29.12.2023

Jak wyglądał ruch w Sylwestra 2022?

Już za chwilę będziemy witać Nowy Rok. To szczególny czas, w którym spotykamy się z bliskimi, aby wspólnie świętować. Niektórzy z Was również wybiorą się na sylwestrowe imprezy. Czy w ostatnich dniach roku na drogach jest spokojnie? Sprawdziliśmy, jak przebiegał ten okres w 2022 roku!

Sylwester 2022/2023 na polskich drogach – co się działo?

Zebraliśmy dane z aplikacji Yanosik i sprawdziliśmy, co się działo w dniach od 30 grudnia 2022 roku do 1 stycznia. Okazuje się, że Wasza aktywność w tym okresie znacznie spadła.

Zgodnie z naszymi danymi - ostatni dzień roku, pod względem Waszej aktywności, był bardzo spokojny. Nie pokonywaliście takiej liczby kilometrów, jak przeważnie w dni powszednie.

- Wiele osób przedłuża sobie okres świąteczny dodatkowymi dniami urlopowymi, co pozwala im na powrót do codziennych obowiązków dopiero po Nowym Roku. I jest to bardzo dobrze zauważalne w naszych statystykach. Według danych z systemu Yanosik z końca 2022 roku, aktywność użytkowników aplikacji, zarówno w ostatnie dwa dni roku, jak i pierwszy dzień nowego roku, była niewielka. Największy spadek pokonywanego średniego dystansu, względem dni powszednich, odnotowaliśmy 31 grudnia – o ponad 20 procent – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

W okresie od 30 grudnia 2022 roku do 1 stycznia 2023 roku dodawaliście także mniej zgłoszeń o wypadkach z trasy. Odnotowaliśmy wyraźny spadek, zwłaszcza 31 grudnia – o ponad 60%!


Nie dodawaliście również wielu zgłoszeń dotyczących kontroli policji. Odnotowaliśmy spadek o ponad 20% w ostatni i pierwszy dzień nowego roku.

Mniejsza ilość dodawanych zgłoszeń, dotyczących kontroli policji, nie oznaczała, że funkcjonariusze nie mieli co robić w tym czasie… Niestety na drogach nie zabrakło nietrzeźwych kierowców.

Więcej kierowców pod wpływem alkoholu w pierwsze dni Nowego Roku

Dane z archiwum dziennego polskiej Policji wskazują, że 31 grudnia 2022 roku doszło do 35 wypadków drogowych, w których zginęło 6 osób oraz 42 zostały ranne. Zatrzymano również 186 kierujących po spożyciu alkoholu.

Liczba kierujących po spożyciu alkoholu niestety wzrosła 1 stycznia do 379 i 2 stycznia do 410 kierowców.

Drugi dzień nowego roku przyniósł także więcej wypadków drogowych (49), w których zginęło 6 osób, a 51 zostało rannych.

1 stycznia zarejestrowano 33 wypadki drogowe, w których zginęło 9 osób, a 35 zostało rannych.

Myśl trzeźwo!

Wraz z polską Policją, apelujemy „Myśl trzeźwo” do wszystkich kierowców.

Nasza akcja ma na celu uświadomienie kierowcom skutków jazdy pod wpływem alkoholu i wynikającej z tego odpowiedzialności.

Z roku na rok, m.in. za sprawą takich działań, spada liczba kierujących pod wpływem alkoholu lub w stanie tzw. nieświadomej nietrzeźwości. Niemniej, wciąż ich nie brakuje, dlatego szerzenie świadomości na temat bezpłatnych badań trzeźwości na komisariatach oraz edukowanie zmotoryzowanych w zakresie przepisów i nie wsiadania za kółko, wciąż jest niezwykle ważna!

Nasza akcja „Myśl trzeźwo” potrwa od 30 grudnia do 15 stycznia. Zachęcamy Was do sprawdzenia swojej wiedzy w specjalnym quizie, który czeka na Was w aplikacji Yanosik!

Mamy nadzieję, że wejście w Nowy Rok będzie przebiegało spokojnie. Życzymy Wam wszelkiej pomyślności i przypominamy o stosowaniu się do przepisów drogowych oraz sprawdzaniu stanu swojej trzeźwości, zanim wsiądziecie za kółko!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic