23.05.2024

Długi weekend czerwcowy - prognoza sytuacji na polskich drogach

Strona głównaBlog YanosikDługi weekend czerwcowy - prognoza sytuacji na polskich drogach

Długi weekend czerwcowy potrwa cztery dni. Czy to zachęci polskich kierowców do skorzystania z okazji na mini-urlop? Można oczekiwać, że w tych dniach ruch na drogach znacznie wzrośnie, ale które kierunki będą najpopularniejsze wśród zmotoryzowanych Polaków w tym okresie? Sprawdziliśmy to!

Boże Ciało w tym roku wcześniej

W 2024 roku długi weekend czerwcowy zaczyna się wcześniej – już w czwartek, 30 maja. Dzięki wzięciu jednego dnia urlopu - w piątek, 31 maja, możemy cieszyć się aż czterodniowym odpoczynkiem.

To dobra okazja, aby wyskoczyć na krótki wyjazd za miasto. Czy polscy kierowcy skorzystają z tej opcji? Sprawdziliśmy, jak wyglądała sytuacja rok temu!

Weekend czerwcowy - jak wyglądała sytuacja w zeszłym roku?

Długi weekend czerwcowy, w ubiegłym roku, rozpoczął się 8 czerwca. Mimo że był krótszy niż majówka, cieszył się niemal równie dużym zainteresowaniem polskich kierowców.

Już 7 czerwca, zarejestrowaliśmy w Yanosik 20% wzrost Waszej aktywności w aplikacji oraz 31% przyrost pokonywanych kilometrów, co wskazuje, że spora część kierowców postanowiła wcześniej wyjechać na wypoczynek.

Powroty zaplanowaliście na niedzielę 11 czerwca, to również potwierdzają nasze dane. Odnotowaliśmy 11% przyrost aktywnych użytkowników oraz wzrost średniej liczby pokonywanych kilometrów o 33%.

Jakie były trendy wyjazdowe wśród kierowców podczas czerwcówki 2023?

W 2023 roku, podczas długiego weekendu czerwcowego, polscy kierowcy preferowali wypoczynek nad morzem, co jest zmianą w porównaniu do długiego weekendu majowego, gdzie dominowały wyjazdy w góry.

Największe zainteresowanie wśród kierujących skupiło się na województwach pomorskim i zachodniopomorskim, szczególnie na obszarach nowodworskim, gryfickim, koszalińskim, kołobrzeskim, kamieńskim i sławieńskim.

Jednak miłośnicy gór również mieli swoje ulubione destynacje, takie jak powiat tatrzański czy jeleniogórski.

Skąd uciekaliście najchętniej na wypoczynek? Według danych z Yanosik, na czerwcówkę częściej wyjeżdżali mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Poznań, a także Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Rzeszów, Łódź, Kraków, Lublin, Katowice i Wrocław.

Nad bezpieczeństwem podczas czerwcówki czuwali policjanci

Policja zwiększyła swoją obecność na drogach już od 7 czerwca 2023 roku, dbając o bezpieczeństwo podróżujących aż do niedzieli 11 czerwca.

Podczas akcji „bezpieczny weekend” policjanci nadzorowali porządek na drogach, monitorowali prędkość jazdy, sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

W ciągu pięciu dni akcji, zarejestrowano 327 wypadków, w których życie straciły 34 osoby, a 371 zostało rannych. Zatrzymano 1729 nietrzeźwych kierowców oraz odnotowano 439 przekroczeń prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Obecność funkcjonariuszy policji nie umknęła również Wam! W naszym systemie odnotowaliśmy już w środę 7 czerwca 24% wzrost dodanych przez Was zgłoszeń kontroli policji.

Także w niedzielę 11 czerwca do systemu Yanosik wpadło o 26% więcej zgłoszeń kontroli policji, aniżeli w przeciętny siódmy dzień tygodnia.

Czerwcówka 2023 – było dużo wypadków na drogach

Niestety, w dniu Bożego Ciała (czwartek, 8 czerwca) doszło do 67 wypadków, w których zginęło 13 osób, co uczyniło ten dzień najtragiczniejszym w czasie ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego. Z kolei, w dzień wyjazdowy (środa, 7 czerwca) zarejestrowano 95 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób.

Większą ilość wypadków na drogach zarejestrowaliśmy także my, w systemie Yanosik. Najwięcej zgłoszeń wypadków dodaliście już w środę 7 czerwca +44% oraz w niedzielę 11 czerwca +64%.

Wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, podczas tak dobrej pogody, jaka jest w czasie czerwcówki, jest nadmierna prędkość jazdy. Dobre warunki atmosferyczne nakłaniają do szybszej jazdy, a to niestety nierzadko kończy się tragicznie!

Pamiętajcie, aby zawsze stosować się do przepisów ruchu drogowego, również do limitów prędkości jazdy!

Przypominamy również, że wciąż trwa sezon na jednoślady, które mogą być częściej widoczne na drogach w trakcie długiego weekendu. Kierowcy – zachowajcie ostrożność, ustępujcie pierwszeństwa, motocykliści – nie szarżujcie na swoich maszynach i dostosowujcie prędkość jazdy do warunków ruchu!

Do 2 czerwca potrwają także działania Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Yanosik, pod hasłem “Zwolnij - niebezpieczny punkt!”. W ramach tej akcji, Yanosik ostrzega Was o niebezpiecznych punktach na drodze, w których należy zmniejszyć prędkość jazdy i zachować czujność.

Długie weekendy 2024 - kiedy kolejny?

Szansa na kolejny długi weekend będzie już w sierpniu tego roku. 15 sierpnia to Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku święto przypada na czwartek, co oznacza, że po wzięciu 1 dnia wolnego od pracy - 16 sierpnia, będzie można wydłużyć swój urlop do 4 dni.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic