20.10.2021

Sprawdź, zanim popełnisz błąd! Już wkrótce nowe oznaczenia na stacjach benzynowych

Strona głównaBlog YanosikSprawdź, zanim popełnisz błąd! Już wkrótce nowe oznaczenia na stacjach benzynowych

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. I jak to przeważnie bywa – jej celem jest ułatwienie użytkownikom funkcjonowania lub korzystania z danych rzeczy. Tak samo będzie w przypadku oznaczeń na stacjach benzynowych, które już wkrótce zostaną zmienione. Sprawdź, zanim wybierzesz złe paliwo do swojego auta.

 

Skąd zmiany?

Pierwszy zarys zmian pojawił się w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu już rok temu. W projekcie zawarto wszystkie szczegóły sposobu informowania o rodzaju paliwa ciekłego wykorzystywanego do napędu pojazdu samochodowego oraz oznakowania miejsc tankowania pojazdu samochodowego takim paliwem.

Obecnie informacja o rozporządzeniu pojawiła się w Internetowym Systemie Aktów Prawnych, w którym zaznaczono, że zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. To oznacza, że już za niecałe 3 miesiące możemy spodziewać się zmian w regulacji obowiązkowych oznaczeń, które spotkamy przede wszystkim na stacjach paliw.

To nie nowość…

Oznakowania B i E na dystrybutorach nie są nowością. Pierwsze pojawiały się już w 2018 roku, obok dotychczasowych oznaczeń.

Symbole pojawią się nie tylko na stacjach benzynowych, na pistoletach i dystrybutorach, ale również w instrukcjach obsługi nowych aut, a także na korkach i klapkach wlewu paliwa.

W przypadku oznaczeń na pistoletach i dystrybutorach identyfikatory będą umieszczone w widocznym miejscu. Symbole danego paliwa E5 lub E10 będą w kolorze czarnym, wpisane w białe lub srebrne tło.

Jak będą wyglądały?

Olej napędowy oznaczony zostanie kwadratem z literą B, obok której znajdzie się liczba definiująca maksymalny udział estrów metylowych kwasów tłuszczowych. Już 1 stycznia powinniście więc spotkać się z oznaczeniem B7 dla diesla.

Benzyna będzie oznaczana literą E oraz liczbą określającą maksymalną zawartość etanolu w okręgu. Spotkacie się z pewnością z E5, E10 i E85. Co ważne, E5 będzie się odnosić zarówno do benzyny PB 95, jak i PB 98!

Nie tylko benzyna i olej napędowy będą sygnowane nowymi oznaczeniami. Również paliwo gazowe będzie miało nowe oznaczenie w kształcie rombu. Będzie to dotyczyło zarówno LPG, CNG, LNG i H2.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic