01.09.2023

Przedawnienie punktów karnych - wszystko co musisz wiedzieć

Strona głównaBlog YanosikPrzedawnienie punktów karnych - wszystko co musisz wiedzieć

Ostatnie zmiany w taryfikatorze punktów karnych i w przepisach związanych z ich przedawnieniem powodują niemały zawrót głowy u kierowców. Co się aktualnie dzieje? Od kiedy będą obowiązywać pierwsze ważne zmiany dla punktów karnych? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje!

Utrata prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych

Wprowadzenie nowego taryfikatora punktów karnych 17 września 2022 roku bardzo mocno odbiło się na kierowcach. W ramach zmian usunięto również możliwość udziału w kursach redukujących liczbę punktów.

W efekcie, według danych polskiej policji, w 6 miesięcy od wprowadzenia nowych przepisów, czyli od 1 października 2022 roku do 31 marca 2023 roku, 7 531 kierowców utraciło prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Średnia za 6 miesięcy w 2022 roku wyniosła 4 789 utraconych uprawnień, dla porównania w 2020 roku (przed zmianami w przepisach) średnia wynosiła 3 932.

Zmiany w przepisach dotyczących przedawnienia punktów karnych

16 czerwca opublikowana została ustawa dotycząca przedawnienia punktów karnych. Zmiany dotyczą skrócenia tego okresu z dwóch lat, ponownie do 12 miesięcy. Powrócą również kursy redukujące punkty karne, z pomocą których można skasować ze swojego konta 6 najstarszych punktów.

Ustawa wchodzi w życie już wkrótce, dokładniej 17 września 2023 roku.

Po jakim czasie przedawniają się punkty karne?

Do przedawnienia punktów karnych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, już od 17 września tego roku, dojdzie po 12 miesiącach od dnia opłacenia mandatu, a nie popełnienia wykroczenia.

Oznacza to, że kierowca, który został ukarany sądownie będzie musiał czekać na rozpoczęcie procesu nawet wiele miesięcy lub lat, do momentu aż grzywna się uprawomocni.

Kursy redukujące punkty karne

Nowelizacja przepisów, opublikowana 26 maja 2023 roku, przewiduje możliwość uruchomienia kursów redukujących liczbę punktów karnych. Nie wiadomo było jednak, od kiedy będzie to możliwe, ponieważ system informatyczny, który przetwarza informacje o odbytych przez kierowców szkoleniach, wciąż nie był gotowy.

Wszystko miało zależeć od momentu wydania stosownego komunikatu przez Ministra Cyfryzacji o gotowości systemów informatycznych. Termin ten jest zależny od wielu czynników. Obecnie mówi się, że komunikat ma zostać wydany we wrześniu tego roku.

W komunikacie zostanie zawarta dokładna data, w której ośrodki egzaminowania będą mogły powrócić do organizowania zajęć.

Kursy redukujące punkty karne będą inne niż dotychczas

Nowelizacja zmieni zarys kursów redukujących punkty karne. Nowe kursy zmniejszą liczbę punktów karnych o sześć, w zajęciach na własny koszt będzie można wziąć udział nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Kurs usunie najstarsze punkty z konta kierowcy, pod warunkiem opłacenia mandatu.

Kursy redukujące punkty karne nie będą dostępne dla kierowców, którzy posiadają uprawnienia krócej niż rok. Ponadto, nie będzie można organizować ich w formie niestacjonarnej, czyli online. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic