01.06.2021

Yanosik i Policja ponownie łączą siły - rusza akcja na skalę całego kraju

Wraz z początkiem czerwca w życie weszły nowe przepisy drogowe. Wzbudzają one dużo kontrowersji, choć nie do każdego doszła jeszcze informacja o zmianach. Czy Polacy są na nie gotowi? Brak świadomości może sporo kosztować, jednak to co liczy się najbardziej, to bezpieczeństwo!

Wiedza to bezpieczeństwo

Najważniejszą kwestią jest informowanie o nowych przepisach wszystkich uczestników ruchu drogowego, dlatego też Yanosik postanowił włączyć się w akcję.

- Właśnie dlatego wraz z marką Yanosik rozpoczynamy kolejną wspólną akcję edukacyjną. Wystartuje ona w pierwszym tygodniu czerwca i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Jej celem jest uświadomienie kierowcom zmian, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji czy nieporozumień na drodze. – mówi komisarz Robert Opas, KGP. 

Yanosik już od 12 lat informuje kierowców o utrudnieniach na trasach. Z systemu korzysta ponad 1,5 mln osób miesięcznie. Dlatego oprócz zwyczajowych powiadomień o sytuacji na drodze, użytkownicy otrzymają przypomnienie o nowych przepisach drogowych. 

- Już przy starcie aplikacji pojawi się komunikat o zmianach. Każdy użytkownik będzie mógł także z jej poziomu przejść na specjalną stronę, zawierającą ważne informacje o nowych przepisach. - mówi Julia Langa, Yanosik.pl - Uświadomienie kierowców w zakresie wprowadzanych zmian poprawi bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko otrzymania mandatu - dodaje.

Nocne manewry

Osoby, które obserwują Yanosika na Facebooku zostały poproszone o odpowiedź na pytanie, co sądzą o zrównaniu limitu prędkości na terenie zabudowanym w dzień i w nocy. Jak się okazało, nie każdemu ten przepis przypadł do gustu. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo, a już 10 km/h mniej na liczniku, może uratować komuś życie.

Dotychczas w terenie zabudowanym po godzinie 23:00 można było jechać z prędkością do 60 km/h. Teraz najwyższa wartość to 50 km/h. Ci, którzy o tym zapomną lub w ogóle nie będą mieli świadomości zmian, zostaną ukarani mandatem w wysokości 50 zł. Jednak jeśli prędkościomierz wskaże 61 km/h, kierowcy będą musieli liczyć się z wyższymi mandatami – nawet do 100 zł oraz z 2 punktami karnymi. Dlatego tak ważna jest akcja informacyjna, by każdy usłyszał o tych zmianach i uniknął kary.

Jazda na zderzaku odchodzi do lamusa

Większość kierowców twierdzi zgodnie, że brak odpowiedniego odstępu między pojazdami, to po pierwsze bardzo irytująca praktyka, a po drugie - niebezpieczna. Ryzyko kolizji staje się o wiele większe, zwłaszcza na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie taka jazda jest najczęstszą przyczyną wypadków. Od teraz będzie to karane mandatem. Jeśli ta informacja dotrze do wszystkich uczestników ruchu, wielu zmotoryzowanych będzie mogło odetchnąć z ulgą.

Pierwszeństwo na pasach

- Zapytaliśmy naszych użytkowników, co sądzą o zwiększeniu pierwszeństwa pieszych w obrębie przejść, i tu również nie wszystkie opinie były pozytywne. - mówi Julia Langa, Yanosik.pl - Wiele osób podkreśla, że ostrożność powinna leżeć po stronie wszystkich uczestników ruchu, nie tylko kierowców.

W okresie jesienno-zimowym zdecydowanie łatwiej o wypadki na przejściach, z powodu szybko zapadającego zmroku i większych opadów. Wielu kierowców obawia się, że piesi przestaną być czujni, gdyż uznają, że mają praktycznie nieograniczone pierwszeństwo. Dobra kampania informacyjna na pewno zwiększy świadomość po obu stronach a co za tym idzie - podniesie bezpieczeństwo.

26.07.2021

Mam prawo jazdy, ale boję się prowadzić samochód. Czy to już amaksofobia?

Teoria zdana, kurs zrobiony, odbierasz prawo jazdy i… zaczynają się problemy. Boisz się samodzielnie prowadzić samochód w dużym mieście, a o wjeździe na autostradę już nie wspominając. Amaksofobia to lęk przed jazdą autem. Występuje rzadko lecz ma wiele różnych odmian. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa za kółkiem.
23.07.2021

Wakacyjne działania policji na DK 11. Yanosik sprawdza, co się dzieje na trasie

W trakcie wakacji dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych ze skutkiem tragicznym. W większości kolizje mają miejsce na drogach krajowych, które prowadzą do popularnych urlopowych destynacji. Jedną z krajówek, na której wciąż najwięcej się dzieje, jest DK 11. W tym roku, policja wzięła ten odcinek na warsztat, a Yanosik sprawdził, co się na niej dzieje.
21.07.2021

Tymi rzeczami w trasie możesz sobie zepsuć wakacje. Sprawdź, jak ich uniknąć

Długo oczekiwane dni do urlopu wreszcie nadeszły, jedziesz na wakacje, a w trasie… może się przydarzyć kilka rzeczy, które skutecznie zepsują Ci humor i cały wyjazd. Jesteś ciekaw, co mamy na myśli? Sprawdź, co takiego może zepsuć Twój wakacyjny wypad i jak możesz się przed tym uchronić.