01.09.2021

Straż miejska ma nowe uprawnienia i może wystawiać mandaty! Dowiedz się, za co można je otrzymać

Od 30 sierpnia straż miejska oraz gminna uzyskała nowe uprawnienia, które umożliwiają wystawianie mandatów rowerzystom, użytkownikom elektrycznych hulajnóg oraz urządzeń do transportu osobistego. Za co konkretnie będzie można otrzymać mandat?

 

Ostrożnie z prędkością

Straż miejska oraz gminna będzie mogła ukarać mandatem rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i urządzeń do transportu osobistego za nadmierną prędkość na chodników. Dotyczyć będzie to sytuacji, w których będą się poruszać szybciej niż piesi. Karane mandatem będzie również nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na chodnikach. Jednak wiele osób zaczęło otwarcie dywagować na temat tego, w jaki sposób strażnicy będą mieli monitorować nadmierną prędkość użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerów i innych urządzeń transportu osobistego?

Do tej pory strażnicy mogli wyłącznie wylegitymować osoby przemieszczające się po chodniku hulajnogą elektryczną, rowerem czy innym środkiem transportu osobistego. Mogli również zatrzymać takie osoby oraz wydać pouczenia dotyczące prawidłowego poruszania się po chodniku.

Nowe przepisy nie są respektowane

Niestety wciąż wiele osób nie przestrzega nowych przepisów, które weszły w życie 20 maja 2021 roku. Elektryczne hulajnogi są używane przez dzieci bez nadzoru dorosłych, a także użytkowane przez dwie osoby jednocześnie, co zostało zabronione.

Dla przypomnienia – kierujący hulajnogą elektryczna ma obowiązek korzystania z drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością powyżej 30 km/h i w pobliżu nie ma drogi rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów. Jednak nawet w takiej sytuacji należy jechać z prędkością zbliżoną do ruchu pieszych oraz ustępować im pierwszeństwa.

Hulajnogi elektryczne nie dla dzieci

Osoby w wieku od 10 do 18 lat, chcące poruszać się hulajnogą elektryczną, muszą posiadać takie same uprawnienia, jak te, który umożliwiają im podróżowanie rowerem. Dokument ten nie będzie potrzebny osobom, które skończyły 18 lat.

Z kolei, dziecko w wieku do 10 lat ma zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną na drodze publicznej, nawet pod opieką dorosłego. Dzieci, które skończyły 10 lat będą mogły poruszać się na hulajnogach elektrycznych wyłącznie pod opieką dorosłego, jedynie w strefie zamieszkania.

Jak myślicie, czy w obecnej sytuacji podniesienia uprawnień strażników miejskich przepisy zaczną być respektowane przez społeczeństwo, czy jednak jest to martwy przepis, który nie jest możliwy do weryfikacji przez straż miejską lub gminną?

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic