18.12.2023

Tryb parkingowy w wideorejestratorze samochodowym - wszystko co musisz wiedzieć

Strona głównaBlog YanosikTryb parkingowy w wideorejestratorze samochodowym - wszystko co musisz wiedzieć

Wideorejestrator z trybem parkingowym daje większe poczucie bezpieczeństwa właścicielowi auta, bowiem rejestruje zdarzenia podczas postoju pojazdu. Dzięki temu możliwe jest nagranie materiału z „przypadkowej” kolizji pod sklepem czy celowego uszkodzenia przez osoby trzecie.

Tryb parkingowy w wideorejestratorze - co to takiego?

W wielu wideorejestratorach na rynku można znaleźć funkcję trybu parkingowego, który umożliwia rejestrowanie zdarzeń w czasie postoju pojazdu.

Kamera z włączonym trybem parkingowym uruchomi się w momencie, w którym wykryje nietypowe wstrząsy w zaparkowanym pojeździe i zacznie nagrywać. Ta funkcja nie jest tożsama z „detekcją ruchu”, którą oferują niektóre tańsze modele kamer samochodowych.

Aktualnie wyróżnia się dwa rodzaje trybów parkingowych:

  • Pasywny – to mniej skuteczny tryb parkingowy, który nie wymaga stałego zasilania i jest zależny od wbudowanej w kamerze baterii.
  • Aktywny (automatyczny) – to o wiele skuteczniejszy tryb parkingowy, ale wymaga podłączenia do stałego źródła zasilania. Zwykle tryb ten funkcjonuje w trzech fazach – detekcji ruchu, low-bitrate oraz time-lapse. Pierwszy z nich uruchamia nagrywanie w momencie wykrycia ruchu, drugi oferuje tryb nagrywania bez przerwy, ale przy obniżonej jakości obrazu, a trzeci z kolei nagrywa poklatkowo.

Kamera samochodowa z trybem parkingowym – dlaczego warto?

Zdecydowanie warto zainwestować w zakup kamery samochodowej z trybem parkingowym, choćby ze względu na wzmocnienie bezpieczeństwa pojazdu w trakcie postoju.

Wideorejestrator z włączonym trybem parkingowym wykryje każdy wstrząs i wszelkie niepożądane zachowania, takie jak uszkodzenie przez innego kierowcę, próbę włamania czy kolizję parkingową. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy parkują nawet pod ulubionym sklepem, na którym miejsc jest mało lub są niezwykle ciasne.

W przypadku uszkodzenia pojazdu, nagranie z wideorejestratora będzie stanowić dowód zarówno dla policji, jak i towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu wzrośnie szansa znalezienia sprawcy oraz uzyskania odszkodowania.

Tryb parkingowy a akumulator

Podłączony wideorejestrator, który czerpie energię z akumulatora, może znacznie osłabić jego stan, ale nie doprowadzi do jego całkowitego rozładowania, bowiem kamera samochodowa zużywa bardzo mało energii.

Niemniej, warto zadbać o to, by akumulator w aucie nie był za mocno eksploatowany i zakupić adapter zasilania ACC. W innym przypadku, gdy bateria zostanie wystarczająco osłabiona, nastąpi odcięcie napięcia i kamera nie będzie rejestrować zdarzeń, również w trybie parkingowym.

Adapter zasilania ACC to kompaktowy moduł, który można podłączyć bezpośrednio do obwodu elektrycznego w aucie, zwykle do skrzynki z bezpiecznikami. Powoduje to, że wideorejestrator będzie zasilany energią, także po wyłączeniu zapłonu. Przewód ACC umożliwia rozpoznanie przez kamerę, czy silnik jest włączony i samoczynne przełączenie się na tryb nagrywania w normalnych warunkach jazdy lub na tryb parkingowy.

Takie adaptery mają również funkcję chroniącą akumulator przed całkowitym rozładowaniem. Działa ona w ten sposób, iż odetnie zasilanie kamery samochodowej w sytuacji zbyt niskiego napięcia akumulatora. Większość z umożliwia ustawienie konkretnego poziomu napięcia.

Alternatywnym rozwiązaniem, które również chroni akumulator samochodowy, jest powerbank, który będzie zasilać wideorejestrator w trybie parkingowym. Naładowany do pełna powerbank będzie podtrzymywał pracę kamery samochodowej w czasie postoju nawet przez kilkanaście godzin.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic