Yanosik.pl Blog

04.03.2022

Yanosik będzie ratował życie kierowcom? Wprowadzamy nowe funkcje

NZK, czyli nagłe zatrzymanie krążenia, jest powodem umieralności 40 000 Polaków rocznie. Występuje w wyniku różnych przyczyn, może się również wydarzyć w związku z wypadkiem samochodowym. W Polsce, każdy kierowca zanim zda kurs na prawo jazdy, musi przejść szkolenie z pierwszej pomocy. Jej nieudzielenie jest karalne i grozi grzywną nawet do 30 tys. zł.
02.03.2022

Ważne! Autostrady A1 i A2 bezpłatne dla uchodźców z Ukrainy!

Trwa kolejny dzień wojny, w której Rosja najechała na Ukrainę. Wielu ludzi ucieka z kraju szukając schronienia w Polsce. Wielu rodaków pomaga ludziom na granicy, organizuje przejazdy do Polski oraz zawozi niezbędne produkty dla walczących na Ukrainie. W pomoc zaangażowały się również spółki zarządzające autostradami A4 i A2, które wystosowały oświadczenie o zniesieniu opłat dla uchodźców z Ukrainy.
16.02.2022

Nowy taryfikator nie zmienił prędkości jazdy polskich kierowców? Yanosik sprawdza

Wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów miało skutkować mniejszymi prędkościami jazdy na polskich drogach. Nowe stawki mandatów miały skutecznie odstraszać piratów drogowych od łamania przepisów. Zwłaszcza, że za powtórzenie wykroczenia (w ciągu dwóch lat od poprzedniego) będzie grozić kara recydywy, czyli podwojenie stawki mandatu. Czy faktycznie nowy taryfikator zmienił prędkości jazdy polskich kierowców? Yanosik sprawdził, co się dzieje na drogach w naszym kraju.
14.02.2022

Co się dzieje z tym taryfikatorem? Zniknęło kilka wykroczeń, a inne są absurdalne!

Nowy taryfikator mandatów wprowadził wiele zamętu w społeczności polskich kierowców. Stawki mandatów za przekroczenie prędkości wstrzymały oddech u niejednego zmotoryzowanego, a maksymalny wymiar kary grzywny oszronił czoło potem. Jednak… sam taryfikator ma wiele błędów oraz absurdów, które dają wiele do myślenia. Co w nim znajdziecie? Sprawdźcie!
07.02.2022

Wyższe kary za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych!

Od 1 stycznia wzrosły kary za niektóre wykroczenia drogowe. Wśród nich znalazło się również zaparkowanie samochodu bez uprawnienia na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością, a więc na tzw. „kopercie”. Wzrosła również grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową i kartą przez osobę nieupoważnioną.
02.02.2022

Poznań jest najbardziej zakorkowanym miastem w kraju?

Prawie pół tygodnia spędzonego w korkach – tyle czasu rocznie kosztuje poznaniaków jazda do celu w mieście. Miasto, którym zarządza Jacek Jaśkowiak, nastawione jest na rozwój infrastruktury dróg rowerowych, a także buspasów, co znacznie utrudnia kierowców płynne przemieszczanie się po miejskich drogach. Jak wygląda ruch samochodowy w Poznaniu? Które ulice są najmocniej zakorkowane? Sprawdziliśmy to dla Was! 
31.01.2022

Jak nowy taryfikator wpłynął na zachowania kierowców? Sprawdzamy!

Od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Nie został przyjęty z entuzjazmem zmotoryzowanych, wręcz przeciwnie. Wysokie kary za przekroczenie prędkości i wykroczenia, zostały wdrożone, aby wpłynąć na negatywne nawyki kierowców, co również miało się przełożyć na mniejszą liczbę wypadków drogowych. Czy faktycznie tak się stało? Sprawdzamy pierwszy miesiąc z nowym taryfikatorem!
28.01.2022

26 tysięcy certyfikatów odpowiedzialnego kierowcy w akcji z Policją

W 2021 roku po raz kolejny zorganizowaliśmy wspólnie z Policją akcję „Myśl trzeźwo”, której celem było szerzenie świadomości kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy i spożywania alkoholu. Działania rozpoczęliśmy 30 grudnia i trwały do 16 stycznia. Ilu kierowców sprawdziło się w naszym teście wiedzy? Sprawdźcie!
26.01.2022

Mandat za niewskazanie sprawcy – co musisz wiedzieć?

W nowym taryfikatorze znajdziecie zapis dotyczący kary grzywny za niewskazanie sprawcy wykroczenia, co ma kosztować kierowców nawet 30 tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że to wykroczenie może być rozliczone w czterech różnych wariantach i wbrew pozorom, mandat u policjanta będzie znacznie niższy niż w sądzie.