29.06.2023

Zniesienie opłat za autostrady - jakich autostrad dotyczy i od kiedy obowiązuje?

Od 1 lipca 2023 roku wejdzie w życie bardzo ważna zmiana dla kierowców. Zniesiony zostanie obowiązek opłaty e-TOLL na autostradach A2 i A4. Kto nie będzie musiał płacić za przejazd, a kogo nadal będą obowiązywać opłaty? Sprawdźcie!

Zmiana w przepisach dotyczących e-TOLL

W dniu 23 czerwca 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Efektem jest całkowita rezygnacja z poboru opłaty za przejazd pojazdów lekkich autostradą na odcinkach, które są zarządzane przez GDDKiA.

Koniec e-TOLL od 1 lipca 2023 roku

Według nowych przepisów od 1 lipca 2023 roku nie trzeba będzie już płacić za przejazd pojazdem lekkim po autostradach, które są zarządzane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Kto jest zwolniony z opłat e-TOLL?

Oznacza to, że kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, niezależnie od kraju rejestracji, przejadą bezpłatnie przez odcinki autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

Kogo wciąż obowiązuje e-TOLL?

Za przejazd odcinkami A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) od 1 lipca 2023 roku wciąż będą musieli płacić użytkownicy pojazdów ciężkich, czyli pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy, niezależnie od DMC.

Przypominamy, że do 30 czerwca 2023 roku wszyscy użytkownicy pojazdów lekkich nadal są zobowiązani do opłacania przejazdów płatnymi odcinkami A2 i A4. W przypadku, gdy tego nie zrobią pobierana będzie opłata dodatkowa w wysokości 500 zł.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic