01.09.2021

Straż miejska ma nowe uprawnienia i może wystawiać mandaty! Dowiedz się, za co można je otrzymać

Od 30 sierpnia straż miejska oraz gminna uzyskała nowe uprawnienia, które umożliwiają wystawianie mandatów rowerzystom, użytkownikom elektrycznych hulajnóg oraz urządzeń do transportu osobistego. Za co konkretnie będzie można otrzymać mandat?

 

Ostrożnie z prędkością

Straż miejska oraz gminna będzie mogła ukarać mandatem rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i urządzeń do transportu osobistego za nadmierną prędkość na chodników. Dotyczyć będzie to sytuacji, w których będą się poruszać szybciej niż piesi. Karane mandatem będzie również nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na chodnikach. Jednak wiele osób zaczęło otwarcie dywagować na temat tego, w jaki sposób strażnicy będą mieli monitorować nadmierną prędkość użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerów i innych urządzeń transportu osobistego?

Do tej pory strażnicy mogli wyłącznie wylegitymować osoby przemieszczające się po chodniku hulajnogą elektryczną, rowerem czy innym środkiem transportu osobistego. Mogli również zatrzymać takie osoby oraz wydać pouczenia dotyczące prawidłowego poruszania się po chodniku.

Nowe przepisy nie są respektowane

Niestety wciąż wiele osób nie przestrzega nowych przepisów, które weszły w życie 20 maja 2021 roku. Elektryczne hulajnogi są używane przez dzieci bez nadzoru dorosłych, a także użytkowane przez dwie osoby jednocześnie, co zostało zabronione.

Dla przypomnienia – kierujący hulajnogą elektryczna ma obowiązek korzystania z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością powyżej 30 km/h i w pobliżu nie ma drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. Jednak nawet w takiej sytuacji należy jechać z prędkością zbliżoną do ruchu pieszych oraz ustępować im pierwszeństwa.

Hulajnogi elektryczne nie dla dzieci

Osoby w wieku od 10 do 18 lat, chcące poruszać się hulajnogą elektryczną, muszą posiadać takie same uprawnienia, jak te, który umożliwiają im podróżowanie rowerem. Dokument ten nie będzie potrzebny osobom, które skończyły 18 lat.

Z kolei, dziecko w wieku do 10 lat ma zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną na drodze publicznej, nawet pod opieką dorosłego. Dzieci, które skończyły 10 lat będą mogły poruszać się na hulajnogach elektrycznych wyłącznie pod opieką dorosłego, jedynie w strefie zamieszkania.

Jak myślicie, czy w obecnej sytuacji podniesienia uprawnień strażników miejskich przepisy zaczną być respektowane przez społeczeństwo, czy jednak jest to martwy przepis, który nie jest możliwy do weryfikacji przez straż miejską lub gminną?

02.07.2021

To już 23 śmiertelne wypadki drogowe podczas tych wakacji! Które trasy są najbardziej niebezpieczne? Yanosik sprawdza.

Sezon wakacyjny ledwo się rozpoczął, a na polskich drogach już doszło do 23 śmiertelnych wypadków. Te liczby co roku porażają i przestrzegają kierowców, aby zachowywali czujność na trasie. W których województwach jest najbardziej niebezpiecznie? Eksperci z Yanosika odpowiadają.
29.06.2021

Ciepły letni deszcz, który... paraliżuje całe miasto. Yanosik sprawdza, co się dzieje na drogach w trakcie burzy!

Na początek lata czekają wszyscy. Słońce, coraz dłuższe wieczory, grill i jak najwięcej chwil spędzonych na zewnątrz. Jednak czerwiec potrafi również niemile zaskoczyć kilkugodzinną ulewą i burzą. W tym roku powitanie lata było bardzo trudne dla wielu kierowców. Yanosik sprawdził, jak wyglądała sytuacja na drogach w trakcie burzy. Pierwsze dni lata w tym roku wprowadziły prawdziwy zamęt na drogach największych miast. Ulewy, grad i burze z piorunami sparaliżowały ruch i utrudniły powroty do domów większości mieszkańców. Yanosik sprawdza, co się działo w najważniejszych miastach w Polsce!
07.07.2021

Korki na bramce? To nie twój problem!

Jazda autostradą to czysta przyjemność dla wszystkich, którzy cenią sobie płynny ruch i możliwość rozwinięcia prędkości. Gorzej, gdy jadąc autostradą przypomnimy sobie na bramce, że nie mamy gotówki, karty i NFC w telefonie. Z pomocą przychodzi wtedy Yanosik Pay od AutoPay.