27.06.2023

„Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” – wspólne działania Yanosik oraz Polskiej Policji

Strona głównaBlog Yanosik„Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa” – wspólne działania Yanosik oraz Polskiej Policji

Ruszamy z wspólną akcją z polską Policją: „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”. Działania rozpoczynają się nieprzypadkowo w sezonie letnim. To najtrudniejszy czas na polskich drogach, a celem naszej akcji jest poprawa bezpieczeństwa, jak również zwrócenie uwagi na konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów samochodowych.

Sezon letni jest najtrudniejszy na polskich drogach

Lato to czas urlopów, wielu podróży samochodami, kamperami i jednośladami, a także okres wzmożonej aktywności sportowej. Niestety to także bardzo trudny czas na polskich drogach, bo właśnie wtedy dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, w tym tragicznych wypadków.

Według statystyk polskiej Policji, w ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym (24.06-31.08) zarejestrowano 4 921 wypadków drogowych, w których zginęły 423 osoby, a 5 874 zostało rannych.

W tym roku długi weekend czerwcowy przypomniał nam, jak bardzo niebezpiecznie bywa na drogach w sezonie wiosenno-letnim. Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, w czasie tegorocznej czerwcówki doszło do 327 wypadków, w których śmierć poniosły 34 osoby, a 371 zostało rannych.

W porównaniu do ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego, ten zakończył się z mniejszą o 9,7% liczbą wypadków, o 7,3% mniejszą liczbą rannych i zatrzymano o 10,2% mniej nietrzeźwych kierujących.

Do głównym powodów tragicznych zdarzeń na drogach należą: lekceważenie przepisów, bagatelizowanie senności i zmęczenia, a także brawurowa jazda. Wielu kierowcom i pasażerom niestety wciąż zdarza się regularnie zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. A to ogromny błąd, gdyż to właśnie pasy mogą uratować życie w czasie niebezpiecznego zdarzenia.

Pasy = bezpieczeństwo

Zapięcie pasów bezpieczeństwa minimalizuje skutki zdarzeń drogowych. To właśnie pasy odpowiadają za utrzymanie ciała człowieka w fotelu, w momencie uderzenia pojazdu w przeszkodę. Dodatkowo umożliwiają wytracenie prędkości wraz z samochodem.

Pasy zatrzymują kierowcę oraz pasażerów w bezpiecznej pozycji w czasie dachowania samochodu.

I musicie wiedzieć, że pasażerowie jadący z tyłu, którzy nie zapną pasów bezpieczeństwa, stanowią dla Was podróżujących z przodu, śmiertelne niebezpieczeństwo! W trakcie zdarzenia swoim ciałem uderzą w osoby siedzące na przednich siedzeniach z ogromną siłą!

Akcja „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”

Tak samo jak w ubiegłych latach, w tym roku priorytetem funkcjonariuszy policji z wydziału ruchu drogowego będzie zapewnienie w pełni sprawnego i bezpiecznego podróżowania w okresie wakacji.

W tym czasie policjanci będą prowadzić działania, w ramach akcji „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, w których wesprze ich również Yanosik.

Działania Komendy Głównej Policji i Yanosika: “Zapnij pasy - poczuj uścisk bezpieczeństwa” to element większej akcji “Bezpieczne Wakacje”, której głównym celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem na drogach wszystkich podróżujących w okresie wakacyjnym, edukowanie w zakresie bezpieczeństwa i zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom - komentuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik - Funkcjonariusze policji w ramach działań będą przeprowadzać rutynowe kontrole kierowców oraz pasażerów, a zespół Yanosik skupi się na przekazywaniu informacji o zdarzeniach z trasy, które mogą uratować życie oraz edukowaniu kierowców w zakresie znaczenia regularnego stosowania pasów bezpieczeństwa. Lato to niestety najtrudniejszy okres dla zmotoryzowanych - w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków drogowych, dlatego każde działanie prewencyjno-kontrolne jest niezwykle cenne - dodaje.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno stanowić naturalny odruch zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów. Pasy samochodowe są specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby mogły uratować Wasze życie w czasie wypadku, w którym ciało ludzkie ma do czynienia z ogromną siłą.

Poza zapiętymi pasami bezpieczeństwa, policjanci będą również kontrolować sposób przewożenia dzieci w samochodzie. Muszą się one znajdować w specjalnych fotelikach, które spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Yanosik będzie wspierał funkcjonariuszy policji, wykorzystując możliwości swojego systemu, do którego średnio co 2 sekundy wpada nowe zgłoszenie, a miesięcznie korzysta z niego średnio ponad 2 mln zmotoryzowanych Polaków. Zamierzamy wykorzystać nasz zasięg dotarcia i skupimy się na informowaniu o najważniejszych zdarzeniach z trasy oraz edukowaniu w zakresie przepisów i bezpiecznej jazdy.

Naszym wspólnym celem jest zwiększenie Waszego bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie ryzyka wypadków w czasie wakacji.

Pamiętajcie, aby podróżować wyłącznie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, stosujcie się do przepisów ruchu drogowego, dobrze planujcie wielogodzinną jazdę samochodem i zachowajcie ostrożność.

Wspólnie zadbajmy o to, by w te wakacje było jak najmniej niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic