Zaczyna się jeden z trudniejszych okresów na polskich drogach – sezon jesienno-zimowy. W jego trakcie zmrok zapada znacznie szybciej, a kierowcy muszą mierzyć się nie tylko z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi, ale również z ograniczoną widocznością. Dlatego, apelujemy do Was wraz z polską Policją i firmą Screen Network – Świeć przykładem – Noś odblaski i bądź dobrze widoczny na drodze.
Wypadki drogowe z udziałem pieszych nasilają się jesienią i zimą
Ten okres jest jednym z trudniejszych na polskich drogach, między innymi za sprawą niekorzystnych warunków atmosferycznych i szybciej zapadającego zmroku.
Według raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, który podsumowuje wypadki drogowe w 2023 roku, na początku jesieni odnotowano niewiele mniej zdarzeń niż w sezonie letnim.
We wrześniu 2023 roku zarejestrowano 2 233 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 185 osób, a 2 514 zostało rannych. W październiku liczba wypadków spadła do 1 969, zginęły w nich 183 osoby, a 2 213 zostało rannych. W listopadzie 2023 roku odnotowano 1 666 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 168 osób, a 1 890 zostało rannych.
Do wypadków z tragicznym skutkiem dochodzi nie tylko z winy kierujących pojazdami. Według raportu Biura Ruchu Drogowego KGP – w 2023 roku najwięcej wypadków z winy pieszych wydarzyło się w listopadzie (128 wypadków, 40 ofiar śmiertelnych, 88 rannych) oraz w październiku (109 wypadków, 22 ofiary śmiertelne, 88 rannych). Natomiast w grudniu, z winy pieszych doszło do 97 wypadków, w których zginęło 27 osób, a 70 zostało rannych.
Przyczynami tych zdarzeń są: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem lub zza pojazdu i przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, a także wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, leżenie, siedzenie, klęczenie i stanie na jezdni oraz chodzenie nieprawidłową stroną drogi, zatrzymanie się lub cofnięcie.
W okresie jesienno-zimowym znacznie wzrasta ryzyko wypadków z udziałem pieszych. Powodem tragicznych zdarzeń może być m.in brak odblasków u osób, które poruszają się po zmroku przy drodze.
Dlaczego warto nosić odblaski?
W sezonie jesienno-zimowym zmrok zapada znacznie szybciej, co powoduje ograniczoną widoczność dla kierowców, zwłaszcza poza obszarem niezabudowanym.
Piesi poruszający się bez odblasków w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i w porze nocnej, są widoczni dla kierowców z odległości zaledwie 20 metrów! W sytuacji, gdy pojazd jedzie z prędkością 100 km/h, droga hamowania wyniesie 65-70 metrów, a czas hamowania zaledwie 1 sekundę!
Piesi, którzy są wyposażeni w elementy odblaskowe, będą widoczni dla kierowców z odległości 150-300 metrów, dzięki czemu zostaną zauważeni przez kierujących w porę i ci zdążą wyhamować lub bezpiecznie ich ominąć.
Noszenie odblasków - co mówią przepisy?
Zgodnie z przepisami: ”Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Powyższego przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania.
Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 zł.”
Jak nosić odblaski?
Materiały odblaskowe działają dzięki odbijaniu padającego na nie światła. Prawidłowo noszone odblaski powinny znajdować się w polu działania świateł pojazdu, aby z łatwością zauważyli je kierowcy poruszający się z obu kierunków.
Pamiętajcie, że światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, więcej światła pada na prawą stronę drogi, dlatego gdy auto zbliża się do pieszego, to w pierwszej kolejności oświetlony będzie dół sylwetki.
Dlatego, odblaski warto zakładać jak najniżej – na prawą nogę lub rękę, od strony ruchu pojazdów.
Pamiętajcie również, że należy poruszać się zawsze lewą stroną drogi, w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów!
Jak wybrać dobre elementy odblaskowe?
Prawidłowe elementy odblaskowe powinny zawierać znak CE, nazwę producenta, informację o typie wyrobu oraz instrukcję użytkowania.
W przeciwnym przypadku mogą to być tylko gadżety, które nie do końca spełnią swoją rolę.
„Świeć przykładem – noś odblaski” – weź udział w akcji Policji, Yanosik i Screen Network
1 października 2024 roku to Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków oraz dzień startu akcji Policji, Yanosik, Polskiego Radia Dzieciom oraz firmy Screen Network „Świeć przykładem – noś odblaski”.
Celem działań jest promowanie idei noszenia elementów odblaskowych, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy poruszają się po drodze, zwłaszcza po zmierzchu w obszarze zabudowanym oraz poza nim.
W ramach akcji, wykorzystamy nasze możliwości zasięgowe w różnych kanałach oraz w Radiu Yanosik, aby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników z materiałami edukacyjnymi, które wyjaśnią ogromną rolę odblasków w bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu.
W tym roku akcję wspierać będzie również Polskie Radio Dzieciom, które planuje przeprowadzić audycje poświęcone odblaskom z udziałem funkcjonariuszy z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i innych ekspertów oraz organizuje zabawę dla dzieci, które mogą wykazać się swoim zdolnościami plastycznymi i zaprezentować tematykę odblasków.
Gorąco zachęcamy każdego z Was do dołączenia do naszej akcji i noszenia odblasków!
Pamiętajcie o nich także w trasie - w każdym samochodzie powinny być kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów.
Odblaski warto nosić również w nieoświetlonych miejscach w obszarze zabudowanym. Namówcie również swoich bliskich do tego, by zawsze mieli przy sobie odpowiednie elementy odblaskowe i nosili je na sobie.
Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu!
Akcja „Świeć przykładem – noś odblaski” potrwa do 31 grudnia 2024 roku.
Wcześniej Yanosik wspólnie z Policją apelowali do kierowców o zmniejszeniu prędkości jazdy w newralgicznych punktach oraz przy szkołach.
Obie akcje „Zwolnij – niebezpieczny punkt” oraz „Zwalniaj przy szkołach” spotkały się z pozytywnym odbiorem zmotoryzowanych Polaków.