06.09.2023

Zakaz palenia papierosów w samochodzie

Palenie papierosów jest złym nałogiem i zdecydowanie złym nawykiem, jeśli praktykujecie tę czynność w trakcie jazdy samochodem. W niektórych krajach obowiązuje całkowity zakaz palenia w trakcie prowadzenia auta. A jak jest w naszym kraju?

Palenie papierosów w trakcie jazdy autem - czy jest dozwolone?

W polskich przepisach nie ma regulacji dotyczących palenia papierosów w prywatnym samochodzie, którym poruszacie się wyłącznie w celach prywatnych.

Niemniej, nie jest to dobrym nawykiem w czasie jazdy, ponieważ nic nie powinno rozpraszać uwagi kierowcy. A w trakcie palenia papierosa nie tylko zajęte są ręce, ale również kierujący skupia się na tym, by nie zabrudzić wnętrza pojazdu popiołem czy też nie upuścić żaru, który może doprowadzić do pożaru! Istnieje również ryzyko, że papieros wypadnie z ręki i poparzy kierowcę, co spowoduje utratę panowania nad kierownicą.

Czy można palić w samochodzie w miejscu publicznym?

Nie ma żadnego znaczenia to, czy jeździcie prywatnym pojazdem po drogach publicznych lub prywatnych i palicie papierosy.  Nie jest to zabronione.

Zakaz palenia papierosów w prywatnych pojazdach

Istnieje jednak zakaz palenia papierosów w czasie jazdy w prywatnym pojeździe, ale dotyczy tych pojazdów, które służą do przewozu wielu osób, czyli np.: w taksówkach lub busach.

Ponadto, powszechny zakaz palenia papierosów dotyczy też pojazdów, które są zaliczane do transportu publicznego, a nie prywatnego.

Palenie w samochodzie służbowym - czy można?

Palenie papierosów oraz w pojazdach służbowych jest zabronione.

Dotyczy to również kierowców, którzy przewożą osoby w pojeździe (art 63 pkt 5 Kodeksu drogowego):

kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Kto jeszcze może dostać mandat za palenie papierosów w czasie jazdy?

Mandat mogą otrzymać osoby, które kierując motorowerem lub motocyklem palą papierosa w trakcie jazdy. Wówczas mogą zostać ukarani mandatem w wysokości 50 zł, bez punktów karnych.

Czy można palić e-papierosy w służbowym samochodzie?

Reguluje to Ustawa z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych w:

  • pomieszczeniach zakładów pracy
  • środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych

Niedopałki papierosów – dlaczego są groźne na drodze?

Kierowcy bardzo często po zakończeniu palenia papierosa, wyrzucają niedopałek przez okno. A to bardzo ryzykowne!

Istnieje szansa, że wyrzucony niedopałek z auta doprowadzi do pożaru innego samochodu! Jak to możliwe? Otóż może wpaść do przestrzeni silnikowej pojazdu, a jeśli jednostka napędowa będzie w kiepskim stanie, to może to spowodować zapłon pojazdu. 

Za takie zachowanie można też otrzymać mandat, z tytułu zaśmiecania środowiska. Niedopałki stanowią toksyczne odpady, które szkodzą środowisku naturalnemu!

Gdzie w Europie grozi mandat za palenie w samochodzie?

Zakaz palenia papierosów, jeśli w samochodzie znajdują się osoby poniżej 12 roku życia czy 18 lat albo kobiety w ciąży, obowiązuje w Austrii, Włoszech, Francji, Anglii i Walii, Irlandii i Grecji. Taki zakaz obowiązuje również w niektórych stanach USA, a także na prowincjach Kanady, Australii oraz RPA, jeśli w samochodzie znajdują się dzieci.

W Niemczech planowane są zmiany w przepisach, które miałyby wprowadzić całkowity zakaz palenia papierosów w samochodzie. Proponowane mandaty za tę czynność miałyby oscylować wokół kwot od 500 do 3 000 euro!

Ponadto, Niderlandy planują wprowadzić zakaz palenia papierosów w samochodzie, nawet w czasie postoju.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic