Yanosik.pl Blog

20.04.2022

Nawet 15 punktów karnych za wykroczenie. Już od września!

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Kierowcy zdążyli już obyć się z nowymi stawkami mandatów, a nawet zmienić swoje nawyki, co potwierdzają także nasze dane. A to nie koniec nowości, które wynikają z ustawy „Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw”. Już od września zmianom ulegnie również taryfikator punktów karnych. Za niektóre wykroczenia będzie można otrzymać aż 15 punktów karnych!
08.04.2022

Nowy taryfikator: kierowcy jeżdżą lepiej

Już od trzech miesięcy polscy kierowcy mierzą się z nowym taryfikatorem mandatów. Efektem jego wprowadzenia są choćby wyższe stawki mandatów, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyć prędkości jazdy, a także zredukować liczbę wypadków. Czy faktycznie udało się powstrzymać kierowców przed przekraczaniem limitów prędkości? Sprawdziliśmy, jak wyglądał udział przekroczeń prędkości zmotoryzowanych Polaków w pierwszych trzech miesiącach tego roku!
04.04.2022

Sezon rowerowy wystartował. Jakie obowiązkowe wyposażenie musisz mieć?

Wiosna już wystartowała i choć pogoda nas nie rozpieszcza, to wielu Polaków już otworzyło sezon rowerowy. Jednak nie każdy rowerzysta pamięta, jakie jest obowiązkowe wyposażenie dla jednośladu. A taka „niepamięć” może się skończyć mandatem. Co musisz mieć przy swoim rowerze? Sprawdź!
28.03.2022

Francuski fotoradar może pilnować polskich kierowców, wykrywa nie tylko przekroczenia prędkości!

Pisaliśmy już o tym, że trwają testy urządzeń, które mają zastąpić stare fotoradary w 100 stałych lokalizacjach. Wśród testowanych mierników znajduje się ten francuskiej produkcji, o nazwie MESTA Fusion RN. Poza kontrolą prędkości potrafi wykryć również inne wykroczenia drogowe, których aktualnie nie rejestrują fotoradary w naszym kraju.
21.03.2022

Tablice rejestracyjne już wkrótce będą inne!

Kierowcy będą musieli się odzwyczaić od dobrze znanych zapisów na tablicach rejestracyjnych. Już wkrótce znikną wyróżniki „KR”, „PO” i „DW”. Zastąpią je inne wyróżniki. Skąd takie zmiany? Zaczyna brakować dostępnych numerów.
18.03.2022

Będzie 100 nowych fotoradarów! Ale jeszcze nie w tym roku

Liczba mierników prędkości na polskich drogach zmienia się cyklicznie. Z roku na rok przybywa nowych fotoradarów, a część starych urządzeń jest wyłączona z użytku. Aktualnie trwają testy mierników, które zastąpią te w stałych lokalizacjach. Przybędzie 100 nowych fotoradarów, ale jeszcze nie w tym roku. To nie koniec planów wzmocnienia skuteczności systemu zwiększającego bezpieczeństwo nad ruchem drogowym.
11.03.2022

Szok po wizycie na stacji paliw! Gdzie zatankować najtaniej?

Dynamika zmieniających się cen na stacjach benzynowych miała się uspokoić wraz z początkiem lutego, po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ceny paliw miały spaść nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Jednak marzec powitał kierowców nową rzeczywistością, a ceny na dystrybutorach zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie po wizycie na stacji można wyjechać z lżejszym portfelem i w niemałym szoku. Jak się dowiedzieć, gdzie można najtaniej zatankować? Yanosik przychodzi z pomocą!
09.03.2022

Nowy fotoradar w Rudzie Śląskiej! Jak kierowcy jeździli monitorowanym odcinkiem DW 902 do tej pory?

Z roku na rok przybywa fotoradarów w naszym kraju. GITD wraz z CANARD pracują na rozbudowywaniem infrastruktury mierników prędkości i niedawno uruchomili nowy fotoradar, który znajduje się na drodze wojewódzkiej 902 w Rudzie Śląskiej. Miernik pojawił się tuż przed tzw. zakrętem mistrzów, na którym niektórzy kierowcy znacznie przekraczali prędkość. Sprawdziliśmy jak do tej pory na odcinku objętym pomiarem jeździli kierowcy.
07.03.2022

Czy można wyprzedzić kolumnę wojskową?

Wielu kierowców może nie znać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ widok kolumny wojskowej na naszych drogach jest dość… niecodzienny. Niestety w ostatnim czasie kolumny wojskowe można spotkać nawet na polskich drogach. Wszystko w wyniku sytuacji na Ukrainie, którą zaatakowały rosyjskie wojska. Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową?