21.07.2023

Jak spakować auto na wakacje?

Wyjazd na wakacje samochodem to świetny pomysł, który gwarantuje Wam dużą elastyczność w samym podróżowaniu do miejsca docelowego, ale również w miejscowości urlopowej. Zanim  wyruszycie w podróż, sprawdźcie jak spakować auto na wakacje, aby niczego nie zapomnieć i zadbać o bezpieczeństwo!

Wakacje w samochodzie

Wyjazd na wakacje własnym samochodem staje się coraz popularniejszy. Wielu kierowców wybiera się w taką podróż już nie tylko w obrębie naszego kraju, ale również za jego granice.

Planując wakacje w samochodzie warto wcześniej sprawdzić, czy w obrębie danego kraju występują płatne drogi i w razie potrzeby zakupić e-winietęPamiętajcie również, aby zapoznać się z obowiązującymi przepisami i wyposażeniem samochodu w państwie, przez które będzie przejeżdżać i do którego zmierzacie docelowo.

Jak spakować się na wakacje?

Pakowanie samochodu na wakacyjny wyjazd nie powinno odbywać się w ostatniej chwili. Pośpiech nie służy dobrym radom, a wręcz przeciwnie. Dlatego lepiej przeznaczyć co najmniej kilkanaście minut na odpowiednie spakowanie walizek w aucie. Jak to zrobić? Sprawdźcie poniżej:

  • Ciężkie bagaże na spód – pakowanie bagażnika należy rozpocząć od ułożenia najcięższych przedmiotów na jego spodzie. Czyli wszystkie duże torby i walizki układajcie na dno bagażnika, w razie silnego uderzenia nie wpadną do kabiny i nie będą dla Was zagrożeniem.
  • Miękkie rzeczy wypełniają powierzchnię – wszystkie bagaże w miękkich torbach lub luzem, zapakujcie ciasno między cięższymi walizkami, dotyczy to wszelkich śpiworów, karimat, butów czy zabawek plażowych dla dzieci. Dzięki temu nie będą się luźno przemieszczać w bagażniku i zaoszczędzicie miejsce.
  • Nie pakujcie bagaży pod sufit – nie wolno pakować rzeczy aż po sam sufit, zwłaszcza w samochodach typu kombi czy hatchback. Jeśli doszłoby do zderzenia czołowego, wszystkie przedmioty wówczas wylecą do przodu, narażając Was na obrażenia!
  • Apteczka, trójkąt i gaśnica – muszą być łatwo dostępne, aby w razie potrzeby móc z nich szybko skorzystać. Ta sama zasada dotyczy kamizelek odblaskowych.
  • Schowki w kabinie – wykorzystajcie je w 100%! Zwłaszcza, jeśli lubicie mieć przy sobie kilka rzeczy, które umilą Wam podróż.
  • Dodatkowy bagażnik – jeśli Wasz bagażnik okazuje się za mały na dłuższą podróż, to warto rozważyć zakup lub wypożyczenie bagażnika dachowego, do którego możecie włożyć dodatkowe rzeczy.

Autocasco na wyjazd za granicę

Planując wyjazd za granicę samochodem warto rozważyć zakup dodatkowej polisy Autocasco. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić ofertę Towarzystwa Ubezpieczeniowego, aby upewnić się, gdzie AC będzie obowiązywać, bowiem polisa może być aktywna za granicą, ale niekoniecznie w każdym kraju.

Trzeba również zweryfikować zakres ochrony AC, nie każdy ubezpieczyciel będzie Was zabezpieczał na wypadek kradzieży auta za granicą, szkodami wyrządzonymi przez siły natury czy dzikimi zwierzętami.

W aplikacji Yanosik znajdziecie możliwość wykupienia polisy AC. Wystarczy, że uruchomicie aplikację, wybierzecie kafelek OC/AC na ekranie głównym, zeskanujecie kod z dowodu rejestracyjnego i gotowe!

Co spakować na wyjazd z dzieckiem?

Długa podróż z dzieckiem w samochodzie może stanowić nie lada wyzwanie. Najlepiej zaplanować wyjazd w rytm dnia dziecka, czyli jechać wtedy gdy śpi. A gdy mowa o starszym maluchu, to warto zaplanować dla niego rozrywkę na czas podróży i spakować ulubione zabawki, książeczki lub gry.

Pamiętajcie, że dziecko musi być przewożone w odpowiednio dobranym foteliku bezpieczeństwa!

Ponadto, trzeba również pamiętać o zabraniu kilku istotnych rzeczy: książeczkę zdrowia dziecka, podstawowe leki i kosmetyki dziecięce, mokre i klasyczne chusteczki, ulubione przekąski, wodę, butelki, mleko i laktator (jeśli jeszcze jest karmione), pieluszki, podkładki higieniczne, smoczki, wózek i nosidełko.

Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest Wasze dziecko, starsze nie będą już potrzebować większości akcesoriów, ale na pewno konieczne będzie zabranie ich ulubionych zabawek, gier, książeczek i przytulanek.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic