28.07.2022

Zanim pojedziesz na wakacje, sprawdź aktualną mapę fotoradarów!

Jadąc na wakacje pierwszy raz nową trasą możecie być zaskoczeni. Zwłaszcza, że na popularnych kierunkach urlopowych znajduje się dużo mierników prędkości. Żaden kierowca nie chce przywieźć sobie pocztówki z wakacji w postaci zdjęcia z fotoradaru. Jedźcie bezpiecznie na urlop, przestrzegajcie limitów prędkości i sprawdźcie nową mapę fotoradarów, którą dla Was przygotowaliśmy.

 

Na trasach więcej wypadków w okresie wakacyjnym

Od czerwca do sierpnia na drogach dochodzi do większej liczby wypadków samochodowych. Dzieje się to w wyniku natężonego ruchu, który jest związany z wyjazdami wakacyjnymi. W tym roku doszło już do 174 wypadków, w których zginęło 16 osób (stan na dzień 27 lipca 2022 roku), a to przecież dopiero połowa wakacji.

W 2021 roku, od początku czerwca do końca sierpnia, doszło do 7 366 wypadków, w których zginęło 699 osób, a rannych zostało 8 655 osób.

Wypadki drogowe w okresie wakacyjnym są powodowane w głównej mierze przez niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzepuszczenie pieszych na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowe wyprzedzanie. Często również kierowcy łatwiej się dekoncentrują na prostych odcinkach dróg, co sprzyja utracie czujności, a wtedy łatwiej wykonać błąd lub nie zauważyć przeszkody na trasie – mówi Andrzej Mejer, Yanosik 

Wysokie mandaty za zbyt szybką jazdę

W czasie waszych ruchów są kontrolowane przez patrole policji oraz mierniki prędkości. Tych nie brakuje w naszym kraju. Z roku na rok przybywa nowych fotoradarów oraz odcinkowych pomiarów prędkości. Obecnie w Polsce mamy kierowców na trasach są dostępne przez 587 punktów. A to nie wszystko – GITD oraz CANARD wciąż mają ciągle jeszcze rozbudowanie sieci. Gdzie spotkacie się fotoradów w Polsce?

- Aktualnie największą liczbę fotoradarów można spotkać na drogach w województwie mazowieckim (105). O połowę mniej mierników czeka na kierowców w województwie wielkopolskim (54). Najmniej fotoradarów znajduje się w województwie opolskim (12) oraz świętokrzyskim (16). Jeśli zaś chodzi o powiaty, to w powiecie wejherowskim bezpieczeństwa pilnuje 11 urządzeń, w krakowskim 9, w kartuskim i człuchowskim 8. Najwięcej mierników znajduje się jednak w okolicach Warszawy, bo aż 39 – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Fotoradary nie mierzą tylko prędkości jazdy

Czy wiecie, że znajdujące się w Polsce urządzenia kontrolujące zachowania kierowców na drogach nie mierzą wyłącznie prędkości jazdy? Możecie spotkać również mierniki sprawdzające ruch na skrzyżowaniach ze światłami, które rejestrują przejazdy na czerwonym świetle oraz odcinkowe pomiary prędkości, które wzbudzają największy respekt zmotoryzowanych Polaków. W naszym kraju jest ich już 58.

Gdzie jest najwięcej kontroli prędkości?

Jeśli wakacyjny wyjazd dopiero przed Wami, a wybieracie się nad polskie morze lub w góry, aby wybrać na akolekcje fotoradarów i odcinkowych testów wstępnych w swojej trasie. OPP będzie czekać na ósemkę w Bałtyku, w kierunku pomorskim, na DW216. Pracujemy więcej odcinkowych pomiarów będzie czekać na kierowanie, którzy wybierają się w polskim góry, zarówno w podkarpackim DW1, DK9 i DK19, ale tez w woj. małopolskim na DK94, śląskim na DK78 i DK11, w opolskim na DK94 i dolnośląskim DW333.

Fotoradarów nie zabraknie na trasie nad polskie morze. Na plażowiczów czekają mierniki w województwach zachodniopomorskim (28), pomorskim (44) oraz kujawsko-pomorskim (16). W trasie w górskie rejony zmotoryzowanych urlopowiczów będą kontrolować fotoradary w województwach śląskim (43), małopolskim (35), dolnośląskim (32), podkarpackim (30), świętokrzyskim (16) i opolskim (12).

Poza miernikami prędkości i odcinkowymi pomiarami, na swoich trasach spotkacie również patrole policji, które działają zarówno w nieoznakowanych radiowozach, jak i tych oficjalnych. Celem tych działań jest troska o Wasz bezpieczny dojazd na wakacje i powrót do domu.

Pamiętajcie o tym, że wakacje to trudny czas na polskich drogach, jeździe ostrożnie i bezpiecznie! Nie zapomnijcie zabrać ze sobą Yanosika, który poprowadzi Was do celu i poinformuje o wszystkich zdarzeniach drogowych. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic