13.05.2022

Wszystko, co musisz wiedzieć o fotoradarach

Fotoradary są jedną z najskuteczniejszych broni w walce z kierowcami, którzy notorycznie przekraczają prędkość. Ich działanie jest bardzo proste, ale nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda ich praca oraz w jaki sposób ma opłacić mandat. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat fotoradarów.

 

Jak działa fotoradar?👮‍♂

To urządzenie, które rejestruje przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów, zwykle w terenie zabudowanym. Montowane jest przy drodze na specjalnym słupie. Starsze urządzenia były również mocowane na statywie.

Sama praca fotoradaru polega na wysyłaniu wiązki fal w kierunku poruszającego się pojazdu, a odbite fale są analizowane przez wewnętrzny komputer urządzenia. Na tej podstawie fotoradar wylicza prędkość poruszania się danego pojazdu. Jeśli wykryje przekroczenie na danym odcinku, wówczas wbudowany aparat robi zdjęcie pojazdu.

Fotoradary rejestrują numer rejestracyjny pojazdu, wizerunek kierującego, datę oraz godzinę zdarzenia, miejsce popełnionego wykroczenia oraz prędkość pojazdu wraz z obowiązującym w danym miejscu limitem.

Obecnie w Polsce znajduje się 527 fotoradarów.

Kiedy dostaniesz mandat z fotoradaru?

Kierowca może otrzymać mandat, którego podstawą prawną jest zdjęcie z fotoradaru, w czasie 180 dni, zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu drogowego. Czas jest liczony od momentu ujawnienia wykroczenia.

Zwykle jednak kierowcy dostają je szybciej, nawet od kilku do kilkunastu tygodni.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?🚗

I tu jest znaczna różnica – to GITD (Generalna Inspekcja Transportu Drogowego) wysyła do właściciela pojazdu list, w którym znajdzie informacje na temat popełnionego wykroczenia oraz wzory oświadczeń do wypełnienia.

Dalej to CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) podejmuje kolejne kroki, a dokładniej nałożenie mandatu i wysyłanie oświadczenia do osoby, która została wskazana przez właściciela pojazdu.

Przypominamy, że za niewskazanie sprawcy wykroczenia przy zdjęciu z fotoradaru grozi kara nawet do 30 tysięcy złotych.

Mandat wysyłany jest dalej pocztą, a dokładniej listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Na blankiecie znajduje się numer rachunku, na który należy wpłacić określoną kwotę, a czas na jej uiszczenie wynosi 7 dni.

Pamiętajcie również, że za wykroczenie przekroczenia prędkości otrzymuje się punkty karne, które będą ważne przez 2 lata od dnia uiszczenia opłaty za popełnione wykroczenie.

Czy mandat może się przedawnić?

Termin przedawnienia mandatu będzie zależny od rodzaju grzywny oraz okoliczności, w jakich została nałożona. W przypadku zdjęcia zrobionego przez fotoradar to 180 dni, a jeśli mandat zostanie przyjęty, to będzie „ściągnięty” w ciągu trzech lat. Co ważne, brak otrzymania listu z fotoradaru nie jest równoznaczny z uniknięciem kary. Wniosek mógł zostać skierowany do sądu, a wówczas możliwość ukarania kierowcy zostanie wydłużona nawet do dwóch lat od popełnienia wykroczenia.

Odmowa mandatu lub odwoływanie się👮‍♀

Możecie się odwołać od mandatu, jeśli otrzymaliście go niesłusznie. W przypadku zdjęcia z fotoradaru jest to możliwe, gdy występuje wątpliwość co do legalności wykonywanego pomiaru lub w wezwaniu do zapłaty występują nieprawidłowości.

Odmowa mandatu jest możliwa w sytuacji, w której zdjęcie zarejestrowało więcej niż jeden pojazd i trudno określić, który z nich został złapany przez fotoradar.

Pamiętajcie, że nowe urządzenia potrafią rejestrować ruch pojazdów na kilku pasach jednocześnie.

Nowy taryfikator mandatów

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe stawki za przekroczenia prędkości. Zgodnie z nim:

Przekroczenie prędkości do 10 km/h - mandat 50 zł

Przekroczenie prędkości o 11-15 km/h - mandat 100 zł i 2 pkt karne (od września 3 pkt)

Przekroczenie prędkości o 16-20 km/h - mandat 200 zł i 2 pkt karne (od września 3 pkt)

Przekroczenie prędkości o 21-25 km/h - mandat 300 zł i 4 pkt karne (od września 6 pkt)

Przekroczenie prędkości o 26-30 km/h - mandat 400 zł i 4 pkt karne (od września 6 pkt)

Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - mandat 800 zł  i 6 pkt karnych (od września 10 pkt)

Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - mandat 1000 zł i 8 pkt karnych (od września 13 pkt)

Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h - mandat 1500 zł i 10 pkt karnych (od września 15 pkt)

Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h - mandat 2000 zł i 10 pkt karnych (od września 15 pkt)

Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej - mandat 2500 zł i 10 pkt karnych (od września 15 pkt)

 Pamiętajcie, żeby zabierać Yanosika w drogę. W ten sposób zadbacie o swoje bezpieczeństwo, a z mandatami nie będzie Wam po drodze. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic