01.10.2023

"Świeć Przykładem – Noś odblaski" - Policja, Yanosik i Screen Network zachęcają do noszenia odblasków

Strona głównaBlog Yanosik"Świeć Przykładem – Noś odblaski" - Policja, Yanosik i Screen Network zachęcają do noszenia odblasków

Zaczyna się jeden z trudniejszych okresów na polskich drogach – sezon jesienno-zimowy. W jego trakcie zmrok zapada znacznie szybciej, a kierowcy muszą mierzyć się nie tylko z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi, ale również z ograniczoną widocznością. Dlatego, apelujemy do Was wraz z polską Policją i firmą Screen Network – Świeć przykładem – Noś odblaski i bądź dobrze widoczny na drodze.

Wypadki drogowe z udziałem pieszych nasilają się jesienią i zimą

Zgodnie z policyjnymi statystykami: w 2022 roku odnotowano 4 762 wypadki z udziałem osób pieszych (22,3% ogółu wypadków), w których zginęło 460 pieszych (24,3% ogółu zabitych), a 4 367 pieszych odniosło obrażenia ciała (17,6% ogółu rannych). Z winy pieszych wydarzyły się 1 084 wypadki, śmierć poniosło w nich 201 osób, a 904 zostało rannych.

W tym samym roku, od września do końca grudnia, doszło do 1 890 wypadków z udziałem pieszych, zginęło w nich 176 osób, a  1737 zostało rannych.  Najwięcej tych zdarzeń miało miejsce w grudniu - w 521 wypadkach zginęło 47 osób a 483 zostało rannych. 

Najwięcej wypadków z winy pieszych miało miejsce w październiku (114 wypadków, 22 osoby zabite, 92 osoby ranne) oraz w grudniu (110 wypadków, 21 osób zabitych, 89 osób rannych).

Z kolei, najwięcej pieszych zginęło w styczniu (28) oraz w listopadzie (27).

Okres jesienno-zimowy jest jednym z trudniejszych na polskich drogach, w tym czasie znacznie wzrasta ryzyko wypadków z niechronionymi uczestnikami ruchu. Powodem tragicznych zdarzeń może być choćby brak odblasków u pieszego, który porusza się po nieoświetlonej drodze.

Dlaczego warto nosić odblaski?

W sezonie jesienno-zimowym zmrok zapada znacznie szybciej, co powoduje ograniczoną widoczność dla kierowców, zwłaszcza poza obszarem niezabudowanym.

Piesi poruszający się bez odblasków w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i w porze nocnej, są widoczni dla kierowców z odległości zaledwie 20 metrów! W sytuacji, gdy pojazd jedzie z prędkością 100 km/h, droga hamowania wyniesie 65-70 metrów, a czas hamowania zaledwie 1 sekundę!

Piesi, którzy są wyposażeni w elementy odblaskowe, będą widoczni dla kierowców z odległości 150-300 metrów, dzięki czemu zostaną zauważeni przez kierujących w porę i ci zdążą wyhamować lub bezpiecznie ich ominąć.

Noszenie odblasków - co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami: ”Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Powyższego przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania.

Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 100 zł.”

Jak nosić odblaski?

Materiały odblaskowe działają dzięki odbijaniu padającego na nie światła. Prawidłowo noszone odblaski powinny znajdować się w polu działania świateł pojazdu, aby z łatwością zauważyli je kierowcy poruszający się z obu kierunków.

Pamiętajcie, że światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, więcej światła pada na prawą stronę drogi, dlatego gdy auto zbliża się do pieszego, to w pierwszej kolejności oświetlony będzie dół sylwetki.

Dlatego, odblaski warto zakładać jak najniżej – na prawą nogę lub rękę, od strony ruchu pojazdów.

Pamiętajcie również, że należy poruszać się zawsze lewą stroną drogi, w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów!

Jak wybrać dobre elementy odblaskowe?

Prawidłowe elementy odblaskowe powinny zawierać znak CE, nazwę producenta, informację o typie wyrobu oraz instrukcję użytkowania.

W przeciwnym przypadku mogą to być tylko gadżety, które nie do końca spełnią swoją rolę.

Weź udział w akcji Policji, Yanosika i Screen Network „Świeć przykładem – Noś odblaski”

1 października tego roku startujemy z wspólną akcją z Polską Policją i Screen Network „Świeć przykładem – Noś odblaski”. Ta data jest wybrana nieprzypadkowo, bowiem tego dnia również obchodzi się Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.

Celem naszych działań jest promowanie idei noszenia elementów odblaskowych, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy poruszają się po drodze, po zmierzchu w obszarze zabudowanym oraz poza nim.

W ramach akcji zamierzamy wykorzystać nasze możliwości zasięgowe w różnych kanałach, aby dotrzeć do jak największej liczby użytkowników Yanosika z materiałami edukacyjnymi, które wyjaśnią ogromną rolę odblasków w bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu.

Gorąco zachęcamy każdego z Was do dołączenia do naszej akcji i noszenia odblasków, również nieoświetlonych miejscach w obszarze zabudowanym! Namówcie również swoich bliskich do tego, by zawsze mieli przy sobie odpowiednie elementy odblaskowe i nosili je na sobie, tuż po zapadnięciu zmroku.

Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu!

Nasze działania potrwają do 31 grudnia bieżącego roku.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic