Zima coraz bliżej, a wraz z nią trudniejsze warunki atmosferyczne, którym muszą stawić czoła wszyscy kierowcy. Jak przygotować się do zimy? Jakich zasad się trzymać chcąc jeździć bezpiecznie w tym ciężkim okresie? Sprawdźcie nasze porady!
Zima zaskoczyła kierowców - nie bądź jednym z nich
Drogowcy, co roku zapewniają, że zima ich nie zaskoczy… a tymczasem pierwsze opady śniegu w części Polski zawitały już w listopadzie. I jak to zwykle bywa, zaskoczeni byli zarówno kierowcy, którzy wciąż jeżdżą na letnich oponach i drogowcy, którzy musieli zająć się odśnieżaniem.
Jeśli Wasze auta jeszcze nie są przygotowane na nadejście zimy, to już najwyższy czas to zmienić, aby zaoszczędzić sobie nerwów w przyszłości, i co gorsza – przykrych niespodzianek w trasie!
Przygotuj auto do zimy
Grudzień już za chwilę się rozpocznie, a to oznacza jeszcze niższe temperatury! Dlatego wszystkim zwlekającym z wymianą opon, przypominamy że już czas na zimowe ogumienie!
Oczywiście opony to nie wszystko, wymienić należy również płyn do spryskiwaczy – zimą szybciej brudzi się karoseria oraz szyby, a używanie wycieraczek bez odpowiedniego płynu, może tylko pogorszyć sytuację.
Jeśli w Waszym aucie są tekstylne dywaniki, to dobrym pomysłem będzie wymiana na gumowe odpowiedniki z rowkami, z których znacznie łatwiej usunąć wodę, błoto i nadmiar piachu czy śniegu.
Warto również zakupić odpowiednie akcesoria zimowe do swojego auta – skrobaczkę, miotełkę, odmrażacz do szyb i lusterek. Dobrze mieć również w bagażniku kable rozruchowe, mogą przydać się Wam lub sąsiadowi, który nie przygotował się na zimę.
Jazda samochodem zimą - podstawowe zasady
Po odpowiednim przygotowaniu auta na zimę, warto również poznać podstawowe zasady bezpiecznej jazdy w tym trudnym okresie na drogach:
- Zawsze należy dostosowywać prędkość jazdy do panujących warunków na drodze. Śliska nawierzchnia znacznie utrudnia wykonywanie różnych manewrów, a to może doprowadzić do kolizji albo wypadku.
- Unikajcie wysokich obrotów silnika – dodanie gwałtownie gazu tuż po odpaleniu auta może skrócić żywotność silnika. Przy niskich temperaturach lepiej tuż po uruchomieniu silnika, dać mu popracować na niższych obrotach. W ten sposób wszystkie płyny rozgrzeją się i nie wystąpi ryzyko tarcia albo uszkodzenia różnych podzespołów.
- Nie przekraczajcie limitu prędkości jazdy – zimą wskazane jest puszczenie nogi z gazu, lepiej jechać wolniej, ale bezpieczniej!
- W trakcie poślizgu nie reagujcie odruchowo, wciskając pedał hamulca do podłogi, lepiej delikatnie przyhamujcie lub pozwólcie autu samodzielnie wytracić prędkość jazdy, jednocześnie trzymając kierownicę w tej samej pozycji.
- Pamiętajcie o dłuższej drodze hamowania! Na lodzie może ona wynosić nawet 270 metrów! Już przed skrzyżowaniem warto rozpocząć hamowanie, delikatnie wciskając pedał hamulca. Gwałtowne hamowanie w połączeniu ze śliską nawierzchnią może doprowadzić do tragedii!
Bezpieczna jazdą zimą
Przed wyruszeniem w trasę zimą, trzeba pamiętać o kilku ważnych czynnościach:
Przed wyruszeniem w trasę należy całkowicie odśnieżyć samochód – jazda nieodśnieżonym pojazdem to mandat w wysokości do 500 zł, a gdy sprawa trafi do sądu to może zakończyć się grzywną o wysokości do 3 000 zł. Pamiętajcie, że jazda nieodśnieżonym pojazdem to zagrożenie, wówczas macie gorszą widoczność i znacznie trudniej będzie Wam obserwować drogę i otoczenie auta. Ponadto, zalegający na dachu śnieg, w trakcie jazdy może się oderwać i spaść na inne auto!
Uwaga na czarny lód – to bardzo niebezpieczne zjawisko, które powstaje przy niskich temperaturach. Na pierwszy rzut oka go nie widać, bowiem asfalt pozostaje czarny i wydaje się być suchym, ale po wciśnięciu hamulca okazuje się, że auto nie reaguje tak jak powinno. Zachowajcie ostrożność w takich warunkach!
Zawsze dbajcie o dobrą widoczność – nie ignorujcie zaparowanych szyb, smug lub złego ustawienia świateł w swoim aucie. Zimą dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa! Zaparowane szyby możecie odparować włączając klimatyzację, a jeśli problem utrzymuje się dłużej, to warto udać się do mechanika.
Slushplaning – uwaga na pośniegową pluchę, która może spowodować uślizg opon! Widząc nadmiar pośniegowej pluchy lepiej zwolnić i jechać ostrożnie! Ponadto, zalegająca woda z pluchy może zamarznąć w nadkolach lub oponach, a to doprowadzi do większych problemów!