10.10.2022

Ubezpieczenie GAP - czym jest i kiedy warto je wykupić?

Strona głównaBlog YanosikUbezpieczenie GAP - czym jest i kiedy warto je wykupić?

Ubezpieczenie GAP to idealne rozwiązanie dla osób, które kupują samochód w leasingu lub w kredycie. Będzie ono chronić wartość pojazdu, a do tego zabezpieczy właściciela na takie zdarzenia jak kradzież czy szkoda całkowita. Jaki wariant GAP najlepiej wybrać? Czy opłaca się je kupować? Czy to obowiązkowa polisa? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym tekście!

 

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP to rodzaj polisy, który chroni przed stratą finansową w razie szkody. W jego ramach Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłacenia ubezpieczającemu różnicy kosztów pomiędzy wartością pojazdu w dniu zdarzenia, zwykle kradzieży lub szkody całkowitej, a pozostałymi ratami do spłaty lub wartością, która widnieje na fakturze zakupu.

W praktyce – GAP chroni przed utratą wartości samochodu w czasie, która spada już zaledwie w chwilę po wyjechaniu z salonu producenta. Dzięki niemu można zredukować najważniejsze zagrożenie, które towarzyszy zakupowi samochodu na kredyt lub w leasingu.

Co obejmuje ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP ma kilka rodzajów:

  • GAP fakturowy – polega na wyrównaniu różnicy pomiędzy wartością pojazdu z momentu zdarzenia, które doprowadziło do jego utraty lub uszkodzenia oraz kwoty widniejącej na fakturze. To najdroższy wariant polisy.
  • GAP finansowy – ten rodzaj pokrywa różnicę kosztów pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami kredytu lub leasingu, a środkami, które otrzymacie z polisy AC.
  • GAP indeksowy – w ramach tego wariantu będziecie mogli uzyskać dodatkowe środki, niezależnie od wypłaty z polisy AC, które są jednak uzależnione od wartości samochodu. Zwykle jest to około 20-30%.
  • GAP Casco – pokrywa różnicę pomiędzy funduszami wypłaconymi z OC lub Autocasco, a sumą ubezpieczenia, które widnieje w umowie AC. Niektóre warianty tej polisy przewidują również zachowanie wartości fakturowej, a w innych trzeba będzie jeszcze za to dopłacić.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Roczne koszty ubezpieczenia zależą od wielu czynników. W głównej mierze od wybranego modelu oraz wartości pojazdu. Pod uwagę bierze się również wariant ubezpieczenia, rodzaj pojazdu, sumę ubezpieczenia i okres umowy.

Najdroższy GAP fakturowy może kosztować od 0,7 do 1% wartości pojazdu, a najtańszy finansowy około 0,5% wartości początkowej. GAP indeksowy będzie wynosił od 0,5 do 1% wartości pojazdu.

Pamiętajcie jednak, by spojrzeć dokładnie w zapisy na umowie, gdyż często atrakcyjne polisy oznaczają więcej wykluczeni form ochrony.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie GAP?

Wybierając ubezpieczenie GAP dla swojego samochodu możecie skorzystać z różnych wyszukiwarek i kalkulatorów, które wskażą Wam szacowany koszt roczny polisy. Nie mniej jednak, pamiętajcie by było ono dobrane proporcjonalnie do systemu finansowania i wartości pojazdu i zabezpieczało przede wszystkim Wasz interes.

GAP fakturowy będzie najkorzystniejszy dla przyszłych właścicieli nowych pojazdów w leasingu, gdy utrata ich wartości przebiega bardzo szybko. Jednakże to dość kosztowne rozwiązanie. 

GAP finansowy sprawdzi się w sytuacji niskiego wkładu własnego lub wysokiego wykupu, bo zabezpiecza kierowcę przed koniecznością dopłaty środków, gdy pozostałe do spłaty raty znacznie przewyższają wartość pojazdu w momencie zdarzenia. Wówczas kierowca poniesie znacznie niższe koszty. 

GAP indeksowy będzie dobrym kompromisem pomiędzy GAPem fakturowym a finansowym, jednocześnie gwarantując dobry poziom ochrony i uzyskanie całkiem niezłych oszczędności.

Czy można wypowiedzieć GAP?

Można zrezygnować z ubezpieczenia GAP poprzez odstąpienie od zawarcia umowy – co ważne w ciągu 30 dni, jeśli została podpisana na co najmniej 6 miesięcy. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, wówczas masz na odstąpienie od umowy zaledwie 7 dni.

Szczegółowe warunki odstąpienia od umowy zawarcia GAP mogą się różnić od siebie, w zależności od ubezpieczyciela.

Czy GAP jest obowiązkowy?

Ubezpieczenie GAP nie jest obowiązkowe według polskiego prawa. Jedyną polisą, którą musi posiadać kierowca jest OC. Jednak osoby, które korzystają z leasingu są zobowiązane do wykupienia OC i AC, a ubezpieczenie GAP jest dobrowolne. 

Nie mniej jednak, większość decyduje się na nie, ze względu na dodatkową ochronę przed utratą wartość samochodu. To bardzo istotne zwłaszcza w niektórych przypadkach.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic