07.07.2022

Ranking Yanosika i Oponeo: Najbardziej przyjazne miasta dla kierowców w 2021 roku

Strona głównaBlog YanosikRanking Yanosika i Oponeo: Najbardziej przyjazne miasta dla kierowców w 2021 roku

Wraz z Oponeo po raz kolejny stworzyliśmy ranking miast, które są najbardziej przyjazne kierowcom. Podsumowanie 2021 roku wyłoniło miasta z dwóch kategorii – powyżej i poniżej 300 tysięcy mieszkańców. W których polskich miastach kierowcy najbardziej docenili warunki do jazdy, parkowania, ładowania i tankowania aut, a także kupowania OC i opon? Sprawdźcie wyniki tegorocznego zestawienia!

 

Jak tworzymy ten ranking?

Dzielimy wybrane polskie miasta według kategorii: powyżej 300 tysięcy mieszkańców oraz poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Każde z nich jest oceniane przez specjalistów w ośmiu różnych kategoriach: prędkości jazdy, aktualnych cen paliw, kosztów ubezpieczenia i wymiany opon, liczby kolizji, dostępności miejsc parkingowych, carsharingu i infrastruktury przyjaznej elektrykom.

Tak dobrane parametry podsumowują stopień otwartości miasta na codzienne potrzeby kierowców. Każda z kategorii jest odpowiednio punktowana – dla miast z liczbą mieszkańców powyżej 300 tysięcy od 1 do 9 punktów, a dla mniejszych od 1 do 10 punktów. Wyjątkiem są dwie kategorie: carsharing i koszt wymiany opon, które są oceniane w skali od 1 do 6 punktów.

Gdańsk i Częstochowa są najbardziej przyjaznymi kierowcom miastami!

W tej edycji rankingu, to Gdańsk oraz Częstochowa zostały uznane jako najbardziej przyjazne kierowcom miasta. Gdańsk w swojej kategorii (miasta powyżej 300 tys. mieszkańców) uzyskał 47 punktów. Na podium wraz z nim znalazła się również Łódź (42 pkt) i Warszawa (38 pkt). Czwarte miejsce otrzymał Poznań i Szczecina (37 pkt), piąte Kraków oraz Bydgoszcz i Lublin (36 pkt), a szóste Wrocław (28 pkt).

W kategorii mniejszych miast, liczących poniżej 300 tysięcy mieszkańców, to Częstochowa zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 51 punktów. Na podium znalazły się również Sosnowiec (50 pkt) i Rzeszów (48 pkt). Czwarte miejsce zajęły Gliwice (43 pkt), piąte Kielce (42 pkt), szóste Katowice oraz Radom (38 pkt), siódme Gdynia (37 pkt). Ostatnie miejsca należą do Białegostoku i Torunia, które uzyskały 36 punktów w tegorocznym zestawieniu.

Już w ubiegłym roku Gdańsk zajął wysoką pozycję w rankingu, uzyskując 40 punktów. W tym roku otrzymał o 7 punktów więcej, tym samym wybijając się na pozycję lidera wśród najbardziej przyjaznych kierowcom miast. To o 3 punkty wyższy wynik, niż uzyskał w zeszłym roku Lublin – komentuje Julia Langa, Yanosik – Częstochowa, z kolei obroniła swój tytuł z ubiegłego roku, uzyskując 51 punktów w tegorocznym rankingu. W 2021 roku otrzymała ich 49, zatem i tu widać poprawę i większe uznanie kierowców – dodaje.

W których miastach najlepiej Wam się jeździ?

Zebraliśmy informacje na temat korków, stanu infrastruktury oraz robót drogowych, które wpływają na ruch pojazdów w mieście. Sprawdziliśmy również średnie prędkości jazdy kierowców w miastach ocenianych w rankingu. Okazuje się, że najwyższe średnie prędkości w 2021 roku w dniach roboczych w czasie od 7 do 21, rozwijali kierowcy w Warszawie, Lublinie i Katowicach – 34 km/h. Najmniejsze średnie prędkości odnotowaliśmy w centrum Bydgoszczy (23 km/h) i Kielc (25 km/h) – informuje Julia Langa, Yanosik

Zgodnie danymi z naszej aplikacji, to w tych miastach jeździ się Wam najszybciej:

 W podsumowaniu z 2020 roku najlepiej jeździło się Wam w centrum Warszawy, Gdańska, Lublina, Katowic i Torunia – mogliście w nich jechać ze średnią prędkością 34 km/h. Najwolniej jechało się Wam w Bydgoszczy (23 km/h) i Kielcach (25 km/h), co również nie zmieniło się w tym roku.

Sprawdziliśmy również Wasze bezpieczeństwo w polskich miastach, biorąc pod uwagę liczbę wypadków oraz zdarzeń drogowych, które zgłosiliście w naszej aplikacji. Według tych danych, to we Wrocławiu miała miejsce najmniejsza liczba kolizji – 7,3/1000 mieszkańców, a w ciągu roku 4 698. Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w Warszawie, w której wystąpiło 15,5 kolizji na 1000 mieszkańców oraz 27 854 w ciągu całego roku.

W mniejszych miastach, to w Radomiu zgłaszaliście nam najmniej kolizji, bo zarejestrowaliśmy ich 5,9/1000 mieszkańców oraz 1 242 w ciągu roku. Najwięcej zdarzeń wystąpiło w Katowicach – 15,8 kolizji na 1000 mieszkańców oraz 4 599 w roku.

W ubiegłorocznym rankingu, również Wrocław zyskał pierwsze miejsce w kategorii najbezpieczniejszego miasta z liczbą 7 kolizji na 1000 mieszkańców. Wśród mniejszych miast, także Radom został uhonorowany tym tytułem z wynikiem 5,9 kolizji na 1000 mieszkańców. Najniebezpieczniejszymi miastami okazały się Warszawa z liczbą 15,5 kolizji na 1000 mieszkańców oraz Katowice – 15,8 kolizji na 1000 mieszkańców.

Problemy z parkowaniem – gdzie są największe?

Wraz z serwisem Oponeo zebraliśmy dla Was informacje na temat parkowania w przestrzeni miejskiej i opłat, które należy ponieść za pozostawienie pojazdu na parkingu. Najniższą średnią opłatę za parkowanie w mieście uiszczają zmotoryzowani z Bydgoszczy (2,54 zł) i Kielc (2,30 zł). W Sosnowcu kierowcy nie muszą w ogóle płacić, ponieważ nie obowiązuje tu strefa parkowania.

Największą średnią kwotę za parkowanie w mieście uiszczają zmotoryzowani poznaniacy (5,73 zł) i mieszkańcy Torunia (3,67 zł).

Sprawdziliśmy również rozwój infrastruktury Park N Go – miejsc do parkowania pojazdu w wyznaczonej strefie, która umożliwia szybką przesiadkę do komunikacji zbiorowej. Najlepiej rozwiniętą strefę mają mieszkańcy stolicy, która oferuje im 15 parkingów z 4 522 miejscami parkingowymi. Doceniony został również Rzeszów, który oferuje mieszkańcom 3 parkingi oraz 1 692 miejsca parkingowe. Najgorzej w tej kategorii wypadł Bydgoszcz, który nie posiada w ogóle strefy Park N Go, tak samo jak Białystok, Gdynia, Radom, Sosnowiec, Toruń i Gliwice.

Przyjrzeliśmy się również abonamentom i usługom dla parkujących kierowców. Najlepiej w tej kategorii wypadły Kraków, Poznań, Gdańsk oraz Szczecin, które oferują zmotoryzowanym Polakom pakiety ogólnodostępne, dla mieszkańców i przedsiębiorców oraz nie pobierają opłat od motocyklistów. Wśród mniejszych miast tylko Toruń spełnia te wszystkie kryteria.

W ubiegłorocznym rankingu, to Poznań oraz Toruń zostały ocenione jako najgorsze pod względem parkowania pojazdu w przestrzeni miejskiej, zarówno w jednym mieście, jak w i drugim obowiązywały bardzo wysokie opłaty za postój oraz długie godziny płatnych stref parkowania. Najlepiej oceniono za to Szczecin oraz Łódź, które oferowały kierowcom stosunkowo niskie ceny za zaparkowanie pojazdu w mieście.

Najbardziej przyjazne ekologicznie miasta

Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków napędza potrzebę znalezienia alternatywy dla spalinowych silników, a co za tym idzie – zwiększa liczbę użytkowników pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Wraz z tym zjawiskiem wzrasta potrzeba rozbudowywania infrastruktury stacji ładowania ekologicznych samochodów. W których miastach znajdziecie najwięcej stacji ładowania?

 Zweryfikowaliśmy liczbę stacji ładowania w polskich miastach oraz podzieliliśmy je w zakresie km2 na 1 stację. Wiedząc, że kierowcy coraz chętniej przesiadają się do pojazdów elektrycznych lub hybrydowych oferujemy im również możliwość bieżącego podglądu na mapie w aplikacji rozmieszczenia ładowarek oraz dostępnych gniazd ładowania – komentuje Julia Langa, Yanosik

Wśród dużych miast, to Warszawa oferuje kierowcom pojazdów elektrycznych i hybrydowych najwięcej stacji ładowania (177). Mniej ładowarek znajduje się w Krakowie (68) i Poznaniu (50).

W gronie mniejszych miast zmotoryzowani Polacy znajdą najwięcej ładowarek w Katowicach (77). Znacznie mniej oferuje ich Rzeszów (22), Gdynia (17) i Białystok (15).

Miasta przyjazne carsharingowi

Rosnący w popularność carsharing – czyli wynajmowanie pojazdów na tzw. minuty jest oferowany przez coraz więcej polskich miast. W których z nich jest najbardziej rozbudowany?

W Gdańsku na 1000 mieszkańców przypada 1 auto, a łącznie do wynajęcia znajduje się ich 475. W Warszawie na 1000 mieszkańców do dyspozycji jest 0,7 auta, a łącznie znajdziecie ich 1 212. W mniejszych miastach – Gdynia oferuje swoim tysiącu swoich mieszkańców 0,9 auta, a łącznie miasto oferuje 233 aut carsharingowych.

Najgorzej pod tym względem wypadły: Bydgoszcz z liczbą 16 pojazdów do wynajęcia, Gliwice z 2 autami carsharingowymi oraz Kielce, Toruń i Częstochowa, które oferują swoim mieszkańcom zaledwie 6 pojazdów do wynajęcia.

Gdzie można było najtaniej zatankować?

Sprawdziliśmy ceny paliw na stacjach w zeszłym roku. Okazuje się, że najtańsze paliwo było do dyspozycji mieszkańców łodzi, Wrocławia oraz Poznania. Najdroższe z kolei czekało na kierowców w Warszawie, Szczecinie oraz Gdańsku. Różnice w kwotach za Pb95 wahały się od 8 do 20 groszy za litr.

W mniejszych miastach najtaniej tankowali kierowcy z Sosnowca, Gdyni i Częstochowy. Średnie ceny Pb95 wahały się od 4,33 do 4,37 zł/l. Najdrożej płacili zmotoryzowani Polacy w Białymstoku, Toruniu i Radomiu. Tu benzyna kosztowała od 4,48 zł/l do 4,55 zł/l.

Gdzie najtaniej kupowaliście OC i wymienialiście opony?

W naszym kraju ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy kierowca musi je mieć i zapłacić za nie raz w roku lub rozłożyć płatność na raty. Opracowaliśmy określony profil polskiego kierowcy, który posiadał jeden z trzech najpopularniejszych samochodów w naszym kraju i sprawdziliśmy średnią cenę za OC, które musiał uiszczać rokrocznie.

Najtaniej płacili kierowcy z Lublina (590 zł), Krakowa (606 zł) oraz Łodzi (653 zł). Z kolei najdroższą polisę kupowali kierowcy z Warszawy (722 zł), Wrocławia (710 zł) i Gdańska (687 zł). W mniejszych miastach najtańsze OC można było kupić w Częstochowie (574 zł), Gliwicach (580 zł) i Rzeszowie (581 zł). Najwięcej z kolei płacili kierowcy z Gdyni (697 zł), Radomia (647 zł) i Torunia (612 zł).

Serwis Oponeo przygotował także zestaw informacji na temat najtańszej wymiany opon. Przyjęta próba ogumienia na felgach aluminiowych i stalowych dla popularnego rozmiaru 205/55 R16 pozwoliła ustalić średnią cenę za wymianę jednej opony. Najtaniej płacili za nią kierowcy w Lublinie (21,22 zł), Gdańsku (23,855 zł) i Bydgoszczy (24,425 zł). Najdrożej za tę usługę płacili zmotoryzowani Polacy w Szczecinie (28,655 zł), Poznaniu (28,37 zł) i Wrocławiu (28,195 zł).

W mniejszych miastach najbardziej opłacalna była wymiana jednej opony w Radomiu (18,25 zł), Częstochowie (21,64 zł) i Gliwicach (22,72 zł). Najdroższa zaś w Kielcach (25,80 zł), Białymstoku (25,78 zł) i Toruniu (24,42 zł).

Jakie miasta były najbardziej przyjazne kierowcom w 2020 roku?

W ubiegłorocznej edycji rankingu podsumowaliśmy miasta, które były najbardziej przyjazne kierowcom w 2020 roku. Tytuł najprzyjaźniejszego miasta obronił po raz czwarty Lublin z liczbą punktów 44. Na drugim miejscu znalazły się Kraków, Łódź oraz Gdańsk (40 pkt). Trzecie miejsce zajął Poznań (36 pkt), co wzbudziło niemałe kontrowersje wśród mieszkańców stolicy Wielkopolski, narzekających na nieustanne remonty i wiecznie zakorkowane drogi w swoim mieście. Czwarte miejsce zajął Szczecin (35 pkt), piąte Wrocław (34 pkt), szóste Warszawa (32 pkt), a siódme Bydgoszcz (28 pkt).

Wśród mniejszych miast najlepiej wypadła Częstochowa (49 pkt), Radom (42 pkt) i Kielce (40 pkt). Na czwartym miejscu znalazł się Rzeszów (37 pkt), piątym Białystok (35 pkt), na szóstym Katowice (33 pkt), siódmym Gdynia (32 pkt) i na ósmym Toruń z liczbą 21 punktów.

Porównajcie wyniki z 2020 roku z 2021 rokiem poniżej:

A po szczegółowe opracowanie całego raportu dotyczącego najbardziej przyjaznych miast dla kierowców, zapraszamy tutaj: https://www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic