10.08.2023

Zapinanie pasów w samochodzie - sprawdź swoją wiedzę z Yanosikiem

Strona głównaBlog YanosikZapinanie pasów w samochodzie - sprawdź swoją wiedzę z Yanosikiem

Trwa wspólna akcja Yanosika oraz Komendy Głównej Policji – Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa. W ramach działań przygotowaliśmy dla Was specjalny quiz sprawdzający Waszą wiedzę w zakresie bezpiecznej jazdy oraz konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa. Sprawdźcie wszystko, co musicie wiedzieć o pasach i weźcie udział w quizie!

Wypadki drogowe – wakacje 2023

Dane podsumowujące ten okres wakacji (do dnia 4 sierpnia 2023 roku) z Komendy Głównej Policji informują, że w Polsce doszło już do 230 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

W ubiegłym roku w sezonie wakacyjnym policjanci zarejestrowali 4 921 wypadków drogowych, 5871 rannych, 423 zbitych, z których zginęło 271 kierujących pojazdem, w tym 40 rowerzystów, 55 motocyklistów, 17 motorowerzystów, 69 pieszych, 83 pasażerów. Na policyjnej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w 2022 roku naniesiono 372 punkty. W tym roku jest ich już 230. 

Jedź bezpiecznie z Yanosikiem i Policją

Już pod koniec czerwca informowaliśmy Was, że ruszyliśmy ze wspólną akcją z polską Policją „Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa”, która stanowi element większych działań pt.: „Bezpieczne wakacje”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, zwłaszcza w najtrudniejszym sezonie na polskich drogach – okresie wakacyjnym. 

Niestety w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków drogowych, w głównej mierze z powodu lekceważenia przepisów, brawurowej jazdy i bagatelizowania senności i zmęczenia. Wielu kierowcom oraz pasażerom także zbyt często zdarza się zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. A to ogromny błąd, bowiem to właśnie one mogą uratować ich życie w czasie wypadku.

W ramach wspólnej akcji Zapnij pasy – poczuj uścisk bezpieczeństwa przygotowaliśmy dla Was specjalny quiz w naszej aplikacji. Znajdziecie w nim pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz zapinania pasów w aucie. Zachęcamy Was do sprawdzenia swojej wiedzy! Każdy, kto odpowie poprawnie na nasze pytania otrzyma kupon do sklepu Yanosika, specjalny dyplom oraz +50 punktów do swojego konta w rankingu Yanosika.

Zapnij pas - czy trzeba przekonywać dlaczego warto?

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie zwiększają Wasz poziom bezpieczeństwa, a nawet zmniejszają ryzyko śmierci w czasie wypadku. Zgodnie z danymi Badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapięcie pasów bezpieczeństwa redukuje ryzyko śmierci w wypadku o 45%. A gdy dodamy do nich poduszkę powietrzną, to ryzyko śmierci w wypadku spada o 50%.

Pamiętajcie, że poduszki powietrzne, kurtyny powietrzne, systemy automatycznego hamowania i inne systemy bezpieczeństwa nigdy nie zastąpią zapiętych pasów bezpieczeństwa. Zostały stworzone po to, by z nimi współdziałać, aby ochrona Waszego zdrowia i bezpieczeństwa była jeszcze większa.

W Wielkiej Brytanii sprawdzono wymówki kierowców – dorośli nie zapinają pasów, bo o nich zapominają, inni nie robią tego z premedytacją, bo jest im niewygodnie, a jeszcze inni uzależniają zapięcie pasów w aucie od długości swojej podróży, wierząc, że jeśli jadą ostrożnie, to nie muszą ich zapinać.

A my apelujemy do Was: nigdy nie jedźcie samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, nawet jeśli to „tylko na chwilę”, „bo tak tylko…” i „już miałem zapiąć, ale…”, „jest mi niewygodnie”, „jadę ostrożnie, nie potrzebuję pasów”.

Pasy bezpieczeństwa - czy wiesz o nich wszystko?

Mamy dla Was krótką historię powstania pasów: trzypunktowe pasy bezpieczeństwa zostały wynalezione przez Nilsa Bohlina, a na rynek motoryzacyjny wprowadziła je marka Volvo. Niemieckie biuro patentowe uznało pasy za jeden z 8 najważniejszych patentów w historii automobilizmu.

W 1959 roku po raz pierwszy użyto je w Volvo PV544. W Polsce obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie został wprowadzony dość późno – dopiero w 1983 roku i dotyczył wyłącznie przednich siedzeń i dróg poza obszarem zabudowanym. W 1991 roku rozszerzono ten obowiązek o pasażerów tylnych siedzeń i wszystkie drogi.

I na koniec trudne pytanie - czy wiecie dlaczego na pasie bezpieczeństwa znajduje się mały guzik

Kto nie musi mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Pasów bezpieczeństwa teoretycznie nie muszą zapinać kobiety w widocznej ciąży, jednakże to jedyny element, który może uratować życie ciężarnej w czasie wypadku. Kobieta nawet w zaawansowanej ciąży może mieć zapięte pasy  – pas biodrowy powinien być poprowadzony pod brzuchem, nie na wysokości brzucha, a pas barkowy między piersiami.

Inną grupą, która nie musi zapinać pasów są osoby z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do ich używania, osoby chore oraz niepełnosprawne, przewożone w noszach lub na wózku inwalidzkim, taksówkarze, instruktorzy jazdy i egzaminatorzy, pracownicy służb mundurowych, konwojenci w czasie przewozu gotówki i członkowie zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy.

Pasy bezpieczeństwa dla dzieci - czy na pewno wiesz wszystko?

Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka albo w innym urządzeniu przytrzymującym, które jest zgodne z masą i wzrostem dziecka, a także posiada właściwe warunki techniczne, określane przez przepisy UE oraz regulaminy EKG ONZ.

Jest jednak wyjątek – na tylnym siedzeniu pojazdu dziecko może być przewożone przytrzymywane jedynie przez pasy bezpieczeństwa, jeśli ma co najmniej 135 cm wzrostu, ale ze względu na jego masę oraz wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika albo innego urządzenia przytrzymującego.

Poza tym, trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przytrzymywane wyłącznie pasami bezpieczeństwa, jeśli jedzie pomiędzy dwojgiem dzieci znajdujących się w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Ile punktów za pasy bezpieczeństwa - czy wiesz jakie są konsekwencje? Sprawdź

Nie korzystanie z pasów bezpieczeństwa ma swoje konsekwencje w postaci mandatu oraz punktów karnych. Poniżej szczegółowe informacje:

Kierujący pojazdem, który naruszy obowiązek używania pasów bezpieczeństwa otrzyma mandat w wysokości 100 zł oraz 5 pkt karnych.

Przewożenie pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa zakończy się mandatem w wysokości 100 zł i 5 pkt karnymi za jednego pasażera, mandatem w wysokości 100 zł i 8 pkt karnymi za więcej niż jednego pasażera.

Przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, w sytuacji nie kwalifikującej się do wyjątków objętych ustawą, kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 300 zł oraz 5 pkt karnymi (jedno dziecko), 10 pkt karnymi (dwoje dzieci), 15 pkt karnymi (więcej niż dwoje dzieci).

Za przewożenie w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka, kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 300 zł i 5 pkt karnych.

Mandat za niewłaściwe przewożenie dziecka w samochodzie wynosi:

  • jedno dziecko – 300 zł i 5 punktów karnych;
  • dwoje dzieci – 300 zł i 10 punktów karnych;
  • troje dzieci i więcej – 300 zł i 15 punktów karnych.

Zapinanie pasów jest niezwykle istotne w każdej podróży samochodem, nawet jeśli to tylko wyjazd na chwilę do lokalnego sklepu. To właśnie pasy zadbają o Wasze bezpieczeństwo w czasie wypadku, kolizji, a nawet małej stłuczki. 

Pamiętajcie, że najlepszym nawykiem za kółkiem jest bezpieczna jazda!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic