01.09.2022

Rok szkolny wystartował, kierowco uważaj na dzieci!

Strona głównaBlog YanosikRok szkolny wystartował, kierowco uważaj na dzieci!

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego rośnie ruch samochodowy na drogach. Rodzice odwożą swoje pociechy do szkół, a dalej jadą do pracy. Korki w mieście to wręcz standard, ale to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę jadąc samochodem. W okolicach szkół wzrośnie obecność dzieci, dlatego bardzo ważne jest zachowanie wzmożonej czujności, zwłaszcza w okolicy przejść dla pieszych i miejsc oznaczonych znakiem A-17 lub T-27.

 

Uwaga w okolicy szkoły!

Przejeżdżając w pobliżu szkoły, przedszkola, czy placu zabaw, kierowca powinien zredukować prędkość oraz wzmóc swoją czujność. W tych miejscach od września może być więcej dzieci, które będą się przemieszczać, nierzadko bez nadzoru rodziców.

Ważne jest to, by przy parkowaniu nie blokować możliwości swobodnego przemieszczania się dzieciom, gdyż te przy niskim wzroście wychodząc zza zaparkowanego pojazdu mogą nie zostać zauważone przez innych kierowców.

W okolicy szkół, przedszkoli, osiedli i placów zabaw często obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h lub 30 km/h - stosujcie się do nich i miejcie na uwadze, że w każdej chwili na jezdnię może wtargnąć dziecko lub wlecieć piłka, którą bawią się dzieci na boisku.

Uważajcie również na tzw. hopki, czyli progi zwalniające. W okolicy szkół, przedszkoli i placów zabaw jest ich bardzo dużo, ze względu na bezpieczeństwo i zmniejszenie prędkości jazdy kierowców poruszających się trasą uczęszczaną przez dzieci. Jazda z nadmierną prędkością przez progi zwalniające może doprowadzić do wypadku, a także solidnie uszkodzić samochód! 

Widzisz dzieci na drodze? Stosuj zasadę ograniczonego zaufania!

Dzieci idące wzdłuż drogi, na parkingu, czy nawet na chodniku obok jezdni powinny od razu wzbudzić w kierowcy wzmożoną czujność i ograniczone zaufanie. Zwłaszcza w okolicy przejść dla pieszych, czy przystanków autobusowych, a nawet przy szkolnej bramie.

Dzieci to najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego i może zdarzyć się im nieuwaga, przez którą nie zauważą nadjeżdżającego samochodu. Kierowca musi więc obserwować otoczenie i w razie takiej sytuacji zareagować błyskawicznie!

Nie wyprzedzaj na przejściu dla pieszych

To ogólnie zabronione przez przepisy, ale przypominamy o tym, zwłaszcza w sezonie rozpoczęcia roku szkolnego – nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych, przed nimi, ani też nie omijaj pojazdu, który ustępuje pieszym pierwszeństwa.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów możesz zapłacić mandat w wysokości 1 500 zł, a już od 17 września otrzymasz za to 15 punktów karnych i jeśli popełnisz to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat, to zapłacisz karę w wysokości 3 000 zł i stracisz prawo jazdy.

Zwróć uwagę na znaki A-17 i T-27

Żółta tabliczka z dziewczynką z lizakiem to nic innego jak znak T-27, tzw. „Agatka”, który wskazuje, że dane przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci.

Ponadto na drogach możecie spotkać również znak A-17, czyli „uwaga dzieci”. Ostrzega on przed miejscem na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Najczęściej umieszcza się go w pobliżu szkół i placówek prowadzących zajęcia z dziećmi lub terenów zabaw.

Te znaki mogą również występować w kompilacjach na żółtych prostokątnych tablicach, na których dodatkowo znajduje się napis „Kierowco Zwolnij” lub znak D-6 informujący o przejściu dla pieszych.

Jesteś rodzicem? Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!

Dzieci powinny mieć podstawową wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i znać jego zasady:

  1. Do szkoły powinno się iść główną drogą, nie na skróty, zwłaszcza przez ulice.
  2. Jeśli nie ma chodnika, należy iść poboczem lewej strony jezdni.
  3. Przez ulicę przechodzi się wyłącznie w miejscach wyznaczonych, z zachowaniem ostrożności, na pasach i zawsze przy zielonym świetle.
  4. Nie idzie się chodnikiem blisko krawędzi jezdni, zwłaszcza w grupie.
  5. W grupie poboczem idzie się gęsiego.
  6. Przy konieczności przejścia przez jezdnię w miejscu nieoznaczonym, należy zatrzymać się i rozejrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a następnie bezpiecznie przejść przez jezdnię.

 

Bardzo ważne jest również zadbanie o widoczność dziecka na drodze. Jeśli uczęszcza do szkoły poboczami dróg, wówczas należy zapewnić mu elementu odblaskowe. To szczególnie istotne po zmierzchu, który jesienią zapada znacznie szybciej. Zaopatrz dziecko w kamizelkę odblaskową, którą będzie zakładać na wierzchnie ubranie. Nie zaszkodzi również oznaczyć plecak lub tornister odblaskowymi gadżetami, do wyboru są naklejki, breloczki, itp. Dzięki temu kierowca będzie widział Twoją pociechę na drodze.

Rodzice też robią błędy za kółkiem!

Apelujemy również do rodziców, którzy podwożą swoje dzieci do szkół i jeżdżą na zebrania po lekcjach. Nie popełniajcie tych błędów:

  1. Wysadzanie dziecka wprost na jezdnię, z zatrzymaniem pojazdu na pasie ruchu w trakcie ruchu innych pojazdów.
  2. Odbieranie dziecka ze szkoły poprzez zatrzymanie auta na jezdni po przeciwnej stronie niż szkoła, narażając dziecko na wejście na jezdnię w celu dotarcia do pojazdu rodzica.
  3. Łamanie zasad przechodzenia przez jezdnię z dzieckiem – przejście na czerwonym świetle, w miejscu nieoznaczonym, etc.
  4. Parkowanie w miejscu niedozwolonym blokując ruch pojazdów, ze względu na brak dostępnych miejsc parkingowych w okolicy szkoły lub przedszkola.

Drodzy rodzice, pamiętajcie, że dzieci biorą z Was przykład i chłoną wszelkie formy waszego zachowania. Nie uczcie ich złych nawyków, uczcie ich bezpiecznego zachowania i poszanowania zasad ruchu drogowego!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic