18.10.2023

Hamowanie awaryjne - co to jest i jak je wykonać?

Hamowanie awaryjne to manewr, który powinien doskonale znać każdy kierowca. Wykorzystuje się go w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, nie tylko kierowcy i pasażerów, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak przeprowadzić poprawnie hamowanie awaryjne? Dowiedzcie się z naszego poradnika!

Co to jest hamowanie awaryjne?

To bezpieczny i skuteczny sposób hamowania, który wykorzystują kierowcy w niebezpiecznych sytuacjach, takich jak nagłe pojawienie się przeszkody na drodze, pieszego lub zwierzęcia, w których liczy się każda sekunda.

W jakim celu stosuje się hamowanie awaryjne?

Przede wszystkim ten manewr zwiększa szansę na uniknięcie zdarzenia, które może zagrażać zdrowiu i życiu zarówno kierowców, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Czy na egzaminie na prawo jazdy uczą hamować awaryjnie?

Owszem, podczas egzaminu na prawo jazdy sprawdzana jest umiejętność wykonania hamowania awaryjnego. Zwykle sygnalizuje to sam egzaminator, który ostrzega egzaminowanego przed wyruszeniem w trasę, że po usłyszeniu komend „stój” lub „hamuj” będzie musiał wykonać hamowanie awaryjne.

Jak hamować awaryjnie?

Awaryjne hamowanie polega na wciśnięciu sprzęgła oraz wciśnięciu pedału hamulca z maksymalną siłą, „do podłogi”.

Jednym z błędów, które można popełnić w tym manewrze, jest zbyt słabe naciśnięcie pedału hamulca, co w efekcie poskutkuje jedynie utratą stabilności pojazdu lub poślizgiem.

Zdaniem ekspertów – hamowanie awaryjne można przeprowadzić w nieco inny sposób, a dokładniej wcisnąć pedał hamulca do samego końca, a następnie wcisnąć sprzęgło, aby nie doprowadzić do unieruchomienia silnika. Według najnowszych danych tak wykonane awaryjne hamowanie ma znacznie większą skuteczność, niezależnie od nawierzchni i typu pojazdu, ponieważ unika się ryzyka zadławienia silnika i utraty napędu.

Kiedy wykonać awaryjne hamowanie?

Już w momencie zauważenia przeszkody należy jak najszybciej wcisnąć hamulec oraz sprzęgło, aby natychmiast rozpocząć hamowanie.

Pamiętajcie, że awaryjne hamowanie jest zależne od warunków atmosferycznych – deszcz oraz śnieg stanowią poważne utrudnienie i wydłużają drogę hamowania, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości.

Na niektórych drogach szybkiego ruchu oraz autostradach znajdują się tzw. rampy ratunkowe, które wspierają proces awaryjnego hamowania przy dużych prędkościach, bazując na zasadach fizyki.

Czy można się przygotować do hamowania awaryjnego?

Chcąc być zawsze gotowym na wykonanie hamowania awaryjnego, należy wcześniej dobrze ustawić fotel w aucie. Jego odległość od pedałów powinna odpowiadać wzrostowi kierującemu, aby po maksymalnym wciśnięciu pedału hamulca, noga pozostała lekko zgięta. Dzięki tej konfiguracji będziecie mieli możliwość wciskania pedałów z ogromną siłą, co również przełoży się na drogę hamowania – im mocniej wciskany jest hamulec, tym krócej auto będzie hamować.

Trzeba również pamiętać o tym, by nie prowadzić samochodu w tzw. pozycji półleżącej, bowiem to opóźni czas reakcji kierowcy i zapewni znacznie gorsze ustawienie względem pedałów.

Czy istnieje system wspomagający awaryjne hamowanie?

Tak, w nowoczesnych samochodach można spotkać systemy wspomagające hamowanie awaryjne, czyli EBA. W pojazdach marki Volkswagen działa to w ten sposób, iż układ po rozpoznaniu, że doszło do gwałtownego wciśnięcia pedału hamulca, zwiększy siłę hamowania, co skróci drogę hamowania. 

Światła awaryjne a hamowanie awaryjne

Przy ostrym hamowaniu światła hamowania awaryjnego włączą się automatycznie, co spowoduje, że kierowcy w pojazdach poruszających się za Wami otrzymają ostrzeżenie i będą mogli odpowiednio zareagować. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic