

 

Kiedy będzie tańszy olej napędowy?

Przeciętnie litr oleju napędowego kosztuje 7,26 zł. Od początku sierpnia diesel podrożał już o 23 grosze na litrze.

Samochody z silnikiem diesla wciąż są bardzo popularnym celem kierowców kupujących nowe lub używane auto. Wielu z nich ceni możliwości, które oferuje jednostka wysokoprężna i nie chce z niej rezygnować. Nawet w świetle przyszłych zmian w miastach, gdy wprowadzone zostaną strefy i starsze modele niespełniające wymaganych norm Euro do nich nie wjadą – komentuje Dominik Popek, Yanosik Autoplac

Na początku tego roku w Polsce przybyło 4 674 aut z silnikiem wysokoprężnym. To wynik gorszy niż rok temu, czego powodem jest m.in. postęp elektryfikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że w naszym kraju wciąż 1 na 3 samochody ma silnik diesla. I nic nie wskazuje na to, by amatorzy jednostek wysokoprężnych mieli zmienić swoje zainteresowania.

Ci, którzy tankują olej napędowy na stacji, mogą się spodziewać niższych cen paliw wraz z końcem sierpnia. Czy faktycznie diesel będzie tańszy we wrześniu? Nic nie wskazuje na to, by jego cena za litr miała spaść poniżej 7 zł w najbliższym czasie, ale drobne obniżki aktualnej ceny są możliwe.

Benzyna już wkrótce za mniej niż 6 zł?

Zdaniem ekspertów trudno będzie o spadek cen benzyny poniżej 6 zł za litr, ale nie jest to niemożliwe na niektórych stacjach benzynowych. Wpływ na to zjawisko będą miały nie tylko, wbrew powszechnemu myśleniu, ceny baryłki ropy, ale również kurs polskiej złotówki. A ten niestety jest słabszy niż przed wojną w Ukrainie.

Trzeba również pamiętać, że ceny paliw są niższe w głównej mierze dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej. Nawet jeśli ceny benzyny spadną do upragnionej przez kierowców kwoty poniżej 6 zł, to w efekcie będzie można się spodziewać ponownego podniesienia podatku VAT z 8% do 23% - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Aktualne prognozy cen paliw  wyglądają następująco:

  • Pb98: 7,40 – 7,54 zł/l
  • Pb95: 6,51 – 6,66 zł/l
  • ON: 7,04 – 7,18 zł/l
  • LPG: 3,14 – 3,22 zł/l

Średnie ceny paliw w ostatnim pełnym tygodniu sierpnia:

  •  Pb98: 7,44 zł/l
  • Pb95: 6,56 zł/l
  • ON: 7,26 zł/l
  • LPG: 3,19 zł/l 

Nie zapominajmy o tarczy antyinflacyjnej!

Wciąż obowiązuje tarcza antyinflacyjna, która obniżyła podatek VAT za paliwo z 23% na 8%. Jej działanie miało zostać zakończone przed rozpoczęciem się sierpnia, ale (ku uciesze kierowców) rząd je wydłużył do 31 października tego roku.

Obserwowaliśmy zmiany w cenach paliw od początku tego roku i tak prezentowała się sytuacja:

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic