Yanosik.pl Blog

28.02.2022

Szał na stacjach benzynowych: gwałtowny skok cen i ograniczona dostępność benzyny

Końcówka ubiegłego tygodnia była naprawdę szalona. Drastyczny wzrost cen paliw, jego ograniczone rezerwy oraz ogromne kolejki – to informacje, z którymi mierzyliśmy się wszyscy, w dniu ataku Rosji na Ukrainę. Czy rzekoma panika znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Wraz ze specjalistami z PanParagon sprawdziliśmy dane z 24 i 25 lutego, aby uzyskać odpowiedź.
25.02.2022

Czy wiesz, co musisz mieć w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu jest uregulowane rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 w sprawie warunków technicznych oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Każdy samochód w Polsce powinien mieć w swoim wyposażeniu gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Nie masz tych elementów? Dostaniesz mandat.
23.02.2022

Odcinkowy pomiar prędkości w tunelu S2 uspokoił prędkości kierowców

Odcinkowe pomiary prędkości są skuteczną bronią w walce z nadmierną prędkością polskich kierowców. Nie da się również nie zauważyć, że liczba OPP w naszym kraju wciąż rośnie. Jeden z nich powstał całkiem niedawno w warszawskim tunelu, na Ursynowie. Sprawdziliśmy, jak zmienił złe nawyki kierowców oraz jak obecnie wyglądają średnie prędkości jazdy przez nowy OPP.
21.02.2022

Pasażer ma niezapięte pasy? Wiemy, kto płaci mandat

Pasy odpowiadają za bezpieczeństwo w samochodzie. W sytuacji wypadku chronią życie każdej osoby, która znajduje się w pojeździe. Ich niezapinanie jest nie tylko bardzo nieodpowiedzialne, ale również naraża na mandat. Jednak czy w sytuacji, w której pasażer nie zapina pasów, to kierowca będzie ukarany?
18.02.2022

Przystanki wiedeńskie – problem dla kierowców?

W polskich miastach powstaje coraz więcej przystanków wiedeńskich, a te przysparzają niemałych problemów kierowcom. Dlaczego? Samochody z nich spadają, a ruch jest znacznie spowolniony w okolicy przystanków. Ostatnio głośno było o spadających autach w Poznaniu, po oddaniu nowego przystanku wiedeńskiego na Jeżycach. Czy faktycznie są one aż takim utrudnieniem ruchu dla kierowców? Podpowiadamy Wam, jak łatwo można je pokonać.
09.02.2022

Czy wiesz, jak zmieniały się egzaminy na prawo jazdy w Polsce?

Polskie prawo jazdy ma zaledwie ponad 100 lat. Od jego początków wiele się już zmieniło. Zwłaszcza stopień trudności egzaminów, co potwierdzają opinie kandydatów na kierowców z roku na rok. Oczywiście to nie koniec zmian, które czekają nasze rodzime prawo jazdy – już wkrótce mają nadejść kolejne. Czy znasz historię prawa jazdy w Polsce?
04.02.2022

Odmawiasz mandatu, narażasz się na grzywnę 30 tysięcy złotych?

W teorii każdy, kto odmówi mandatu naraża się na grzywnę w wysokości do 30 tysięcy złotych, którą może nałożyć sąd. Bo jeśli odmówicie przyjęcia mandatu za dane wykroczenie, to sprawa zostaje skierowana do sądu, a tam obowiązują już inne zasady – sąd nie jest zobligowany do przestrzegania taryfikatora, a ustawy. Jak to wygląda w praktyce?
17.01.2022

Będą zmiany w egzaminach dla przyszłych kierowców?

Nowy Rok przyniósł wiele zmian dla zmotoryzowanych. Wzrosły stawki mandatów oraz maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenie, z roku na rok zwiększa się liczba fotoradarów, a także odcinkowych pomiarów prędkości… i to nie wszystko, co może zniechęcić do zrobienia prawa jazdy. W planach Rządu są również zmiany w sposobie szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców.
13.01.2022

Paliwo będzie jeszcze tańsze! Trzeba korzystać!

Wszystko wskazuje na to, że zapowiedzi Rządu odnośnie uruchomienia Tarczy Antyinflacyjnej się spełniają. I to jest dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, bo ceny paliwa będą jeszcze niższe. A to może oznaczać, że wrócą nawet do starych progów, w których paliwo PB 95 kosztowało około 5 zł. Jakie są prognozy?