23.07.2021

Wakacyjne działania policji na DK 11. Yanosik sprawdza, co się dzieje na trasie

Strona głównaBlog YanosikWakacyjne działania policji na DK 11. Yanosik sprawdza, co się dzieje na trasie

W trakcie wakacji dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych ze skutkiem tragicznym. W większości kolizje mają miejsce na drogach krajowych, które prowadzą do popularnych urlopowych destynacji. Jedną z krajówek, na której wciąż najwięcej się dzieje, jest DK 11. W tym roku, policja wzięła ten odcinek na warsztat, a Yanosik sprawdził, co się na niej dzieje.

W tym roku, w ramach działań „Bezpiecznie na wakacje”, policja podjęła dodatkowe kroki nadzoru jazdy na DK 11. Do akcji włączona została specjalistyczna grupa Speed oraz dron. Yanosik sprawdził, z jaką średnią prędkością poruszają się kierowcy w danych odcinkach drogi krajowej nr 11. Czy to jedna z niebezpieczniejszych tras wakacyjnych?

 

Ważna droga dla urlopowiczów

DK 11 to jeden z najważniejszych odcinków w naszym kraju. Początek trasy przypada w Bytomiu, a koniec w Kołobrzegu. Całość ma 600 km przebiegając przez cztery województwa – zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie i śląskie.

Nie da się nie zauważyć, że to jedna z najbardziej uczęszczanych tras w sezonie wakacyjnym. Zwłaszcza dla mieszkańców Wielkopolski i Śląska, którzy podążają nią nad Bałtyk, a także dla tych, którzy zamieszkują rejon województwa zachodniopomorskiego, a wybierają się na urlop w góry.

Dodatkowo, drogą tą dojedziemy do większych miejscowości, takich jak Koszalin, Piła, Oborniki, Poznań, Kórnik, Ostrów Wielkopolski, Kluczbork, Lubliniec i Tarnowskie Góry. Z pewnością i Wy mieliście okazję podróżować niejednokrotnie tym odcinkiem, prawda?

Wzmożone działania policji na DK 11

W tym roku, podejmując kroki na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policja zaangażowała patrole z grupy Speed do nadzorowania prędkości na drodze krajowej nr 11. Ta specjalistyczna formacja została wdrożona, by zapobiegać i ujawniać agresywne i niebezpieczne zachowania kierowców, a także kontrolować przestrzeganie limitów prędkości oraz prawidłowego stosowania się do przepisów ruchu drogowego.

Poza tymi aspektami, kontrolowane będą również prawidłowość manewru wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa i prawidłowego przewożenia dzieci.

  • Oczywiście Yanosik będzie ostrzegał przed mobilną kontrolą prędkości, jak również będzie informował o aktualnym limicie prędkości obowiązującym na DK 11. Jednak dołączamy się do apelu Policji i zachęcamy kierowców do zachowania zdrowego rozsądku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, w którym ruch na tej trasie jest wzmożony – mówi Julia Langa, Yanosik

Grupa Speed będzie się poruszała z nieoznakowanych i oznakowanych radiowozach w 4 województwach, w których przebiega DK 11. Kontrolę przeprowadzi za pomocą laserowego miernika prędkości, wideorejestratora i … drona, z którego pomocą będzie nadzorować wszystkie wykroczenia drogowe.

Jak się zachowują kierowcy na DK11?

  • Podzieliliśmy DK 11 na kilka odcinków, aby sprawdzić średnią prędkość, z jaką jeżdżą kierowcy w trasie. Na odcinku w województwie zachodniopomorskim, w tym roku w czerwcu, średnia prędkość wyniosła 34 km/h, gdzie w poprzednim roku było to 45 km/h. Może to sugerować większe natężenie ruchu, z powodu zluzowania obostrzeń i tym samym, mniejszej prędkości, jaką można było rozwinąć w nadmorskich miejscowościach - mówi Julia Langa, Yanosik.

Nasze dane jasno pokazują, że w momencie poluzowania obostrzeń i tym samym umożliwienia podróży na wakacje, ruch na odcinku DK 11 w województwie zachodniopomorskim jest znacznie większy, a prędkość niższa. Z kolei dane z lipca i sierpnia 2020 roku oraz z czerwca tego roku wyraźnie pokazują, że średnia prędkość kierowców na tym odcinku wyniosła 34 km/h. 

Podobnie wygląda sytuacja w górskich rejonach, gdzie w województwie opolskim w poprzednim roku, po poluzowaniu obostrzeń w lipcu i sierpniu, średnia prędkość wyniosła 39 km/h, z powodu większego natężenia ruchu, spowodowanego głównie przez turystów. 

  • DK 11 to trasa, która przebiega przez bardzo ważną część Polski - od morza do gór, przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie i opolskie, prowadząc turystów do najbardziej pożądanych punktów wypoczynku. I właśnie na odcinkach znajdujących się przy turystycznych miejscowościach najbardziej widoczne jest zmniejszenie prędkości w trakcie sezonu wakacyjnego, co spowodowane jest większym natężeniem ruchu - dodaje Julia Langa, Yanosik

Na odcinkach, pomiędzy nadmorskimi i górskimi miejscowościami, widać, że kierowcy rozwijają już większą prędkość osiągając średnio od 40 do 77 km/h. 

  • Z naszych danych wynika, że w czerwcu 2020 roku kierowcy w okolicach Poznania poruszali się z większą prędkością (77 km/h) niż w tym samym miesiącu tego roku (64 km/h). Powodem tych zmian z pewnością jest zmniejszony ruch na drodze, w czerwcu ubiegłego roku, ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19, który umożliwiał rozwinięcie większej prędkości. Z kolei w tym roku, w czerwcu, jeździliśmy już ze znacznie mniejszą prędkością, choć nadal większą niż w turystycznych miejscowościach - informuje Julia Langa, Yanosik

Sprawdź swoją trzeźwość!

Nietrzeźwi kierowcy stanowią również przyczynę wypadków drogowych, które kończą się tragicznie. Chcąc ograniczyć ich liczbę na jednej z wakacyjnych tras w Polsce, policja zachęca do przeprowadzenia samodzielnego pomiaru darmowymi jednorazowymi alkotestami. Można je otrzymać w Bąkowie (pow. Kluczbork), który znajduje się przy DK 11.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
09.08.2021

Czwarta fala pandemii to już pewnik? Nie chcemy transportu publicznego, stawiamy na własny. Sprawdziliśmy, czy to prawda

Już coraz głośniej mówi się o nadejściu kolejnej fali pandemii koronawirusa. Pierwsze prognozy specjalistów zakładały, że pojawi się dopiero jesienią w Polsce, lecz obecnie wspomina się już o połowie sierpnia. Powoduje to wzmożone zainteresowanie zakupem samochodu używanego, gdyż nikt już nie chce być ograniczony w przemieszczaniu się, przez obostrzenia rządowe. Sprawdziliśmy, czy Polacy boją się transportu publicznego i faktycznie decydują się na zakup własnego samochodu oraz jak wygląda natężenie ruchu w miastach.
10.06.2022

Samochodem na wakacje w Europie? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jazda własnym samochodem do Europy to idealny sposób na spędzenie wakacji. Zwłaszcza, że można zobaczyć wiele państw w ciągu jednego wyjazdu. Zanim wybierzecie się w taką podróż, warto również dowiedzieć się, jakie obowiązują przepisy w danym kraju oraz co należy mieć w swoim samochodzie. Przygotowaliśmy dla Was kilka cennych porad, które wesprą Was w przygotowaniach do eurotripu!