12.07.2023

Przednia szyba w samochodzie - sprawdź dlaczego nie warto jej zasłaniać.

Strona głównaBlog YanosikPrzednia szyba w samochodzie - sprawdź dlaczego nie warto jej zasłaniać.

Wielu kierowców lubi ozdabiać swoje auto gadżetami, które umieszczane są w okolicy przedniej szyby. Wszystko po to, by jeździło im się lepiej, wygodniej czy po prostu fajniej. Trzeba mieć na uwadze, że im więcej akcesoriów tam się znajdzie, tym bardziej ograniczona będzie widoczność. A to znacznie zwiększa ryzyko niebezpiecznych zdarzeń na trasie! Sprawdźcie, co lepiej usunąć z okolicy przedniej szyby i w których krajach funkcjonariusze policji bardzo nie lubią nadmiernej liczby gadżetów.

Zasłanianie przedniej szyby a przepisy ruchu drogowego

W Polsce przepisy ruchu drogowego zostawiają funkcjonariuszom policji do interpretacji poziom przesłonięcia przedniej szyby. W zależności od tego, czy uznaje nadmiar gadżetów za zagrożenie, może udzielić upomnienia albo wystawić mandat nawet w wysokości 3 000 zł.

Co zasłania szybę w samochodzie?

Każdy kierowca ma swoje przyzwyczajenia i docenia różne udogodnienia, które pozwalają mu zwiększyć komfort podróży. Dostępna na rynku liczba gadżetów jest obecnie powalająca, a niektórzy zmotoryzowani mają sporą skłonność do przesady. Co najbardziej ogranicza widoczność przez przednią szybę?

Smartfon sam w sobie nie stanowi większego ograniczenia widoczności, ale jeśli dołożycie obok niego drugi telefon, np.: firmowy oraz nawigację i wideorejestrator, a na lusterku wisi jeszcze zawieszka zapachowa, to wiedzcie, że cała kompozycja gadżetów zaczyna robić się groźna.

Widoczność mogą również ograniczać stare naklejki rejestracyjne, które najlepiej po prostu usunąć. Ta sama zasada dotyczy biletów parkingowych, jeśli nie są aktualnie potrzebne, nie trzymajcie ich na desce rozdzielczej czy podszybiu.

Jak ograniczyć liczbę gadżetów zasłaniających przednią szybę?

Poniżej kilka porad, które pomogą Wam zachować porządek w aucie i uwolnić przednią szybę od nadmiernej liczby gadżetów:

  • Yanosik – nasze urządzenie całkowicie Wam wystarczy w trasie, macie w nim do dyspozycji nawigację, informacje z trasy, o kontrolach prędkości i wiele innych.
  • Smartfon z aplikacją Yanosik – jeśli nie chcecie mieć urządzenia, skorzystajcie z bezpłatnej aplikacji Yanosik na swoim smartfonie. Czy wiecie, że ma ona również opcję wideorejestratora?
  • Żelowe odświeżacze – zamiast tradycyjnej zawieszki na lusterku, świetnie się sprawdzą w schowkach drzwi bocznych, a nawet na podłodze po stronie pasażera. Dostępne są również kostki, które można zamontować na kratkach wentylacyjnych.
  • Stare naklejki – jeśli już nie obowiązują, nie ma sensu trzymać ich na szybie, należy je bezpiecznie usunąć.

Jeśli macie jeszcze inne gadżety, które chętnie umieszczacie w okolicy przedniej szyby, to zachęcamy Was do ich usunięcia – nie ograniczajcie sobie widoczności w trasie, to kwestia bezpiecznej jazdy!

Zasłonięta przednia szyba - co na to zagraniczne przepisy?

W innych krajach sprawa zasłaniania przedniej szyby wygląda zupełnie inaczej:

Chorwacja – policjanci zwracają uwagę na sposób zamontowania nawigacji i wideorejestratora.

Austria – w tym kraju na kamerę samochodową należy mieć specjalne zezwolenie.

Francja – zgodnie z przepisami, kierowca ma zakaz korzystania z dodatkowych urządzeń, które są wyposażone w ekrany, znajdujące się w polu widzenia kierowcy. Wyjątkiem jest nawigacja samochodowa.

Hiszpania – policjanci podchodzą do tematu ograniczania widoczności przedniej szyby bardzo rygorystycznie. Karę można otrzymać nawet za zawieszką zapachową na lusterku. Zwłaszcza, gdy jej wielkość wzbudzi wątpliwości funkcjonariuszy policji.

Norwegia – policjanci norweskiej drogówki są bardzo wyczuleni na wszelkie akcesoria, które są przyklejone do szyby i mają ekrany, których obserwacja może odciągać uwagę kierowcy od drogi.

Słowacja – zgodnie z zasadami obowiązującymi w kraju – przednia szyba powinna być całkowicie wolna od wszelkich zawieszek, uchwytów, czy przyssawek. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic