22.06.2022

Prawie 1 500 wypadków na polskich drogach, a lato dopiero się zaczyna!

Już za chwilę rozpoczniemy wakacje. Urlopowy luz nie będzie jednak widoczny na drogach – tu ruch będzie wzmożony, bo niektórzy z Was rozpoczną już pierwsze wakacyjne wyjazdy. Niestety w tym czasie zwiększy się również liczba wypadków drogowych, bowiem sezon letni bywa jednym z najbardziej niebezpiecznych. Czy nowy taryfikator mandatów spowoduje, że wypadków będzie mniej? Sprawdziliśmy, jak wyglądały pierwsze 3 tygodnie czerwca w tym roku.

 

Sezon letni wyzwaniem dla kierowców?

Już w połowie czerwca rozpoczyna się sezon wakacyjny w Polsce. Wiele osób chętnie korzysta z pięknej pogody już w trakcie długiego czerwcowego weekendu, decydując się na pierwszy wyjazd w dłuższą trasę po kraju. Wakacje zwykle kojarzą się z luzem, ale niestety nie dotyczy to ruchu na drogach, którego natężenie znacznie wzrasta. Tak jak i wzrasta liczba wypadków drogowych w tym czasie.

Sezon wakacyjny jest najbardziej wymagającym dla kierowców. To czas, w którym wyrusza się w dłuższe trasy, nierzadko pierwszy raz w roku. Bardzo ważne jest to, by się odpowiednio przygotować do pokonania większej niż zwykle liczby kilometrów. Samochód musi być sprawny, dlatego najlepiej zabrać go na przegląd przed wyjazdem, ale również kierowca musi być wypoczęty i skupiony na trasie – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Wbrew pozorom do wypadków drogowych najczęściej dochodzi w czasie, w którym warunki atmosferyczne są bardzo dobre, również w ciągu dnia. Do przyczyn zwykle należą: niedostosowanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami.

Najczęściej dochodzi do nich na drogach krajowych – jednojezdniowych, dwukierunkowych. Znacznie mniej zdarzeń odnotowuje się na autostradach oraz drogach ekspresowych.

W czerwcu 2021 roku odnotowano prawie 2 tysiące wypadków!

Zgodnie z danymi statystycznymi ze strony polskiej policji – w pierwszych 20 dniach czerwca 2021 roku, odnotowano 1 715 wypadków drogowych, w których zginęło 135 osób, a 1 926 zostało rannych. Dla porównania – w czerwcu 2020 roku – doszło do 2 278 wypadków, w wyniku których zginęło 206 osób, a rannych zostało 2 595.

W czerwcu rozpoczynają się pierwsze dłuższe wyjazdy Polaków. Wielu z nich planuje „czerwcówkę” nad morzem lub w górach, co przekłada się na wzmożony ruch na najpopularniejszych trasach. W ubiegłym roku najbardziej obleganymi w tym czasie były drogi krajowe DK11 i DK163 prowadzące do miejscowości nadmorskich, DK49 i DK3, którymi można dojechać w góry, ale też drogi szybkiego ruchu – S6 i S7. Na tych trasach zalecamy zachowanie wzmożonej ostrożności, gdyż panuje tu bardziej wzmożony ruch, jak również łatwiej o wypadek w wyniku dekoncentracji lub podjęcia złej decyzji za kółkiem – komentuje Julia Langa, Yanosik

Liczba wypadków spada z roku na rok, w wyniku podejmowanych działań przez władze oraz polską policję. W tym roku możemy się spodziewać, że będzie ich jeszcze mniej, choćby ze względu na wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów.

Czy w tym roku jest mniej wypadków na drogach?

Według danych polskiej policji, w ciągu 20 dni czerwca tego roku, doszło do mniejszej liczby wypadków drogowych, aniżeli rok temu. W 2022 roku odnotowano 1 459 wypadków drogowych, w których zginęło 113 osób, a 1 648 zostało rannych. To mniej o 15% niż w 2021 roku.

Nowy taryfikator mandatów zmienił zachowania kierowców. W naszym systemie widzimy, że poprawność jazdy względem aktualnych limitów prędkości znacznie wzrosła, zwłaszcza w obszarze zabudowanym. Zmniejszyła się również liczba przekroczeń prędkości o więcej niż 30 km/h zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Kierowcy obawiają się wysokich kar za przekroczenia prędkości. Tym bardziej, że w świetle obecnych (wysokich) kosztów utrzymania samochodu, to bardzo duży wydatek. A poza nim, liczą się również punkty karne, które będą ważne na koncie kierowcy przez 2 lata od dnia opłacenia mandatu. To wszystko powoduje, że kierowcy nie chcą ryzykować – mówi Julia Langa, Yanosik

Nowy taryfikator działa skutecznie na kierowców, którzy powstrzymują się przed przekroczeniem limitu prędkości. Wciąż jednak wielu Polaków pozwala sobie na jazdę pod wpływem alkoholu. Zjawisko to potęguje się nie tylko w sylwestra i okolicach karnawału, ale również w sezonie letnim gdy pogoda dopisuje, a Polacy chętnie spędzają czas na zewnątrz.

Więcej nietrzeźwych kierowców latem

Niestety wciąż nie brakuje kierowców, którzy wsiadają do samochodu w stanie nietrzeźwości. W ubiegłym roku od 1 do 20 czerwca policja zatrzymała 5 274 nietrzeźwych kierowców. W tym samym czasie, w tym roku, odnotowano już 7 034 kierujących pojazdem po spożyciu alkoholu. W naszym kraju dopuszczalna zawartość stężenia alkoholu we krwi, która umożliwia prowadzenie pojazdu, wynosi 0,2 promila. Wypicie jednego piwa może je podnieść do 0,26 promila…

Sezon grillowy, odpoczynek nad jeziorem, czy aktywność na świeżym powietrzu są bardzo często celebrowane przez Polaków napojami alkoholowymi. Według raportu OECD przeciętny Polak w ciągu roku konsumuje 11,7 litra czystego alkoholu, co odpowiada 2,4 butelkom wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo. Co gorsza, wielu kierowców wciąż wsiada do auta w stanie nietrzeźwości lub nieświadomej nietrzeźwości.

Stan nieświadomej nietrzeźwości to bardzo niebezpieczne zjawisko, z którego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy. W dzień po spotkaniu, na którym spożywali alkohol, wsiadają za kółko, bez sprawdzenia swojego faktycznego stanu, opierając się wyłącznie na swoich subiektywnych odczuciach. A prawda może być zupełnie inna, mimo wrażenia dobrego samopoczucia, alkohol wciąż może znajdować się w krwi. Również kac bywa niebezpieczny – powoduje spowolnienie reakcji, problemy z koncentracją i koordynacją ruchową, a te mogą być przyczyną spowodowania wypadku – komentuje Julia Langa, Yanosik

Langa, Yanosik

Polakom wciąż zdarza się bazować na własnym odczuciu trzeźwości, niekiedy obliczając szybkość pozbycia się alkoholu z organizmu z pomocą kalkulatorów internetowych. To ogromny błąd!

Jak co roku policja organizuje akcję nagłaśniającą możliwość zbadania swojego stanu trzeźwości na każdej komendzie lub w dedykowanych punktach kontroli w wybranych wakacyjnych miejscowościach.

I my apelujemy do Was o zdrowy rozsądek, zwłaszcza w okresie wakacyjnym – sprawdzajcie swój stan trzeźwości, zanim wsiądziecie do samochodu – od tego zależy życie wasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajcie, że spowodowanie wypadku lub kolizji ze skutkiem powstania obrażeń po spożyciu alkoholu jest karane mandatem w wysokości minimum 2 500 zł.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic