19.02.2024

UE planuje zaostrzenie przepisów dla kierowców w 2024 roku

Unia Europejska planuje zaostrzenie przepisów dla kierowców wszystkich państw członkowskich. W planach są zmiany względem utraconych uprawnień i tolerancji przekroczenia limitu prędkości w obszarach zamieszkałych. Możliwe, że nowe przepisy pojawią się jeszcze w tym roku.

Aktualnie, kierowca, który stracił prawo jazdy z powodu popełnionego wykroczenia w innym kraju UE, niż ten w którym zdobył uprawnienia, nadal będzie miał aktywne prawo jazdy. W większości przypadków nałożona w innym kraju UE sankcja, ma zastosowanie wyłącznie w tym państwie, w którym doszło do popełnienia wykroczenia.

Kierowcy, któremu zostaną cofnięte uprawnienia w kraju, który wydał mu prawo jazdy, nie będą groziły żadne ograniczenia w pozostałej części Unii Europejskiej.

Analogiczną sytuacją jest ta, w której kierowca straci w Polsce prawo jazdy, a uzyska je w innym kraju Unii Europejskiej. Wówczas w Polsce nadal będzie traktowany, jako osoba, która kieruje pojazdem bez uprawnień i zostanie za to ukarany, zgodnie z taryfikatorem.

Utrata uprawnień w Polsce ma być ważna w całej UE

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą zmiany w przepisach, aby zawieszenie, ograniczenie lub cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami osoby nie rezydującej w danym państwie, miało zastosowanie we wszystkich krajach UE. Według zamysłu posłów, decyzja o ograniczonym, zawieszonym lub cofniętym prawie jazdy, ma być przekazywana do kraju UE, który wydał uprawnienia.

Zgodnie z propozycją PE kraje UE miałyby 10 dni roboczych na wzajemne informowanie się o decyzji w zakresie kierowców z cofniętymi lub utraconymi uprawnieniami. 

Z kolei, w terminie 15 dni roboczych miałaby zostać podjęta decyzja o tym, czy zakaz prowadzenia pojazdów będzie ważny we wszystkich krajach UE. Kierowca ma zostać poinformowany o ostatecznej decyzji w terminie 7 dni roboczych.

Jazda bez prawa jazdy to poważne wykroczenie drogowe!

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą również, aby jazda bez wymaganych uprawnień znalazła się na liście poważnych wykroczeń drogowych, takie jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego.

Utrata prawa jazdy za prędkość o 30 km/h wyższą

Przekroczenie dopuszczalnego limitu prędkości o 50 km/h to poważne wykroczenie drogowe, które może doprowadzić do utraty prawa jazdy. Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą zaostrzyć ten przepis i sugerują ustalenie niższego ograniczenia tolerancji przekroczenia prędkości dla obszarów mieszkalnych.  

Oznacza to, że jazda o 30 km/h szybciej w obszarze zabudowanym mogłaby skończyć się utratą prawa jazdy albo zawieszeniem uprawnień.

Nie ryzykuj utraty prawa jazdy!

Zgodnie z projektem nowych przepisów Parlamentu Europejskiego, zatrzymane prawo jazdy lub całkowita utrata uprawnień, z powodu popełnienia poważnego wykroczenia drogowego w Polsce, będzie obowiązywać także w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Nie ryzykuj utratą prawa jazdy, zaproś Yanosik do swojego auta! Wybierz urządzenie, które najlepiej odpowie na Twoje potrzeby:

Nowoczesny Yanosik RS z inteligentnym asystentem kierowcy, modułem Bluetooth i automatyczną zmianą orientacji ekrany ostrzeże Cię o wszystkich zdarzeniach z trasy.

Yanosik GTm doskonale sprawdzi się w długich trasach, informując o wszystkich najważniejszych zdarzeniach swojego kompana podróży.

Kompaktowy Yanosik XS uruchomi się automatycznie wraz z silnikiem pojazdu, dzięki czemu nigdy nie zapomnisz go włączyć przed podróżą i nie narazisz się na mandat.

Kultowy Yanosik GTR zawsze podpowie Ci, gdzie zwolnić, a gdzie zachować wzmożoną uwagę. Ten asystent także sprawdzi dla ciebie strefę parkowania.

Polska to za mało? Urządzenia Yanosik mają wgraną bazę fotoradarów z prawie całej Europy! 

 

Zanim zabierzesz urządzenie Yanosik w drogę po krajach UE, sprawdź czy w danym państwie nie obowiązują przepisy ograniczające używanie urządzeń elektronicznych z ekranem jako nawigacji GPS.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic