27.04.2022

Czego się spodziewać na drogach w długi weekend majowy? Eksperci z Yanosik podpowiadają!

Strona głównaBlog YanosikCzego się spodziewać na drogach w długi weekend majowy? Eksperci z Yanosik podpowiadają!

Weekend majowy rozpocznie się dla niektórych już w ten piątek, a to oznacza że ruch na drogach może być bardziej wzmożony. Zwłaszcza, że majówki w ostatnich dwóch latach spędzane były raczej w domach, ze względu na pandemię koronawirusa. Czego można się spodziewać w tym roku na polskich drogach w trakcie długiego weekendu? Sprawdzamy!

 

W 2021 więcej opcji na majówkę

W ubiegłym roku Polacy mieli znacznie więcej możliwości podróżowania w czasie długiego weekendu majowego, ze względu na poluzowanie obostrzeń wynikających z powodu pandemii koronawirusa. Więcej opcji zyskali również ci, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 i mieli certyfikaty szczepień – mogli nawet wyjechać za granicę.

Wiele osób, mimo to zdecydowało się na spędzenie majówki 2021 w obszarze naszego kraju, co potwierdzają też nasze dane.

W trakcie długiego weekendu majowego bardzo dużą popularnością cieszy się południe naszego kraju, czyli obszary górskie, ale również wschodnia część, do której przyciąga turystów przede wszystkim Warmia i Mazury. Oczywiście nie zabrakło również wyjazdów nad polskie morze, które nawet w zimniejsze dni cieszy się zainteresowaniem Polaków – komentuje Julia Langa, Yanosik

Najbardziej popularnymi kierunkami w trakcie weekendu majowego są góry, morze i wschodnia część kraju, w której nie brak dzikiej przyrody. Turystyka miejska w czasie majówki raczej zamiera, bo większość Polaków woli wyjechać z miasta niż do niego podróżować.

Zgodnie z naszymi danymi więcej osób wyjeżdża z miasta na weekend majowy, zwłaszcza mieszkańcy dużych miejskich aglomeracji. Porównując stosunek wyjazdów z wybranych polskich miast do przyjazdów do nich widzimy dużą różnicę. Mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi czy Wrocławia zdecydowanie preferują udać się na odpoczynek poza granice swojego miasta, a i niewielu turystów decyduje się na spędzenie weekendu majowego w mieście – mówi Julia Langa, Yanosik

W tym roku będzie więcej wyjazdów

Analizując dane z ubiegłego roku, wiemy że użytkownicy Yanosika największą liczbę kilometrów pokonali w piątek, który jest najlepszym dniem wyjazdowym na długi weekend. W niedzielę z kolei średnia dzienna liczba kilometrów użytkowników Yanosika spada poniżej średniej ze zwykłej niedzieli – w tym dniu kierowcy raczej wrzucają na luz i cieszą się możliwością odpoczynku. Umiarkowany wzrost liczby km użytkowników Yanosika występuje w sobotę oraz w poniedziałek, co daje nam wniosek, że niektórzy z nich później wyjeżdżają na weekend majowy wybierając jazdę w sobotę, a niektórzy szybciej kończą urlop, decydując się na powrót już w poniedziałek – informuje Julia Langa, Yanosik

Ubiegłoroczna majówka dla niektórych rozpoczęła się już w piątek 30 kwietnia, a skończyła dopiero we wtorek, dla innych trwała ledwie od 1 maja do poniedziałku 3 maja, co widać również w naszych statystykach.

Głównym zadaniem Yanosika jest wspieranie kierowców na trasie. Dane z okresu ubiegłorocznej majówki jasno wskazują na to, że najwięcej użytkowników naszej aplikacji korzystało z jej wsparcia w piątek 30 kwietnia wybierając ten dzień na podróż do miejsca docelowego odpoczynku. W sobotę odnotowaliśmy niewielki (-1%) spadek userów Yanosika, co potwierdza wcześniejsze wnioski, jakoby Polacy wybierali piątek jako dzień podróży na urlop. Znacznie większy spadek (-20%) użytkowników jest widoczny w niedzielę 2 maja, z kolei już 3 maja w poniedziałek widoczny jest ponowny wzrost średniej dziennej liczby użytkowników Yanosika – mówi Julia Langa, Yanosik

W tym roku nie ma obowiązku noszenia maseczek w restauracjach czy zamkniętych pomieszczeniach, z wyłączeniem placówek medycznych. A to daje znacznie więcej możliwości i Polacy z pewnością chętnie wykorzystają okazję do spędzenia urlopu poza miastem. Dokąd najchętniej się wybieramy na weekend majowy?

Gdzie Polacy jeżdżą najchętniej na majówkę?

Zgodnie z naszymi danymi, na majówkę w ubiegłym roku, Polacy najchętniej wybierali się w okolice powiatu tatrzańskiego w województwie małopolskim, gdzie zaobserwowaliśmy największy stosunek przyrostu przyjazdów do wyjazdów (542%). Równie popularny jest kierunek w okolice powiatu jeleniogórskiego w dolnośląskim (464%), powiatu Leskiego w województwie podkarpackim (455%), a także piskiego w warmińsko-mazurskim (404%).

Mniej osób zdecydowało się na wyjazd w kierunku morza. Największy przyrost przyjazdów w okolice nadmorskich kurortów odnotowaliśmy w powiecie koszalińskim (262%) i kołobrzeskim (230%) w zachodniopomorskim oraz w puckim w pomorskim (206%).

Na jakich drogach mogą być korki?

Zweryfikowaliśmy natężenie ruchu na wybranych polskich autostradach oraz drogach szybkiego ruchu pod kątem powrotów z weekendu majowego. Do próby wzięliśmy niedzielę 3 maja w 2021 roku i porównaliśmy ją z niedzielą 9 maja w 2021 roku. Z naszych danych wynika, że największe korki mogą spotkać podróżujących przez S11 w okolicach Szczecinka, S3 w obszarze gminy Skąpe i Pyrzyce – komentuje Julia Langa, Yanosik Z większym natężeniem ruchu muszą się również liczyć ci, którzy będą podróżować A1 w okolicy gmin Łanięta, Gostynin i Płużnica, a także A4 przy Zabierzowie – dodaje.

Nie tylko na S-kach i autostradach możecie się spodziewać zwiększonego ruchu. Również okolice większych miast mogą być narażone na korki, zwłaszcza w dniu wyjazdu na majówkę, a więc również w piątek 29 kwietnia.

Tegoroczny długi weekend majowy jest co prawda przerwany pracującym poniedziałkiem 2 maja, ale nie dla tych którzy postanowili wziąć jeden dzień urlopu i przedłużyć wypoczynek. Chcąc jak najmocniej wykorzystać tegoroczne dłuższe wolne, jest wysoce prawdopodobne że większość Polaków wyruszy już w piątek w godzinach popołudniowych, na upragniony urlop.

Nasze dane wykazują, że najwięcej wyjazdów Polaków na majówkę w ubiegłym roku odnotowano w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, łodzi, Rzeszowie, Białymstoku i Sosnowcu.

W trosce o Wasz komfort podróży

Wychodzą naprzeciw Waszym potrzebom, rozszerzyliśmy również funkcję asystenta ruchu pasa w naszej aplikacji. Od teraz do Waszej dyspozycji będą również drogi szybkiego ruchu oraz autostrady.

Rozszerzyliśmy funkcję asystenta pasa ruchu w naszej aplikacji o drogi szybkiego ruchu oraz autostrady. Ta opcja umożliwia kierowcy wybór prawidłowego pasa przed skrzyżowaniem, co przyda się zwłaszcza tym, którzy wybierają się do nieznanego miejsca na weekend majowy i mogą mieć problem z poruszaniem się po jego obszarze. Z doświadczenia wiemy, że niektóre skrzyżowania potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych kierowców, jak choćby niedawno otwarte nowe Rondo Rataje w Poznaniu, na którym wciąż zdarzają się problemy z prawidłowym wyborem pasa ruchu do dalszej jazdy – tłumaczy Julia Langa, Yanosik

Pamiętajcie, że obecnie mandaty nie będą nikogo oszczędzały, nawet w sytuacji niewiedzy i przekroczenia linii oddzielającej pasy ruchu.

A w okresie długiego weekendu możecie się spodziewać wzmożonych kontroli policji, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem wszystkim uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h możecie zapłacić mandat w wysokości 1 500 zł. Więcej szczegółów z nowego taryfikatora szukajcie tutaj.

W ubiegłym roku najmocniej kontrolowanymi trasami przez policję były drogi krajowe nr 80 i 97, jak również DK 47, na której odnotowano w tym czasie 11 kontroli na 1 km trasy. Poza tymi drogami, wśród najczęściej kontrolowanych przez policję tras znalazły się także DK 17, DK6 oraz DK86, DK81, DK10, DK67. Z kolei najwięcej „suszarek” mogli spotkać podróżujący w województwie małopolskim, podkarpackim i zachodniopomorskim – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Polacy bardzo chętnie korzystają z uroków długiego weekendu majowego, tym samym opuszczając obszar własnego miejsca zamieszkania. Chcąc skorzystać z uroków natury chętnie wybierają się na południe w górskie rejony, na wschód oraz północ naszego kraju.

W tym roku ruch na drogach może być bardziej natężony, ze względu na całkowite zniesienie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Jeśli i Wy wybieracie się w podróż, to przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpiecznej jazdy oraz nie wsiadaniu za kółko po spożyciu alkoholu! Noga z gazu i jeździe bezpiecznie do celu z Yanosikiem.

A po majówce sprawdzimy, jak w tym roku wyglądała sytuacja na polskich drogach.

Szerokości!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic