06.05.2024

“Zwolnij - niebezpieczny punkt!” - nie przekraczaj prędkości

Strona głównaBlog Yanosik“Zwolnij - niebezpieczny punkt!” - nie przekraczaj prędkości

Okres wiosenno-letni sprzyja wyjazdom wypoczynkowym. Niestety, to również czas, w którym rośnie liczba wypadków drogowych z tragicznymi skutkami. Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest nadmierna prędkość, dlatego wspólnie z policją przypominamy Wam o ściągnięciu nogi z gazu, zwłaszcza w tym gorącym okresie na polskich drogach.

Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków

Raport polskiej policji za 2023 rok, informuje że w ubiegłym roku, z winy kierujących doszło do 19 058 wypadków, w wyniku których zginęły 1 622 osoby, a 22 328 zostało rannych. Najwięcej sprawców było wśród kierowców samochodów osobowych (14 013).

Głównymi przyczynami wypadków w 2023 roku, były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4 576), niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu (4 216) i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2 444).

Liczba wypadków ze skutkami śmiertelnymi wzrasta od maja do października. W ubiegłym roku najwięcej zdarzeń miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Akcja “Zwolnij - niebezpieczny punkt!” - kiedy trwa i na czym polega?

Okres od maja do października to ulubiony czas wyjazdów wypoczynkowych wśród polskich zmotoryzowanych, a także sezon na jednoślady. W tym czasie niestety również dochodzi do większej ilości wypadków, dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i firma Screen Network wraz z Yanosik apelują do kierowców, we wspólnej akcji edukacyjnej, „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”.

Celem działań jest przypomnienie kierowcom o zmniejszeniu prędkości, unikaniu brawurowej jazdy i popisów, które mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń.

Aby zmniejszyć ryzyko wypadków, użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymują specjalne powiadomienia w aplikacji, które przypominają im o ściągnięciu nogi z gazu. 
 

Ostrzeżenia o niebezpiecznych punktach w aplikacji Yanosik

W ramach akcji „Zwolnij - niebezpieczny punkt!”, użytkownicy aplikacji Yanosik są informowani o niebezpiecznych punktach, takich jak przejścia dla pieszych, czy newralgiczne odcinki dróg, w których należy dodatkowo zmniejszyć prędkość i zachować ostrożność.

Informacje o niebezpiecznych miejscach zostały wskazane na podstawie analiz zdarzeń drogowych, przeprowadzonych Biuro Ruchu Drogowego KGP. 

Kierowcy w wybranych punktach, otrzymają specjalne ostrzeżenie w aplikacji Yanosik, w postaci komunikatu głosowego: „Zbliżasz się do niebezpiecznego miejsca! Zwolnij i żyj!”. Kierowców dodatkowo ostrzegają również banery graficzne w aplikacji.
 

Przekroczenie prędkości - konsekwencje prawne

Przypominamy, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy, kierowca zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi według wskazań taryfikatora:

  • do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł i 1 pkt.
  • 11-15 km/h – mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt.
  • 16-20 km/h – mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt.
  •  21-25 km/h – mandat w wysokości 300 zł i 5 pkt.
  • 26-30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt.
  • 31-40 km/h – mandat w wysokości 800 zł i 9 pkt, w warunkach recydywy 1600 zł.
  • 41-50 km/h – mandat w wysokości 1000 zł i 11 pkt, w warunkach recydywy 2000 zł.
  • 51-60 km/h – mandat w wysokości 1500 zł i 13 pkt, w warunkach recydywy 3000 zł, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.
  • 61-70 km/h – mandat w wysokości 2000 zł i 14 pkt, w warunkach recydywy 4000 zł, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.
  • O 71 km/h i więcej – mandat w wysokości 2500 zł i 15 pkt, w warunkach recydywy  5000 zł, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.

Podwójna wysokość kary dotyczy tzw. recydywy, czyli ponownego popełnienia wykroczenia tej samej kategorii w ciągu 2 lat od poprzedniego złamania przepisów.

To nie wszystkie konsekwencje, jakie może ponieść sprawca wypadku!

Zgodnie z przepisami, kierowca, który choćby nieumyślnie naruszy zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniesie obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli następstwem wypadku będzie śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, wówczas kara pozbawienia wolności będzie wynosić od 6 miesięcy do 8 lat.

Przekroczenie prędkości - konsekwencje dla innych uczestników ruchu

Przekroczenie dopuszczalnego limitu prędkości jazdy nie tylko zaburza zdolność kierującego do zareagowania na czas, ale również znacznie wydłuża prędkość hamowania, co może doprowadzić do niekontrolowanych kolizji. Przy dużej prędkości jazdy znacznie trudniej zapanować nad pojazdem, zwłaszcza na zakrętach.

Ponadto, jazda powyżej dopuszczalnego limitu prędkości, ma wpływ na innych uczestników ruchu – pozostali kierowcy mogą nie zdążyć zareagować odpowiednio na pędzące auto, rowerzyści w wyniku porywu wiatru za samochodem, mogą się przewrócić i wpaść na jezdnię, piesi mogą nie wycofać się w porę, itd.

Przy jeździe z nadmierną prędkością ryzyko wypadków z udziałem innych osób znacznie rośnie!

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o 51-71 km/h i więcej, w obszarze zabudowanym, kierowca otrzyma nie tylko wysoki mandat i punkty karne, ale również jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 3 miesięcy.

Potrącenie pieszego lub rowerzysty - czy mają jakąś szansę?

Piesi, rowerzyści i motocykliści to tak zwani NURD – Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Takie osoby w kontakcie z jadącym samochodem, mają bardzo małe szanse na przeżycie.

Według szacunków ekspertów – samochód, który jedzie z prędkości 45 km/h i uderzy w człowieka, jest dla niego tak samo groźny, jak upadek z trzeciego piętra. Takie zderzenie może doprowadzić do uszkodzenia organów wewnętrznych, czaszki oraz połamania kości. Szanse na przeżycie ofiary wypadku są niewielkie.

W przypadku zderzenia człowieka z samochodem, który jechał z prędkością wyższą niż 50 km/h, szanse na przeżycie są równe zeru.

 Akcja Policji i Yanosik "Zwolnij - niebezpieczny punkt!” potrwa od 6 maja do 2 czerwca 2024 roku

Pamiętajcie, aby zawsze dostosować prędkość jazdy do warunków na drodze i stosować się do przepisów – jedźcie ostrożnie i nie narażajcie swojego i cudzego życia!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic