31.10.2022

Wady wzroku a prawo jazdy – co musisz wiedzieć?

Strona głównaBlog YanosikWady wzroku a prawo jazdy – co musisz wiedzieć?

Osoby starające się o prawo jazdy muszą przejść przez badanie lekarskie. Ci, którzy noszą okulary lub soczewki albo mają inne wady wzroku zwykle martwią się o pozytywny wynik badania. Czy można nie przejść badania przez wadę wzroku i nie móc ubiegać się o prawo jazdy? Sprawdźcie, jak to dokładnie wygląda!

 

Badanie lekarskie dla kierowcy

Przed podejściem do egzaminu oraz uzyskaniem uprawnień do prowadzenia samochodu, każdy kandydat musi m.in. przejść badania lekarskie. Badanie przeprowadzane jest przez uprawnionego lekarza wydającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Koszt takiego badania to 200 zł i jest niezmienny, zarówno dla osób które wykonują je pierwszy raz, jak i dla kierowców podchodzących do niego po raz kolejny.

Co sprawdza się na badaniu?

Przede wszystkim brak cech lub przypadłości, które mogą istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Lekarz na badaniu skupia się na sprawdzeniu aspektów zdrowia osoby, które mogą mieć wpływ na jej zachowanie za kierownicą. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia weryfikowane są m.in.: narząd wzroku i słuchu, układ ruchu, układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i nerwowy, stan psychiczny, cukrzyca, a także objawy, które wskazują na uzależnienie od alkoholu lub podobnych substancji.

Badanie zwykle odbywa się w dowolnym Ośrodku Medycyny Pracy, ale często bywa tak, że ośrodki szkolące przyszłych kierowców organizują je we własnym zakresie.

Jak długo ważne jest badanie?

Długość terminu ważności badania jest określana maksymalnie na 15 lat, czyli najdłuższy czas, na jaki wydawane jest prawo jazdy. Przy wymianie dokumentu badanie należy powtórzyć.

Nie dotyczy to osób, które mają bezterminowe prawo jazdy lub zmieniają nazwisko.

Badanie wzroku kierowcy

To kluczowy narząd dla prowadzących pojazdy, dlatego lekarz który przeprowadza badanie poświęca mu szczególną uwagę. Sprawdzana jest ostrość wzroku z użyciem Tablicy Snellena, a badany musi odczytać litery oraz cyfry, które umieszczone są w zmniejszających się rzędach. Bada się również pole widzenia, umiejętność patrzenia na boki oraz ruchy oczu, które umożliwiają wykrycie zeza.

Jeśli lekarz nie ma zastrzeżeń, wówczas badanie jest zaliczone. A jeśli odnotuje jakieś odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, może skierować osobę na dodatkowe badania diagnostyczne lub do lekarza specjalisty.

Osoby, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe muszą przyjść w nich na badanie oraz poinformować lekarza o konieczności ich noszenia.

Warunki zaliczenia badania wzroku kierowcy

Szczegółowe warunki badania lekarskiego znajdziecie w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Informuje ono o konieczności stwierdzenia u osób ubiegających się o prawo jazdy lub posiadających prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T:

Obuocznej ostrości wzroku, nie mniej niż 0,5 po korekcji.

Poziomego pola widzenia o co najmniej 120°, o zakresie minimum 50° na lewo i prawo oraz 20° w górę i w dół.

Wyżej wymienione kategorie prawa jazdy nie wymagają od badanego rozpoznawania barw, widzenia po zmierzchu czy wrażliwości na olśnienia. Te dotyczą raczej kierowców zawodowych, dla których są również dodatkowe przepisy.

Jakie są ograniczenia prawa jazdy dla osób z wadą wzroku?

Osoba ze stwierdzoną wadą wzroku otrzyma terminowe prawo jazdy, które wydaje się na krótszy okres niż 15 lat. Dokument kierowcy, u którego stwierdzona została krótkowzroczność lub nadwzroczność jest wydawany na maksymalnie 10 lat, a jeśli występują poważniejsze wady, to na 5 lat lub krócej. Po upływie tego czasu należy powtórzyć badanie.

W przypadku osób, u których stwierdzono wady wzroku na badaniu, informacje zostaną wprowadzone do dokumentacji medycznej i umieszczone na prawie jazdy w postaci kodu ograniczenia, które znajduje się w polu nr 12 w dokumencie prawa jazdy:

  • 01.01  – okulary
  • 01.02  – soczewki kontaktowe
  • 01.05 – przepaska na oko
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe
  • 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku

Kody są na tyle istotne, iż kierowca który ma w prawie jazdy dany kod, a nie stosuje się do niego, może dostać mandat w wysokości nawet 500 zł. A więc jeśli macie w prawie jazdy kod 01.01, czyli musicie nosić okulary korekcyjne, a założycie zwykłe przeciwsłoneczne, to przy kontroli możecie właśnie otrzymać mandat.

Daltonizm i widzenie na jedno oko a prawo jazdy

W kwestii daltonizmu, czyli zaburzenia rozpoznawania barw, polskie prawo nie przewiduje żadnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu i otrzymania uprawnień. Inaczej jest przy zawodowych kategoriach C oraz D, przy których kierowca musi udowodnić prawidłowe rozpoznawanie barwy czerwonej, zielonej i żółtej.

Przy widzeniu na jedno oko trzeba z kolei spełnić dwa warunki – ostrość wzroku oraz pole widzenia oka widzącego musi się mieścić w granicach przewidzianych dla widzenia obuocznego oraz od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic