29.11.2021

Poznańskim kierowcom coraz ciężej… zaparkować za darmo

Strona głównaBlog YanosikPoznańskim kierowcom coraz ciężej… zaparkować za darmo

Najdroższa strefa płatnego parkowania znajduje się w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. Kierowcom zdecydowanie nie opłaca się wjeżdżać do centrum i okolic własnym samochodem, głównie przez brak bezpłatnych miejsc parkingowych, wysokie stawki za strefę oraz nieustanne jej poszerzenia o kolejne dzielnice. Władze miasta nie ukrywają, że ich celem było właśnie propagowanie alternatywnych form przemieszczania się w centrum Poznania, bez zanieczyszczeń spalinami ze zbyt dużej liczby aut. Ile płacą kierowcy za parking w Poznaniu? Możecie się zdziwić.

 

Jak podzielono miasto na strefy?

Poznań został podzielony na 5 kluczowych segmentów, na które składają się SPP Jeżyce, ŚSPP Jeżyce, SPP Łazarz, ŚSPP Centrum i SPP Wilda. Te magiczne skróty oznaczają Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania, która znajduje się w Centrum i na Jeżycach oraz Strefę Płatnego Parkowania na Jeżycach, Wildzie i Łazarzu.

Za postój w Strefie Płatnego Parkowania nie płacimy aż tyle, ile w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Różnice są kolosalne! Za pierwszą godzinę w SPP Poznaniacy płacą 3,50 zł, natomiast w ŚSPP już 5 zł!

SPP na Jeżycach, Wildzie i Łazarzu działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. ŚSPP na Jeżycach i w Centrum obejmuje czas od poniedziałku do piątku, od godziny 8:00 do 20:00, a w sobotę od 8:00 do 18:00.

Ile dokładnie płacą Poznaniacy za postój w Strefie?

W SPP pierwsza godzina parkowania wynosi 3,50 zł, druga 4,20, trzecia 4,90 zł. Najmniejszą kwotę, jaką można zapłacić to 0,80 zł i zaparkować na 15 minut. Każda następna godzina kosztuje 3,50 zł.

W ŚSPP na Jeżycach najmniejsza kwota, którą mogą zapłacić kierowcy wynosi 1,20 zł, pierwsza godzina postoju będzie ich kosztować 5 zł, druga 6 zł, trzecia 6,90 zł, a każda kolejna 5 zł.

W ŚSPP w Centrum jest jeszcze drożej! Minimalna kwota opłaty za postój to 1,70 zł. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 7 zł, 2-ga 7,40 zł, 3-cia już 7,90 zł, a każda następna 7 zł.

Wyobraźcie sobie, że wybieracie się na obiad w sobotę o godzinie 15 ze swoją rodziną do centrum Poznania i średni czas Waszego pobytu w restauracji to 3h. Zatem do kosztów obiadu będzie musieli dodać rachunek za parkowanie o wysokości 22,30 zł.

W Poznaniu właśnie powstała nowa Strefa Płatnego Parkowania

Od 2 listopada obszar SPP w Poznaniu poszerzył się o nowy rejon – Śródki, Ostrowa Tumskiego i Zagórza. To miejsca, które są bardzo często odwiedzane przez wycieczki oraz turystów. Zanim się tam wybierzecie, wiedzcie, że za strefa będzie działać od poniedziałku do piątku, od 8 do 18.

Cennik, który będzie w niej obowiązywał jest równy temu w SPP, który podaliśmy wyżej, a więc za 1 godzinę parkowania zapłacicie 3,50 zł.

Niektórzy mogą liczyć na zniżki!

Osoby zameldowane na terenie, który jest objęty SPP mogą zakupić identyfikator mieszkańca za 30 zł na miesiąc za pierwsze auto, mogą również skorzystać z promocji i kupić roczny abonament za 120 zł. Muszą być jednak zameldowani na pobyt stały lub czasowy (min. 3 miesiące) i płacić podatki na rzecz miasta Poznania. Do tego wniosek może złożyć wyłącznie właściciel lub współwłaściciel pojazdu, a auto nie może być kupione na kredyt, być w leasingu, najmie długoterminowym lub stanowić auto służbowe.

Władze miasta  Poznania przewidziały również zniżki dla osób z niepełnosprawnością lub kombatantów Czerwca ‘56, którym za 1 miesiąc postoju pierwszego pojazdu przyjdzie zapłacić 5 zł, jednak drugi pojazd już tym osobom nie przysługuje.

Mniej zapłacą również posiadacze aut ekologicznych z emisją CO2 powyżej 0 i do 95 g/km włącznie. Jednak zniżki są dla konkretnego pojazdu na okres minimum 3 miesięcy i maksimum 12 miesięcy. Wówczas w Strefie Płatnego Parkowania 1 miesiąc będzie kosztował 60 zł, także w ŚSPP na Jeżycach i ŚSPP w Centrum.

Poznań (nie)przyjazny kierowcom?

Kierowcy nieustannie narzekają na jakość ruchu w Poznaniu. Do tego wysokie kwoty opłat za parkowanie w ŚSPP stanowią dla nich problem, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Nie chcąc przemieszczać się swoim autem mają do wyboru środki komunikacji publicznej, za które również muszą zapłacić krocie!

Za bilet w poznańskim ZTM najmniej zapłacą Ci, którym przysługuje ulga – 15 minutowy przejazd kosztować ich będzie 2 zł, bez ulgi 4 zł. Bilet 45 minutowy ulgowy kosztuje 3 zł, bez ulgi 6 zł, za 90 minutowy przejazd zapłacimy 4 i 8 zł. Z kolei za 24-godzinny bilet już 15 zł, jednak obowiązuje on tylko w strefie A czyli typowo w mieście.

Niestety Poznań to również miasto, w którym panują nieustanne remonty, a drogi się korkują. Kierowcy narzekają na utrudnienia oraz zbyt dużą liczbę dróg rowerowych, która wpływa na jakość jazdy samochodem w centrum, a pasażerowie komunikacji miejskiej z kolei na korki oraz drogie bilety. Jeśli autobus, którym jadą utknie w korku, a ich bilet się skończy, będą musieli kupić drugi, a to już niemały koszt.

Mieszkacie w Poznaniu? Jak się poruszacie po mieście? Dajcie nam znać! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic